Page 57 of 196

55
Turvalisus
5Keskmisel istmel on seljatoe külge kinnitatud juhik ja rullmehhanism.Kõik külgmised istmed on varustatud toega turvavöö lukusti riputamiseks siis, kui seda ei kasutata.
Lukustamine
► Tõmmake rihmast ja sisestage turvavöö otsik lukustisse.► Kontrollige lukustust, tõmmates rihma.
Avamine
► Vajutage lukusti punasele nupule.► Hoidke sissekeritavat turvavööd kinni.
Soovitused
Juht peab veenduma, et reisijad kasutavad turvavöösid õigesti ja need on enne sõidu alustamist kinnitatud.Sõidukis istudes peate te turvavöö alati kinni panema - isegi lühikeste sõitude jaoks.Ärge pöörake turvavöö kinnituskohti ümber,
sest sellisel juhul ei täida nad täielikult oma ülesannet.Enne ja pärast turvavöö kasutamist kontrollige, et turvavöö jookseks korralikult.Pärast istme või tagapingi kokkupanemist või ümberpaigutamist kontrollige, et turvavöö asetseks ja jookseks korralikult.
PaigaldamineTurvavöö alumine osa peab olema vaagnapiirkonna kohal võimalikult madalal.Ülemine osa peab olema vastu õla nõgusat osa.Parima tõhususe tagamiseks peab:– turvavöö olema kehale võimalikult lähedal;– turvavöö enda ette tõmbama ja kontrollima, et see ei oleks keerdus;– turvavööd kasutama ainult ühe inimese kinnitamiseks;– turvavöö olema ilma sisselõigete ja rebenditeta;– turvavöö olema muudatusteta, sest muidu see ei toimi korralikult.
Soovitused laste paigutamiseksKasutage spetsiaalset turvatooli, kui laps on alla 12 aasta vanune või lühem kui poolteist meetrit.Ärge kunagi kinnitage ühe turvavööga mitut last korraga.Ärge kunagi hoidke last süles.
Põhjalikumat infot turvatoolide kohta saate vastava teema alt.
HooldusKehtivate turvanõuete tõttu pöörduge turvavööde juures tööde teostamiseks volitatud töökotta, kus on CITROËN nõuetele vastav pädevus ja töövahendid.
Laske turvavöid CITROËN esinduses või volitatud töökojas regulaarselt kontrollida, eriti siis, kui märkate turvavööl kahjustusi.Puhastage turvavöid seebivee või CITROËN esindustes müüdava tekstiilipuhastusvahendiga.
Turvapadjad
Turvapadjad on määratud reisijate täiendavaks kaitsmiseks raskete laupkokkupõrgete korral; need töötavad koos jõudu piiravate turvavöödega.Raske frontaalkokkupõrke korral registreerivad ja analüüsivad elektroonilised löögiandurid löögi tugevust:– tugeva löögi korral avanevad turvapadjad momentaalselt ja tagavad sõidukis viibijatele parema kaitse; kohe pärast lööki tühjenevad turvapadjad kiiresti, et mitte häirida nähtavust ja reisijate väljumist;– nõrgema löögi korral, löögi korral tagaosale või mõningatel ümberminekujuhtudel turvapadjad ei avane; reisijate kaitse tagab turvavöö.
Page 58 of 196

56
Turvalisus
Turvapadjad ei tööta, kui süüde on väljas.Turvapadi avaneb vaid ühe korra. Kui järgneb teine löök (sama või mõne teise avarii käigus), siis turvapadi ei avane.
Turvapadja või turvapatjade avanemisel eraldub veidi suitsu ja kostub müra, mis on seotud süsteemis oleva pürotehnilise padruniga.Kuigi see suits ei ole kahjulik, võib see tundlikke inimesi kergelt ärritada.Turvapadja avanemise müra võib kuulmist lühikeseks ajaks mõnel määral nõrgendada.
Esiturvapadjad
Süsteem, mis kaitseb eest tuleva tugeva löögi korral juhti ja kaasreisijat/kaasreisijaid, vähendades pea- ja rindkerevigastuste ohtu.Juhi turvapadi asub rooli keskosas, kaasreisija oma kindalaeka kohal armatuurlauas.
