Page 33 of 51

6465
1. Separator wody
Sprawdzenie jednostki silnikaSprawdzić, czy silnik nie ma zewnętrznych uszkodzeń i innych nieprawidłowości.
Sprawdzenie poziomu oleju silnikowegoUpewnić się, że poziom oleju na bagnecie do pomiaru poziomu oleju jest pomiędzy znakiem minimum i maksimum (szczegóły w punkcie: „Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego”).
1. Bagnet do pomiaru poziomu oleju
1. Znak poziomu maksymalnego2. Znak poziomu minimalnego
Sprawdzenie zęzyUpewnić się, że żadna woda zęzowa nie zebrała się w przedziale silnika. Jeśli woda zęzowa zebrała się w przedziale silnika, opróżnić ją. (szczegóły w punkcie: „Usu-wanie wody z zęzy”).
Sprawdzenie akumulatoraUpewnić się, że zaciski akumulatora nie są uszkodzone i że przewody akumulatora są prawidłowo podłączone.
OSTRZEŻENIE!
Nie wolno korzystać ze skutera wodne-go, jeśli akumulator nie ma wystarcza-jącej mocy, aby uruchomić silnik lub je-śli występują jakiekolwiek inne objawy zmniejszonej mocy.
1. Zacisk ujemny (-): przewód czarny2. Zacisk dodatni (+): przewód czerwony
Upewnić się, że akumulator jest dobrze zamocowany.
Sprawdzenie układu kierowniczegoPoruszać kierownicą w lewą i prawą stro-nę, aby sprawdzić, czy w całym zakresie pracy kierownica porusza się bez oporu i zacięć. Upewnić się, że kierownica nie ma nadmiernego luzu.
Obracać kierownicą w lewą i prawą stronę, aby upewnić się, że podczas skrętu kie-
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
rownicy, dysza sterująca również zmienia położenie wraz z obrotem kierownicy i że między pozycjami pełnego obrotu dyszy w prawo i w lewo nie ma różnicy.
Różnica pomiędzy pozycjami pełnego otwarcia dyszy sterującej (odległość A i B):maksymalnie 5 mm
Sprawdzenie układu kierowniczego z regulowanym pochyleniem Uruchomić kilkakrotnie układ kierowniczy
z regulowanym pochyleniem, aby upewnić się, że działa bez zacięć w całym zakresie. Upewnić się również, że kierownica jest bezpiecznie zablokowana.
Sprawdzenie dźwigni elektronicznego sterowania RiDE Pociągnąć dźwignię kilka razy, aby upew-nić się, że działa bez zacięć w całym za-kresie pracy. Upewnić się także, że po zwolnieniu dźwignia elektronicznego ste-rowania RiDE automatycznie powróci do pozycji całkowitego zamknięcia.
Sprawdzenie dźwigni przepustnicyPociągać i zwalniać dźwignię kilka razy, aby upewnić się, że dźwignia działa bez zacięć w całym zakresie pracy. Upewnić się także, że po zwolnieniu dźwignia prze-pustnicy automatycznie powróci do pozycji wyjściowej.
Sprawdzenie systemu zabezpieczenia Yamaha Upewnić się, że system zabezpieczenia Yamaha działa prawidłowo. (Patrz punkt: „System zabezpieczenia Yamaha”, aby zapoznać się z procedurami ustawiania systemu.
Sprawdzenie linki zrywkiSprawdzić, czy linka zrywki nie jest po-strzępiona lub pęknięta. Uszkodzoną linkę zrywki należy wymienić.
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Page 34 of 51

6667OSTRZEŻENIE!
Nigdy nie naprawiać lub związywać linki wyłącznika odcinającego zapłon silni-ka (linki zrywki). Uszkodzona linka nie zadziała w sytuacji awaryjnej, np., gdy sternik wypadnie ze skutera wodnego pozwalając, aby skuter wodny popłynął dalej.
Sprawdzenie przełączników
UWAGA:
Silnik nie może pracować na lądzie na obrotach wyższych niż 4000 obr./min. Po-nadto, nie wolno uruchamiać silnika na dłużej niż 15 sekund bez dopływu wody, gdyż silnik może się przegrzać.
Sprawdzić prawidłowe działanie przełącz-nika start / wyłącznika silnika i zrywkowego wyłącznika silnika. Szczegóły dotyczące prawidłowego działania przełączników zo-
stały przedstawione w punktach opisujących działanie poszczególnych przełączników.
