Page 105 of 196

103
Praktične informacije
7mreža CITROËN ali kvalificirana servisna delavnica.
Platišča in pnevmatike
Tlak v vseh pnevmatikah vključno z rezervnim kolesom preverjajte pri "hladnih« pnevmatikah.Vrednosti tlaka, ki so navedene na nalepki s tlaki, veljajo za »hladne pnevmatike«. Če ste vozili več kot 10 minut ali več kot 10 kilometrov s hitrostjo, višjo od 50 km/h, morate vrednostim na nalepki dodati 0,3 bara (30 kPa).
Vožnja s premalo napolnjenimi pnevmatikami poveča porabo goriva. Neustrezen tlak v pnevmatikah povzroča prehitro obrabo pnevmatik in neugodno vpliva na oprijem vozila na cestišču – nevarnost nezgode!
Vožnja z obrabljenimi ali poškodovanimi pnevmatikami zmanjša učinkovitost zaviranja in oprijem vozila. Priporočamo redno preverjanje
stanja pnevmatik (profila in stranic) ter platišč, prav tako morajo biti nameščeni ustrezni ventili.Ko kazalniki obrabe niso več videti umaknjeni navznoter od profila, je globina profila manj kot 1,6 mm; takrat morate nujno zamenjati pnevmatike.Uporaba platišč in pnevmatik z dimenzijami, ki se razlikujejo od predpisanih, lahko vpliva na življenjsko dobo pnevmatik, vrtenje koles, odmik
od tal in odčitek merilnika hitrosti, prav tako to neugodno vpliva na oprijem vozila na cestišču.Namestitev različnih pnevmatik na prednji in zadnji osi lahko povzroči nepravilnosti v delovanju sistema ESC.
AdBlue® (motorji BlueHDi)
Proizvajalec CITROËN se je za namene varovanja okolja in zagotavljanja skladnosti z novim standardom Euro 6 odločil, da za obdelavo izpušnih plinov opremi svoja vozila z napravo, ki združuje sistem SCR (selektivna katalitična redukcija) in filter trdnih delcev (DPF), ne da bi to vplivalo na zmogljivost ali porabo goriva pri dizelskih motorjih.
Sistem SCR
S tekočino AdBlue®, ki vsebuje sečnino, katalizator pretvori do 85 % dušikovih oksidov
(NOx) v dušik in vodo, ki sta neškodljiva za zdravje in okolje.Tekočina AdBlue® je v posebnem rezervoarju s prostornino približno 19 litrov.Ima zunanji polnilni vrat, ki je nameščen v loputi odprtine za nalivanje goriva pod polnilnim vratom rezervoarja za gorivo in ki je zaprt z modrim pokrovom.Ta prostornina omogoča doseg vožnje približno 6000 km (kar je zelo odvisno od sloga vožnje in vrste vozila).Ko preostali doseg znaša 2400 km oziroma je dosežen nivo rezerve, se sproži opozorilni sistem.
Ko je rezervoar tekočine AdBlue® prazen, sistem v skladu s predpisi prepreči zagon motorja. Če v sistemu SCR pride do napake, nivo izpustov vašega vozila ne ustreza več predpisom Euro 6, zato vaše vozilo začne onesnaževati okolje.V primeru potrjene napake sistema SCR
se morate čim prej oglasiti v servisni mreži CITROËN ali kvalificirani servisni delavnici: po 400 prevoženih kilometrih se samodejno aktivira sistem, ki preprečuje zagon motorja.
Zamrznitev AdBlue®
AdBlue® pri zunanji temperaturi pod -11 °C zmrzne.
Page 106 of 196

104
Praktične informacije
► Modri pokrovček rezervoarja za AdBlue® zavrtite za šestino vrtljaja v nasprotni smeri urnega kazalca.