Külg- ja kardinturvapadjad
Kui sõidukis on külgturvapadjad, paiknevad nad esiistmete seljatugede uksepoolse külje sees.Turvakardinad paiknevad uksepostides ja esiistmete kohal laes.Turvapadjad asetuvad reisija ja akna vahele.Külgturvapadjad avanevad vaid löögipoolsel küljel.
Rike
Kui märgutuli süttib, pöörduge CITROËN esindusse ja laske süsteem üle kontrollida.
Soovitus
Selleks et teie sõiduki turvapadjad oleksid võimalikult tõhusad, tuleb alati täita alltoodud turvanõudeid.Istuge tavapärases püstises asendis.Kinnitage turvavöö, veendudes, et see on õiges asendis ja korralikult reguleeritud.Ärge asetage midagi esiistmetele sõitja ja turvapadja vahele (last, kodulooma, esemeid jne), ärge kinnitage ega kleepige midagi turvapatjade avanemise teele, see võib turvapadja avanemisel reisijaid vigastada.Ärge muutke oma sõiduki esialgset konfiguratsiooni, eelkõige turvapatjade lähiümbrust.Pärast avariid või kui sõiduk on olnud ärandatud, laske turvapadjad üle kontrollida.
Mistahes töid turvapatjade süsteemide juures on lubatud teostada ainult CITROËN’ esinduses või kvalifitseeritud töökojas.Ka juhul, kui täidetakse kõiki loetletud ettevaatusabinõusid, siis turvapadja avanemisel ei ole võimalik vältida pea, rinna või käte vigastusi või kergeid põletusi. Kuna turvapadi avaneb hetkega (paari millisekundi jooksul) ja seejärel tühjeneb otsekohe,
eraldub turvapadjas olevate avade kaudu sooja gaasi.
EsiturvapadjadÄrge hoidke juhtimisel rooli harudest ja ärge hoidke käsi rooli keskkohas.Ärge pange jalgu armatuurlauale.Hoiduge sõidu ajal suitsetamast, sest turvapadja täitumine võib põhjustada kehale põletushaavu või vigastusi, kui hoiate sellel hetkel käes sigaretti või piipu.Ärge mingil juhul eemaldage rooli, ärge torgake selle keskosa läbi ega lööge kõvasti selle pihta.Ärge kinnitage ega kleepige midagi roolile ega armatuurlauale, see võib turvapatjade lahtipaiskumisel vigastusi põhjustada.
TurvakardinadKasutage vaid lubatud istmekatteid, mis ühilduvad külgturvapatjadega. Teie sõiduki jaoks sobivate ismekatetega saate tutvuda CITROËN’ esinduses.
Ärge kinnitage ega riputage midagi istme seljatoele (riideid jne), kuna see võib turvapadja lahtipaiskumisel tekitada vigastusi rindkerele või käsivarrele.Ärge viige rindkeret uksele lähemale, kui vaja.
TurvakardinadÄrge kinnitage ega riputage midagi lakke, kuna see võib turvakardina lahtipaiskumisel peavigastusi tekitada.Ärge eemaldage laes asuvaid käepidemeid, need moodustavad osa turvakardinate kinnitussüsteemist.
Laste turvatoolid
Igas riigis kehtivad laste transportimise kohta erinevad seadused. Tutvuge kehtivate kohalike seadustega.
Maksimaalse turvalisuse tagamiseks pidage kinni järgmistest juhtnööridest :– vastavalt Euroopa Liidu nõuetele tuleb alla 12 aasta vanused või alla 150 cm pikkused lapsed paigutada nende kaalule vastavate homologeeritud turvatoolidega turvavööga või ISOFIX-kinnitusseadmetega varustatud istmetele– Vastavalt statistikale on kõige turvalisem
koht laste jaoks tagaistmetel.– Alla 9 kg kaaluvad lapsed peavad sõitma „selg sõidusuunas“ asendis kas sõiduki esi- või tagaosas.