1. Zacisk blokujący 2. Zrywkowy wyłącznik silnika3. Linka zrywkowego wyłącznika silnika (linka zryw-ki)
1. Przełącznik start / wyłącznik silnika
Aby sprawdzić działanie przełączników1. Jeśli w ustawieniach systemu zabez-pieczenia Yamaha jest wybrany tryb blokowania „lock”, należy go zmienić na tryb odblokowania „unlock” (szcze-
góły w punkcie: ”System zabezpie-czenia Yamaha”).2. Nacisnąć przełącznik start / wyłącznik silnika, aby sprawdzić, czy silnik za-pala.
3. Zaraz po uruchomieniu silnika, naci-snąć przełącznik start / wyłącznik sil-nika, aby sprawdzić, że silnik natych-miast wyłączy się.4. Ponownie uruchomić silnik, następnie pociągnąć linkę zrywki, aby wycią-gnąć zacisk blokujący. Sprawdzić, czy silnik natychmiast wyłączy się.
Sprawdzenie elektrycznego systemu
trymowania Włączyć zespół wyświetlacza wielofunk-cyjnego, a następnie włączyć przełącz-niki ”TRIM/T.D.E”. Sprawdzić, czy dysza ciągu strumieniowego porusza się odpo-wiednio w górę i w dół oraz czy wskaźnik ustawienia trymu i wyświetlany poziom ustawienia zmieniają się w zależności od działania przełączników. (Patrz punkt: „Ze-spół wyświetlacza wielofunkcyjnego”, aby uzyskać informacje na temat włączania zespołu bez uruchamiania silnika i punkt: „Elektryczny system trymowania”, aby uzyskać informacje na temat systemu.)
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Sprawdzenie schowkówUpewnić się, że schowki nie są uszko-dzone i nie zgromadziła się w nich woda (zapoznaj się ze szczegółami opisującymi poszczególne schowki).
Sprawdzenie uchwytu, osłony i opaski gaśnicyUpewnić się, że uchwyt, osłona i opaska gaśnicy nie są uszkodzone i osłona jest
zabezpieczona za pomocą opaski (zapo-znaj się ze szczegółami opisującymi po-szczególne elementy).
Sprawdzenie gaśnicySprawdzić, czy na pokładzie skutera wod-nego znajduje się napełniona gaśnica.
Należy zapoznać się z instrukcją obsługi gaśnicy i przechowywać ją w miejscu do tego przeznaczonym.
Gaśnica musi zawsze znajdować się w wyposażeniu skutera wodnego. Gaśni-
ca nie jest w standardowym wyposażeniu skutera wodnego. W przypadku braku ga-śnicy należy skontaktować się z Dealerem Yamaha lub sprzedawcą gaśnic, aby na-być taką, która spełnia odpowiednie wy-magania.
Sprawdzenie wyposażenia ratunkowegoSprawdzić, czy wyposażenie ratunkowe, znajdujące się na pokładzie skutera wod-
nego, spełnia odpowiednie przepisy w tym zakresie.
Kadłub i podłogaSprawdzić, czy kadłub i podłoga nie są uszkodzone.
Sprawdzenie wlotu wody chłodzącejSprawdzić, czy wlot wody chłodzącej nie jest uszkodzony i zatkany przez wodorosty i nieczystości.
Sprawdzenie dyszy sterującej i pokry-wy biegu wstecznego Sprawdzić, czy dysza sterująca i pokrywa biegu wstecznego nie są uszkodzone.
Sprawdzenie korków spustowychOdkręcić korki spustowe, a następnie wy-jąć je, aby upewnić się, że korki nie są uszkodzone i nie mają nieczystości na po-wierzchni gwintów i O-ringów.
UWAGA:
Przed wkręceniem korków spustowych należy dokładnie oczyścić powierzch-nie gwintów i O-ringów z zanieczysz-czeń lub piasku. W przeciwnym razie korki spustowe mogą zostać uszkodzo-ne, co umożliwi dostanie się wody do przedziału silnika. Sprawdzić O-ringi na rufowych korkach spustowych i przed zwodowaniem skutera upewnić się, że korki są mocno dokręcone. W przeciw-nym razie woda może zalać przedział silnika i spowodować zanurzenie sku-tera.
1. Korek spustowy2. O-ring
Prawidłowo zamontować korki spustowe, a następnie dokręcić je do oporu.
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Page 35 of 51

6869
1. Korek spustowy
Sprawdzenie maski skutera wodnegoNacisnąć zatrzask maski skutera wodne-go i upewnić się, że maska jest prawidło-wo zamknięta.