Dolivanje
► S posodo AdBlue®: po preverjanju roka trajanja pozorno preberite navodila na nalepki, preden nalijete vsebino posode v rezervoar vozila AdBlue.► Pri črpalki za AdBlue®: vstavite polnilno pištolo in polnite rezervoar, dokler se polnilna pištola ne zaustavi samodejno.
Da preprečite prenapolnjenost rezervoarja za AdBlue®:– S posodami za AdBlue® dodajte med 10 in 13 litri.– Če tekočino dolivate na bencinskem servisu, nehajte dolivati tekočino po prvi samodejni ustavitvi polnilne pištole.
Del sistema SCR je tudi naprava za ogrevanje rezervoarja AdBlue®, kar omogoča vožnjo pri zelo nizkih temperaturah.
Dolivanje AdBlue®
Priporočamo, da dolijete AdBlue® takoj, ko se pojavi prvo opozorilo, da je bil dosežen nivo rezerve.
Za pravilno delovanje sistema SCR:– Uporabljajte samo tekočino AdBlue®, ki je skladna s standardom ISO 22241.– Aditiva AdBlue® nikoli ne prelivajte v drugo posodo, saj se lahko s tem onesnaži.– Aditiva AdBlue® nikoli ne redčite z vodo.
Aditiv AdBlue® lahko kupite v servisni mreži CITROËN ali kvalificirani servisni delavnici.
Obiščete lahko tudi bencinski servis, ki je opremljen s črpalkami za AdBlue®, namenjenimi osebnim vozilom.
Priporočila za shranjevanje
AdBlue® zmrzne pri temperaturi pod približno -11 °C, njegova kakovost pa se poslabša pri temperaturi nad +25°C. Posodo hranite na hladnem, zaščiteno pred neposrednimi sončnimi žarki.V takšnih pogojih tekočino lahko shranjujete najmanj eno leto.
Tekočino, ki je zmrznila, lahko ponovno uporabite, ko popolnoma odmrzne na sobni temperaturi.
Posod z AdBlue® ne shranjujte v vozilu.
Previdnostni ukrepi
AdBlue® je raztopina na osnovi sečnine. Ta tekočina je nevnetljiva, brez barve in vonja (če se hrani v hladnem prostoru).V primeru stika s kožo prizadeti predel kože umijte z milom in tekočo vodo. V primeru stika z očmi takoj izperite oči z obilo tekoče vode ali raztopino za oči in nadaljujte vsaj 15 minut. Če se pojavi dolgotrajen občutek opeklin ali draženja kože, se posvetujte z zdravnikom.V primeru zaužitja nemudoma izperite usta s čisto vodo, nato popijte veliko vode.V nekaterih pogojih (npr. pri visoki temperaturi) lahko pride do sproščanja amoniaka, zato hlapov ne vdihavajte. Hlapi amoniaka dražijo sluznico (oči, nos in grlo).
AdBlue® shranjujte v originalni embalaži izven dosega otrok.
Postopek
Preden začnete z dolivanjem poskrbite, da bo vozilo na ravni podlagi.V zimskem času preverite, ali je temperatura vozila višja od –11 °C. V nasprotnem primeru
lahko aditiv AdBlue® zamrzne in ga ni mogoče zliti v rezervoar. Parkirajte vozilo v toplejši prostor in počakajte nekaj ur ter nato dolijte tekočino.
Nikoli ne zlijte aditiva AdBlue® v rezervoar za dizelsko gorivo.
Če je ob dolivanju aditiva AdBlue® aditiv stekel tudi po karoseriji, politi predel takoj sperite s hladno vodo ali ga obrišite z vlažno krpo.Če je tekočina kristalizirala, jo očistite z gobo in vročo vodo.
Pomembno: če dolivate aditiv po prekinitvi delovanja zaradi AdBlue, morate pred vklopom kontakta počakati približno 5 minut; medtem ne odpirajte voznikovih vrat, ne odklepajte vozila, niti ne vnašajte elektronskega ključa v potniški prostor.Vklopite kontakt, počakajte 10 sekund in nato
zaženite motor.