Lastel on soovitatav sõita sõiduki tagaistmel:– kuni 3 aastaseni „seljaga sõidusuunas“;– alates 3 aastasest „näoga sõidusuunas“.
Page 59 of 196

57
Turvalisus
5TurvakardinadÄrge kinnitage ega riputage midagi lakke, kuna see võib turvakardina lahtipaiskumisel peavigastusi tekitada.Ärge eemaldage laes asuvaid käepidemeid, need moodustavad osa turvakardinate kinnitussüsteemist.
Laste turvatoolid
Igas riigis kehtivad laste transportimise kohta erinevad seadused. Tutvuge kehtivate kohalike seadustega.
Maksimaalse turvalisuse tagamiseks pidage kinni järgmistest juhtnööridest :– vastavalt Euroopa Liidu nõuetele tuleb alla 12 aasta vanused või alla 150 cm pikkused lapsed paigutada nende kaalule vastavate homologeeritud turvatoolidega turvavööga või ISOFIX-kinnitusseadmetega varustatud istmetele– Vastavalt statistikale on kõige turvalisem
koht laste jaoks tagaistmetel.– Alla 9 kg kaaluvad lapsed peavad sõitma „selg sõidusuunas“ asendis kas sõiduki esi- või tagaosas.
Lastel on soovitatav sõita sõiduki tagaistmel:– kuni 3 aastaseni „seljaga sõidusuunas“;– alates 3 aastasest „näoga sõidusuunas“.
Veenduge, et turvavöö oleks õigesti paigaldatud ja pingutatud.Tugijalaga turvatooli korral veenduge, et tugijalg oleks tugevalt ja stabiilselt vastu põrandat.
Nõuanded
Valesti paigaldatud turvatool vähendab lapse turvalisust liiklusõnnetuse korral.Kontrollige, et turvatooli all ei oleks turvavööd või turvavöö klambrit, see võib istme tasakaalust välja viia.Isegi kõige lühemate sõitude puhul kinnitage turvavööd või turvatooli rihmad alati nii, et need lapse keha suhtes võimalikult vähe liiguksid.Turvatooli paigaldamisel turvavöö abil kontrollige, et turvavöö oleks pingul vastu turvatooli ja hoiaks istet kindlalt vastu sõiduki istet. Kui kaassõitja istet saab reguleerida, lükake seda ettepoole.Enne seljatoega turvatooli paigaldamist
kaasreisija istmele tuleb peatugi eemaldada.Kui eemaldate peatoe, pange see sellisesse kohta või kinnitage nii, et peatugi järsu pidurduse korral sõidukisse ei paiskuks. Pärast turvatooli eemaldamist pange peatugi tagasi.
Istmekõrgenduse paigaldamineÜle rinna jooksev vööosa peab asetuma lapse õlale ja ei tohi puudutada kaela.Kontrollige, et sülevöö jookseks korralikult üle lapse reite.Kasutage seljatoega istmekõrgendust, millel on õla kõrgusel turvavöö suunaja.
Täiendavad kaitsedUste ja tagaakende avanemise vältimiseks kasutage laste turvalukku.Ärge avage tagaakent rohkem kui kolmandiku võrra.Väikeste laste kaitsmiseks päikese eest kasutage tagaakendel ruloosid.Turvalisuse huvides ärge jätke:– last üksinda ja järelevalveta sõidukisse,– last või kodulooma päikese kätte pargitud suletud akendega sõidukisse,– autovõtmeid sõidukisse lapse käeulatusse.
Turvatool tagaistmel
Page 60 of 196

58
Turvalisus
„Näoga sõidusuunas” või „Seljaga
sõidusuunas”
► Lükake esiistet ettepoole ja tõstke seljatugi üles nii, et näoga või seljaga sõidusuunas turvatoolis istuva lapse jalad ei ulatuks vastu esiistet.► Veenduge, et „näoga sõidusuunas” turvatooli seljatugi oleks võimalikult lähedal sõiduki istme seljatoele ja puutuks võimaluse korral selle vastu.