Czynności kontrolne po zwodowaniu skutera wodnegoWykonać kontrole po zwodowaniu skutera wodnego zgodnie z tabelą czynności kon-trolnych, gdy skuter wodny jest w wodzie
i silnik pracuje.
Przeprowadzić czynności kontrolne po zwodowaniu skutera wodnego1. Zwodować skuter wodny (szczegó-ły w punkcie: „Zwodowanie skutera wodnego”).2. Przeprowadzić czynności kontrolne i upewnić się, że nie ma elementów uszkodzonych i innych nieprawidło-wości.
Sprawdzenie otworu wylotowego wody chłodzącejUruchomić silnik na wodzie i sprawdzić, czy woda wypływa z kontrolnego otworu wylotowego (szczegóły w punkcie: „Wylot wody chłodzącej”).
Sprawdzenie zespołu wyświetlacza wielofunkcyjnegoUpewnić się, że zespół wyświetlacza wie-lofunkcyjnego działa prawidłowo (szcze-góły w punkcie: „Zespół wyświetlacza wie-lofunkcyjnego”).
Sprawdzenie systemu zmiany biegów Pociągnąć dźwignię przepustnicy i dźwi-gnię elektronicznego sterowania RiDE i sprawdzić, czy skuter wodny przemiesz-cza się lub nie przemieszcza zgodnie z wyświetlonym wskaźnikiem biegu (szczegóły w punkcie: „System zmiany biegów”).
OSTRZEŻENIE!
Aby uniknąć kolizji, pływać skuterem wodnym z bezpieczną prędkością i za-chować bezpieczną odległość od ludzi, obiektów i innych jednostek pływają-cych.
1. Wskaźnik biegu2. „F” (pozycja do przodu)3. „N” (pozycja neutralna)4. „R” (pozycja do tyłu)
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Sprawdzenie prędkości obrotowej silni-ka na biegu jałowymUruchomić silnik i rozgrzać go, aby pra-cował równo. Użyć obrotomierza na ze-spole wyświetlacza wielofunkcyjnego, aby upewnić się, że prędkość obrotowa biegu jałowego jest zgodna ze specyfikacją po-daną poniżej.
Prędkość obrotowa silnika na biegu
jałowym:1250 ± 100 obr./min
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Page 36 of 51

7071Prowadzenie skutera wodnego
OSTRZEŻENIE!
Przed rozpoczęciem eksploatacji sku-tera wodnego należy zapoznać się ze wszystkimi elementami sterującymi. W przypadku istnienia jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z Dealerem Yamaha. Nieprawidłowa
eksploatacja skutera wodnego może doprowadzić do wypadku.
Informacje wstępne o skuterze wodnymProwadzenie skutera wodnego wymaga umiejętności nabytych poprzez praktykę przez jakiś czas. Poświęć trochę czasu, aby nauczyć się podstawowych technik, przed przystąpieniem do trudniejszych manewrów.Pływanie skuterem wodnym może być bardzo przyjemną formą aktywności, za-pewniającą Ci godziny przyjemności. Jednak istotne jest, aby zapoznać się z funkcjonowaniem skutera, aby osiągnąć poziom niezbędnych umiejętności oraz aby cieszyć się bezpieczną jazdą.Przed uruchomieniem skutera wodnego przeczytaj niniejszą Instrukcję Obsługi, oraz wszystkie etykiety umieszczone na skuterze. Zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące bezpieczeństwa. In-formacje te pomogą poznać skuter i jego działanie.
Maksymalne obciążenie:240 kg (Obciążenie to łączna masa ładunku, prowadzącego i pasażerów)
Nauka pływania skuterem wodnymPrzed rozpoczęciem eksploatacji sku-tera wodnego, zawsze należy wykonać czynności wymienione w tabeli czynności kontrolnych. Takie sprawdzenie zajmuje
mało czasu, a z pewnością zwiększa bez-pieczeństwo i niezawodność elementów skutera. Przed rozpoczęciem pływania skuterem wodnym, sprawdź lokalne przepisy. Pływaj z bezpieczną prędkością i zacho-waj bezpieczną odległość od ludzi, obiek-tów i innych jednostek pływających. Do nauki wybierz szeroki obszar, gdzie jest dobra widoczność i oświetlony ruch łodzi.