► Izklopite kontakt in izvlecite ključ iz ključavnice, da ugasnete motor.
Page 107 of 196

105
Praktične informacije
7
► Modri pokrovček rezervoarja za AdBlue® zavrtite za šestino vrtljaja v nasprotni smeri urnega kazalca.
Dolivanje
► S posodo AdBlue®: po preverjanju roka trajanja pozorno preberite navodila na nalepki, preden nalijete vsebino posode v rezervoar vozila AdBlue.► Pri črpalki za AdBlue®: vstavite polnilno pištolo in polnite rezervoar, dokler se polnilna pištola ne zaustavi samodejno.
Da preprečite prenapolnjenost rezervoarja za AdBlue®:– S posodami za AdBlue® dodajte med 10 in 13 litri.– Če tekočino dolivate na bencinskem servisu, nehajte dolivati tekočino po prvi samodejni ustavitvi polnilne pištole.
Sistem zabeleži samo dolivanje 5 litrov ali več aditiva AdBlue®.
Če je rezervoar za AdBlue® popolnoma prazen – kar potrjuje sporočilo »Dolijte AdBlue: zagon ni mogoč« – je bistveno, da dodate vsaj 5 litrov.
Po dolivanju
► Ponovno namestite modri pokrovček na polnilno odprtino rezervoarja in ga zasukajte do konca v smeri urnega kazalca (za šestino obrata).► Zaprite loputo odprtine za nalivanje goriva.
Posode z AdBlue® ne odlagajte med gospodinjske odpadke.Odložite jih v za to namenjen zabojnik ali jih vrnite na mesto, kjer ste jih kupili.
Page 108 of 196

106
V primeru okvare
Komplet za začasno
popravilo predrte
pnevmatike
Komplet za začasno popravilo predrte pnevmatike je shranjen v torbi v enih od sprednjih vrat.
Vsebina:– vložek A s sredstvom za zatesnitev, ki je opremljen s: • polnilno cevjo B,• nalepko C, na kateri je navedeno opozorilo »50 mph (80 km/h) max.« (Najv. 50 mph (80 km/h)) in ki jo mora voznik po popravilu pnevmatike namestiti v vidno polje na armaturni plošči,– kratka navodila za uporabo kompleta za
popravilo,– kompresor D, ki je opremljen z merilnikom tlaka in priključki,
– adapterji za polnjenje različnih komponent.
Popravilo pnevmatike
► Aktivirajte parkirno zavoro.
► Odvijte pokrovček ventila pnevmatike, izvlecite polnilno cev B in privijte obroč E na ventil.► Poskrbite, da je stikalo kompresorja F v položaju 0 (izklop).► Zaženite motor.► Vstavite vtič G v najbližjo vtičnico v vozilu.► Vklopite kompresor s premikom stikala F v položaj I (vklop).► Napolnite pnevmatiko do tlaka 5 barov.Priporočamo, da za natančnejšo meritev preverite vrednost tlaka na manometru H pri izklopljenem kompresorju.► Če se v 5 minutah tlak ne dvigne na vsaj 3 bare, odklopite kompresor z ventila in iz napajalne vtičnice ter premaknite vozilo naprej
za približno 10 metrov, da se sredstvo za zatesnitev porazdeli v pnevmatiki.► Nato ponovite postopek polnjenja:• Če se v 10 minutah tlak ne dvigne na vsaj 3 bare, ustavite vozilo: pnevmatika je preveč poškodovana in je ni mogoče popraviti. Obrnite se na servisno mrežo CITROËN ali kvalificirano servisno delavnico.• Če se tlak v pnevmatiki dvigne na 5 barov, takoj znova zaženite vozilo.► Po približno 10-minutni vožnji ustavite vozilo in znova preverite tlak v pnevmatiki.► Napolnite pnevmatiko do ustreznega tlaka v skladu z nalepko na stebričku na voznikovi strani in se čim prej obrnite na servisno mrežo CITROËN ali kvalificirano servisno delavnico.