Turvatool esiistmel
► Reguleerige eesmise kaassõitja iste kõrgeimasse ja pikisuunas vahepealsesse
asendisse nii, et seljatugi on sirge.
„Näoga sõidusuunas”
Te peate eesmise kaassõitja turvapadja aktiivseks jätma.
„Seljaga sõidusuunas“
Enne „seljaga sõidusuunas“ turvatooli paigaldamist tuleb eesmise kaasreisija turvapadi desaktiveerida. Vastasel juhul võib turvapadja avanemine last tõsiselt või surmavalt vigastada.
Hoiatussilt - kaasreisija turvapadiTe peate järgima järgmisi juhiseid, mida tuletab teile meelde kaasreisija päikesesirmi mõlemal küljel olev hoiatussilt:
Ärge MITTE KUNAGI paigaldage "seljaga sõidusuunas" lapseistet juhi kõrvalistmele, mille ESITURVAPADI on AKTIVEERITUD. Turvapadja avanemine võib last TÕSISELT
või ELUOHTLIKULT vigastada.
Kaasreisija turvapadja välja
lülitamine
Kaasreisija turvapadi VÄLJAS
Lapse turvalisuse tagamiseks blokeerige juhi kõrvalistme turvapadi siis, kui juhi kõrvalistmele on paigaldatud „seljaga sõidusuunas” turvatool. Vastasel juhul võib turvapadja avanemine last tõsiselt või surmavalt vigastada.
Sõidukid, millele ei ole väljalülitamise nuppu paigaldatud„Seljaga sõidusuunas“ turvatooli paigaldamine juhi kõrvalistmele või istmepingile on rangelt
keelatud See tooks turvapadja avanemisel kaasa kas lapse surma või tõsise vigastuse ohu.
Kaassõitja turvapadja blokeerimine/
aktiveerimine
► Vajutage seda nuppu ja seejärel tehke menüüst "Kaassõitja turvapadi“ valik „OFF“, et turvapadi blokeerida.
Turvavööga kinnitatavate turvatoolide asukohad
Vastavalt Euroopa määrustele on tabelis ära toodud turvavööga kinnitatavate ja universaalse tüübikinnitusega turvatoolide paigaldamise võimalused igale autoistmele olenevalt lapse kaalust ja asukohast sõidukis:
IsteLapse kaal ja umbkaudne vanus
Alla 13 kg (grupid 0 (a) ja 0+)Ligikaudu 1 aasta vanuseni
9–18 kg(grupp 1)Umbes 1- kuni 3-aastane
15–25 kg(grupp 2)Umbes 3- kuni 6-aastane
22–36 kg(grupp 3)Umbes 6- kuni 10-aastane
Eesmise kaassõitja iste (b)U
Keskmiste ja külgmiste istetega eesmise kaassõitja istmepink (b)
Keskmised ja külgmised istmed ridades 2 ja 3
(a)Grupp 0: vastsündinu kuni 10 kg.
(b)Enne lapse turvatooli panemist tutvuge kehtivate vastavate seadustega.
UIste, kuhu saab paigaldada turvavööga kinnitatavat ja universaalse tüübikinnitusega „seljaga sõidusuunas“ ja/või „näoga sõidusuunas“ lapseistet.
Page 61 of 196

59
Turvalisus
5► Selle uuesti aktiveerimiseks valige „ON“.Kui süüde on sisse lülitatud, süttib see hoiatustuli koos seda saatva ekraanil oleva teatega, et anda märku blokeerimisest.
Põhjalikumat infot sõiduki konfiguratsiooni (REŽIIM) kohta leiate vastava jaotise alt.
Olenevalt versioonist saab seda blokeerida või uuesti aktiveerida ka puuteekraaniga heli- ja telemaatikasüsteemi kaudu.