Jeśli odpływasz daleko od brzegu, naj-lepiej, aby asystowała Ci druga osoba w pobliżu. Stosuj system asekuracyjny, dwójkowy. Bacznie obserwuj innych użyt-kowników akwenu, uważaj na przeszkody,
bądź czujny na zmianę warunków pływa-nia. Uważaj na warunki, które ograniczają widoczność lub blokują widzenie innych.W czasie pływania, prowadzący sku-ter wodny powinien trzymać kierownicę dwoma rękami, a stopy opierać na pod-nóżkach. Nie zabieraj ze sobą pasażera, dopóki całkowicie nie opanowałeś technik prowadzenia skutera wodnego.
Pozycje pływania
Pozycja pływania prowadzącegoProwadzący skuter wodny powinien chwy-cić kierownicę obiema rękami i siedzieć okrakiem na siedzeniu, opierając obie sto-py na podłodze.
Pozycja pływania pasażeraPasażerowie powinni mocno trzymać się, albo osób siedzących przed nimi, albo uchwytów i opierać stopy na podłodze. Nie wolno pozwolić, aby pasażer siedział przed prowadzącym skuter wodny.
Zwodowanie skutera wodnegoPrzed zwodowaniem skutera wodnego należy upewnić się, że za skuterem wod-
nym nie znajdują się żadne przeszkody. Jeśli skuter wodny jest zwodowany z przy-czepy, należy upewnić się, że fale nie ze-pchną skuter pod przyczepę.
Uruchomienie silnika na wodzie
OSTRZEŻENIE! Nie wolno pociągać dźwigni przepust-nicy, gdy ktokolwiek znajduje się za skuterem wodnym. W takiej sytuacji na-leży wyłączyć silnik lub pozostawić na biegu jałowym. Woda lub zanieczysz-czenia wydostające się pod dużym ci-śnieniem z dyszy sterującej, mogą spo-wodować poważne obrażenia ciała.
1. Jeśli wybrano tryb blokady dla usta-
wień systemu zabezpieczenia Yama-ha, wybrać tryb odblokowania. (Patrz punkt: „System zabezpieczenia Yamaha”, aby zapoznać się z proce-durami ustawiania systemu.)
2. Zwodować skuter wodny na wodę o głębokości co najmniej 60 cm od dołu skutera wodnego, w miejscu gdzie nie ma gałęzi i żwiru.
OSTRZEŻENIE! Nie wolno pływać skuterem wodnym po płytkiej wodzie. Pływanie po wodzie o głębokości mniejszej niż 60 cm od
dołu skutera wodnego zwiększa ryzy-ko uderzenia w przeszkody ukryte pod wodą i może doprowadzić do wypadku. Jeśli woda jest zbyt płytka, kamienie i piasek mogą być zasysane do otworu wlotowego wody, co mogłoby doprowa-dzić do uszkodzenia pompy i przegrza-nia silnika.
3. Zapiąć linkę zrywki na lewym nad-garstku i zamontować zacisk blokują-cy pod przyciskiem zrywkowego wy-łącznika silnika.
OSTRZEŻENIE!
Sprawdzić, czy linka zrywkowego wyłącznika silnika (linka zrywki) jest prawidłowo zamontowana. Jeśli linka zrywki nie jest zamontowana prawidło-wo, nie zadziała w sytuacji awaryjnej, np., gdy sternik wypadnie ze skutera wodnego, pozwalając aby skuter wod-ny płynął dalej.
1. Zacisk blokujący2. Zrywkowy wyłącznik silnika3. Linka zrywkowego wyłącznika silnika (linka zryw-ki)
4. Przy zwolnionej dźwigni przepustnicy, nacisnąć przełącznik start / wyłącznik silnika (czerwony przycisk)i zwolnić
go, jak tylko silnik zacznie pracować (szczegóły w punkcie: ”Przełącznik start / wyłącznik silnika”).
PROWADZENIE SKUTERA WODNEGOPROWADZENIE SKUTERA WODNEGO
Page 37 of 51

7273
Zatrzymanie pracy silnikaZwolnić dźwignię przepustnicy, a następ-
nie nacisnąć przełącznik start / wyłącznik silnika (czerwony przycisk), aby wyłączyć silnik.
OSTRZEŻENIE!
Do sterowania skuterem wodnym nie-zbędna jest moc silnika. Nagłe wyłą-czenie silnika może doprowadzić do wypadku. Skuter wodny może uderzyć w przeszkodę, którą zamierzaliśmy ominąć. Kolizja może zakończyć się poważnymi obrażeniami ciała, a nawet śmiercią.