Ta komplet za popravilo predrte pnevmatike in nadomestni vložki so na voljo v servisni mreži CITROËN.
Preverjanje tlaka in
polnjenje z zrakom
Kompresor je mogoče uporabljati samo za preverjanje tlaka in polnjenje z zrakom.
► Odklopite cev I in jo priklopite neposredno na ventil pnevmatike; vložek je tako povezan s kompresorjem in sredstvo za zatesnitev se ne bo vbrizgalo.Če je treba izprazniti pnevmatiko, priklopite cev I na ventil pnevmatike in pritisnite rumeni gumb na sredini stikala kompresorja.
Zamenjava vložka
Page 109 of 196

107
V primeru okvare
8
► Odklopite cev I in jo priklopite neposredno na ventil pnevmatike; vložek je tako povezan s kompresorjem in sredstvo za zatesnitev se ne bo vbrizgalo.Če je treba izprazniti pnevmatiko, priklopite cev I na ventil pnevmatike in pritisnite rumeni gumb na sredini stikala kompresorja.
Zamenjava vložka
Za zamenjavo vložka s sredstvom za zatesnitev opravite naslednje korake:► Odklopite cev I.► Zavrtite vložek, ki ga želite zamenjati, v nasprotni smeri urinega kazalca in ga dvignite.► Vstavite nov vložek in ga zavrtite v smeri urinega kazalca.► Priklopite nazaj cev I in priklopite cev B na ustrezno mesto.
Vložek vsebuje etilenglikol, ki je škodljiv v primeru zaužitja in povzroči draženje oči.Hraniti ga morate zunaj dosega otrok.
Vložka po uporabi ne odvrzite med običajne odpadke, ampak ga oddajte v servisni mreži CITROËN ali na pooblaščenem zbirnem centru za odpadke.
Rezervno kolo
Parkiranje
► Vozilo parkirajte tako, da ne bo oviralo prometa. Podlaga mora biti vodoravna, stabilna in nedrseča.► Če je cesta nagnjena ali poškodovana, podložite kolesa s predmetom, ki bo deloval kot zagozda.
► Z ročnim menjalnikom prestavite v prvo prestavo, nato izklopite kontakt, da blokirate kolesa.► Zategnite ročno zavoro in preverite, ali sveti opozorilna lučka na instrumentni plošči.► Potniki morajo zapustiti vozilo in počakati na varnem mestu.► Oblecite varnostni odsevni telovnik in z napravami, ki so določene z zakonom v državi, kjer vozite (varnostni trikotnik, opozorilne utripalke itd.) opozorite druge udeležence v prometu na mirujoče vozilo.► Vzemite orodje.
Posebna funkcija s pnevmatskim
vzmetenjem
Če je vozilo tako opremljeno, vklopite način dviga vozila pred dviganjem vozila z dvigalko.
Pri vozilih z volanom na desni strani so gumbi nameščeni na desni strani volana.
Page 110 of 196

108
V primeru okvare
► Ob vklopljenem kontaktu hkrati pritisnite oba gumba 1 in 2 za najmanj 5 sekund.Zasvetita njuni kontrolni lučki in ostaneta vklopljeni.► Za izhod iz tega načina hkrati pritisnite gumba 1 in 2 za dodatnih 5 sekund.Njuni kontrolni lučki se izklopita in sistem je znova popolnoma delujoč.Ta način se samodejno izklopi, če presežete hitrost za približno 5 km/h.Ko je vozilo dobro zavarovano, nadaljujte v naslednjem vrstnem redu:
1-Dostop do orodja.
2-Odstranitev rezervnega kolesa iz ohišja.
3-Namestitev dvigalke.
4-Zamenjava kolesa, ki ga je treba popraviti.
5-Shranjevanje kolesa, ki ga je treba popraviti.