Turvavööga kinnitatavate turvatoolide asukohad
Vastavalt Euroopa määrustele on tabelis ära toodud turvavööga kinnitatavate ja universaalse tüübikinnitusega turvatoolide paigaldamise võimalused igale autoistmele olenevalt lapse kaalust ja asukohast sõidukis:
IsteLapse kaal ja umbkaudne vanus
Alla 13 kg (grupid 0 (a) ja 0+)Ligikaudu 1 aasta vanuseni
9–18 kg(grupp 1)Umbes 1- kuni 3-aastane
15–25 kg(grupp 2)Umbes 3- kuni 6-aastane
22–36 kg(grupp 3)Umbes 6- kuni 10-aastane
Eesmise kaassõitja iste (b)U
Keskmiste ja külgmiste istetega eesmise kaassõitja istmepink (b)
Keskmised ja külgmised istmed ridades 2 ja 3
(a)Grupp 0: vastsündinu kuni 10 kg.
(b)Enne lapse turvatooli panemist tutvuge kehtivate vastavate seadustega.
UIste, kuhu saab paigaldada turvavööga kinnitatavat ja universaalse tüübikinnitusega „seljaga sõidusuunas“ ja/või „näoga sõidusuunas“ lapseistet.
Page 62 of 196

60
Turvalisus
„ISOFIX“ kinnituskohad
Kui sõiduki varustusse kuuluvad ISOFIX-kinnituskohad, on need tähistatud siltidega.Kinnitusseade koosneb kolmest rõngast:
– kaks eesmist rõngast, mis asuvad seljatoe ja istmeosa vahel;
– üks tagumine rõngas, mis on mõeldud ülemise rihma (millele viidatakse nimega TOP TETHER) kinnitamiseks.ISOFIX-kinnitussüsteem tagab turvatooli kindla, tugeva ja kiire kinnitamise sõidukisse.
ISOFIX-i turvatoolid on varustatud kahe riiviga, mis kinnituvad eesmistesse rõngastesse.Mõnedel turvatoolidel on ka ülemine kinnitusrihm, mis kinnitatakse tagumisse rõngasse.Selle rihma kinnitamiseks - enne turvatooli paigaldamist sellele istmele eemaldage peatugi ja pange see ära (pärast turvatooli eemaldamist pange peatugi tagasi). Seejärel kinnitage konks tagumisse rõngasse ja pingutage ülemist rihma.
Valesti paigaldatud turvatool vähendab lapse turvalisust liiklusõnnetuse korral.Leidmaks infot selle kohta, kuidas ISOFIX-turvatoole sõidukisse paigaldada, vaadake ISOFIX-turvatoolide asukohtade kokkuvõtvat tabelit.
ISOFIX-turvatoolide asukohtade kokkuvõtlik tabel
Vastavalt Euroopas kehtivatele määrustele on käesolevas tabelis ära näidatud ISOFIX-turvatoolide paigaldamise võimalused ISOFIX-kinnituskohtadega istmetele.Universaalsete ja pooluniversaalsete ISOFIX-turvatoolide puhul on ISOFIX-istme suurusklass, mida tähistavad tähed A kuni G, märgitud turvatoolile ISOFIX-i logo kõrvale.
Page 63 of 196
61
Turvalisus
5Alla 10 kg(grupp 0)Kuni ligikaudu 6 kuud
Alla 10 kg(grupp 0)Alla 13 kg(grupp 0+)Ligikaudu 1 aastani
9–18 kg(grupp 1)Umbes 1- kuni 3-aastane
ISOFIX-turvatooli tüüpTurvahäll„seljaga sõidusuunas“„näoga sõidusuunas“
ISOFIX-istme suurusklassFGCDECDAB1
2. rea tagumised külgistmed (1. rea üksikute istmete korral)
IUFIUFIUF
2. rea tagumised külgistmed (1. rea 2-kohalise istmepingi korral)
IUFXIUFXIUF
IUFUniversaalse ISOFIX-turvatooli paigaldamiseks sobiv iste. „Näoga sõidusuunas“ ISOFIX-turvatoolid, mis on varustatud sõiduki ISOFIX-istmete ülemise rõnga külge kinnitatava ülemise rihmaga.
XIste, mis ei sobi antud suurusklassi ISOFIX-turvatooli paigaldamiseks.
Page 64 of 196
62
Turvalisus
Lapselukk
See takistab külgmise liugukse seestpoolt avamist.
► Vajutage külgmise ukse serval asuvat nuppu.