Pozostawienie skutera wodnego na brzeguPrzed pozostawieniem skutera wodnego na brzegu należy zdjąć zacisk blokujący ze zrywkowego wyłącznika silnika, aby za-pobiec przypadkowemu uruchomieniu lub nieautoryzowanej obsłudze przez dzieci lub inne osoby.
Prowadzenie skutera wodnegoKiedy dźwignia przepustnicy jest naciska-na, na zespole wyświetlacza wielofunkcyj-nego wyświetli się wskaźnik biegu „F” (do przodu) i skuter wodny przemieści się do przodu. Podczas wyświetlania wskaźnika biegu „F” (do przodu) skuter wodny będzie płynął do przodu z prędkością trollingową, nawet jeśli dźwignia przepustnicy jest w pozycji całkowitego zamknięcia (na biegu
jałowym) (szczegóły w punkcie: „System zmiany biegów”).
1. „F” (pozycja do przodu)
Skręcanie skuterem wodnym
OSTRZEŻENIE!
• Nie należy zwalniać dźwigni prze-pustnicy próbując ominąć prze-szkodę. Do sterowania skuterem wodnym niezbędna jest moc. Przy spadku mocy skuter wodny może uderzyć w przeszkodę, którą za-mierzaliśmy ominąć. Kolizja może zakończyć się poważnymi obraże-niami ciała, a nawet śmiercią.• Podczas pływania przy wyższych prędkościach skręcać stopniowo
PROWADZENIE SKUTERA WODNEGOPROWADZENIE SKUTERA WODNEGO
lub zwolnić przed skrętem. Ostre, szybkie zakręty mogą powodować ślizganie się na boki lub obracanie skutera wodnego, wyrzucając ster-nika i pasażerów za burtę, co może spowodować obrażenia.• Podjąć szybkie działanie w celu uniknięcia kolizji. Elektroniczny system intuicyjnego hamowania (RiDE) nie jest układem hamowania
w celu uniknięcia niebezpiecznych sytuacji.
Sterowanie skuterem wodnym zależy od kombinacji położenia kierownicy i otwarcia przepustnicy. Woda jest zasysana pod ciśnieniem po-przez kratę wlotową przez wirnik pompy strumieniowej. Ponieważ woda pod ciśnie-niem jest wydalana z pompy przez dyszę sterującą, to wytwarza ciąg, który przesu-wa i steruje skuterem wodnym. Wyższa prędkość obrotowa silnika wytwarza wię-cej ciągu. Siła ciągu strumienia, oprócz położenia kierownicy określa jak mocno skręcasz.
A. Większe otwarcie przepustnicy wy-twarza większy ciąg, a zatem skuter wodny skręci gwałtowniej.
B. Mniejsze otwarcie przepustnicy wy-twarza mniejszy ciąg, a zatem skuter wodny będzie skręcać stopniowo.
C. Całkowite zwolnienie dźwigni prze-pustnicy wytworzy jedynie minimal-ny ciąg. Jeśli płyniemy z prędkością wyższą niż trollingową, gwałtownie spadną możliwości do manewrowania skuterem wodnym bez gazu. Jeszcze przez chwilę, po zwolnieniu dźwigni
przepustnicy, będziemy mogli skręcać siłą rozpędu, ale już po chwili skuter wodny nie będzie reagował na skręty kierownicy, chyba, że dodamy trochę gazu.
Przy prędkości trollingowej można wykonywać delikatne, stopniowe skręty, wykorzystując niewielką siłę ciągu na biegu jałowym.
D. Jeśli silnik zostanie wyłączony pod-czas płynięcia, nie będzie wytwarza-ny żaden ciąg i skuter wodny będzie płynął prosto nawet, jeśli kierownica jest skręcona.
Page 38 of 51

7475Do sterowania skuterem wodnym jest niezbędna moc.
E. Jeśli dźwignia elektronicznego stero-wania RiDE jest naciśnięta i kierow-nica jest skręcona, gdy skuter wodny płynie z prędkością ślizgową, skuter wodny stopniowo skręci podczas spo-wolnienia.
1. Pokrywa biegu wstecznego
Skuter wodny został wyposażony w sys-
tem YEMS (system zarządzania silni-kiem), który zawiera OTS (sterowanie bez gazu). System OTS uruchamia się, gdy płynąc w ślizgu dźwignia przepustnicy zostanie zwolniona. System będzie do-starczał jeszcze trochę ciągu, aby można było bezpiecznie wykonać skręt, mimo że skuter wodny będzie zwalniał. System OTS nie uruchomi się, jeśli skuter wodny nie płynie w ślizgu lub jeśli silnik zo-stanie wyłączony. Jeśli silnik zwolni obro-ty, skuter wodny nie będzie reagował na
skręty kierownicą, do momentu ponowne-go dodania gazu lub osiągnięcia prędkości trollingowej.