1 – Dostop do orodja
Shranjeno je v škatli pod sovoznikovim sedežem.
► Obrnite gumb za četrt obrata in nato povlecite škatlo z orodjem.► Po uporabi pritisnite gumb in ga obrnite za četrt obrata, da zaklenete škatlo z orodjem.
A.Podaljšan nasadni ključ
B.Kolesna palica
C.Dvigalka
D.Ključ za odstranitev kolesa
E.Izvijač (ročaj in vijačne konice)
F.Odstranljiv vlečni priključek
2 – Odstranitev rezervnega
kolesa iz ohišja
Za izvedbo tega postopka dvignite zadnji del vozila.
Rezervno kolo je zasnovano posebej za vaše vozilo, zato ga ne uporabljajte na drugačnih modelih vozila.Prav tako na svojem vozilu ne uporabljajte rezervnih koles drugega modela.Ti prikazi veljajo tudi za vijake.
Jeklena platišča:
H.Ročaj
I.Sedlo
Lita platišča:
Page 111 of 196
109
V primeru okvare
8
H.Ročaj
I.Sedlo
J.Nosilec
K.Vijak
Pritrdilni vijak rezervnega kolesa je nameščen pod zadnjim odbijačem na desni strani.
► Namestite podaljšan nasadni ključ A, ključ za odstranitev kolesa D in kolesno palico B na pritrdilni vijak.► Vrtite sklop v nasprotni smeri urinega kazalca, da spustite kolo.► Sklop vrtite do zaklepne točke vitla, ki je dosežena, ko je postopek otežen in zareza G ni vidna.► Ko do konca razvijete kabel, vzemite ven rezervno kolo.Jeklena platišča:
► Odvijte ročaj H.► Odstranite sedlo I z zunanjega dela jeklenega platišča.Lita platišča:
► Odvijte tri pritrdilne vijake K.► Odvijte ročaj H.► Odstranite nosilec J s sedla I.► Odstranite rezervno kolo in ga postavite blizu kolesa, ki ga je treba zamenjati.
Page 112 of 196

11 0
V primeru okvare
► Po možnosti pod kolo, ki je diagonalno nasproti tistemu, ki ga želite zamenjate, namestite zagozdo.
3 - Namestitev dvigalke
Preverite, ali je dvigalka nameščena stabilno.V primeru drsečih, nestabilnih ali ugrezljivih tal se lahko dvigalka ugrezne. Obstaja nevarnost telesnih poškodb!
Dvigalko nameščajte samo na oporni točki 1 ali 2 na podvozju in se ob tem prepričajte, da je glava dvigalke pravilno nameščena na sredino podpornega mesta na podvozju vozila. V nasprotnem primeru lahko pride do poškodb vozila in/ali zdrsa dvigalke.
Prepričajte se, da so vsi potniki na varnem (stran od vozila).
Rok ali glave nikoli ne pomaknite v kolesni obod.
Nikoli ne opravljajte del pod vozilom, ki je dvignjeno samo z dvigalko; uporabite
podstavek.Ne uporabljajte:– dvigalke za kar koli drugega, kot za dviganje vozila,– druge dvigalke kot te, ki jo je dobavil proizvajalec.
Dvigalko lahko uporabljate samo za zamenjavo poškodovane ali predrte pnevmatike.Dvigalka ne potrebuje vzdrževanja.Dvigalka ustreza evropski zakonodaji po določilih Direktive o strojih 2006/42/CE.
Pri uporabi lahko pride do telesnih poškodb na nekaterih delih, kot so navojni vijak ali zgibi, zato se jih ne dotikajte.Skrbno odstranite vse sledi maziva.
Spredaj
► Dvigalko C podstavite pod dvižno mesto 1 na podvozju blizu sprednjega kolesa, ki ga menjate.
Zadaj
Dvigalko morate namestiti približno 60
cm od roba zadnjega kolesa.