Zatrzymywanie skutera wodnegoSkuter wodny nie jest wyposażony w oddzielny układ hamulcowy. Skuter wodny spowalnia przez opór wody lub, jeśli płynie w odwrotnym kierunku, przez strumień wody. Skuter wodny spowalnia
tak szybko, jak dźwignia przepustnicy jest zwalniana, ale zajmuje to odległość, zanim całkowicie się zatrzyma.Jeśli nie ma pewności, że uda się ominąć przeszkodę znajdującą się przed skute-rem wodnym, najlepiej nacisnąć dźwignię przepustnicy i wykonać skręt.Z prędkości maksymalnej skuter wodny zatrzymuje się w przybliżeniu po około 125 m od momentu zwolnienia dźwigni i wyłączenia silnika. Jednak odległość ta będzie zmieniać się w zależności od wie-lu czynników, w tym całkowitego ciężaru skutera wodnego, warunków powierzch-niowych wody i kierunku wiatru.
Jeśli dźwignia elektronicznego sterowania RiDE jest naciśnięta w celu spowolnienia, droga hamowania jest o około 30% krót-sza, niż gdy dźwignia elektronicznego ste-rowania RiDE nie jest używana. Jednak, odległość ta będzie zmieniać się w zależ-ności od wielu czynników, w tym całkowi-tego ciężaru skutera wodnego, warunków powierzchniowych wód i kierunku wiatru.
OSTRZEŻENIE!
• Zachować bezpieczną odległość, zwracając uwagę na drogę hamo-wania skutera wodnego. Jeśli źle ocenisz odległość, skuter wodny może uderzyć w przeszkodę. • Wcześnie rozpoczynać hamowa-nie, aby uniknąć kolizji. Pamiętaj, skuter wodny i łodzie nie mają ha-mulców.• Pływać ostrożnie, przy małej pręd-kości i zachować bezpieczną od-ległość od innych użytkowników akwenu, przeszkód, pojazdów wodnych, aby mieć czas na hamo-wanie.• Podczas zmniejszania prędkości nie wyłączać silnika, możesz na-gle potrzebować mocy, aby ominąć przeszkodę lub inną łódź.• Przed użyciem dźwigni elektronicz-nego sterowania RiDE w celu spo-wolnienia lub zatrzymania skutera
PROWADZENIE SKUTERA WODNEGO
wodnego obejrzeć się do tyłu, aby uniknąć najechania na tył skutera wodnego przez inną jednostkę pły-wającą.
Pływanie do tyłu lub na biegu jałowym
Pływanie do tyłuKiedy dźwignia elektronicznego sterowa-nia RiDE jest naciśnięta, na zespole wy-
świetlacza wielofunkcyjnego wyświetli się wskaźnik biegu „R”(do tyłu) i skuter wodny będzie przemieszczać się do tyłu (szcze-góły w punkcie: „System zmiany biegów”).
1. ”R” (pozycja do tyłu)
Przed zmianą na bieg wsteczny upewnić się, że z tyłu nie ma żadnych przeszkód lub ludzi.
WSKAZÓWKAModel jest wyposażony w funkcję, która ogranicza prędkość obrotową silnika na biegu wstecznym.
Pływanie na biegu jałowym
Kiedy dźwignia elektronicznego sterowa-nia RiDE jest lekko naciskana i zwolniona, na zespole wyświetlacza wielofunkcyj-nego wyświetli się wskaźnik „N” (pozycja neutralna) i skuter wodny zatrzyma się w miejscu (szczegóły w punkcie: „System zmiany biegów”).
1. ”N” (pozycja neutralna)
Wsiadanie na pokład skutera wodnego
OSTRZEŻENIE!
Przed rozpoczęciem pływania nale-ży upewnić się, że prowadzący skuter wodny i pasażerowie mają wprawę we wsiadaniu na skuter wodny. Po nieuda-nych próbach wejścia na skuter wodny może wystąpić zmęczenie i wychłodze-nie organizmu, co może zwiększyć ry-zyko zranienia lub utonięcia.
Zwodować skuter wodny na wodę o głę-bokości co najmniej 60 cm od dołu skutera wodnego, w miejscu gdzie nie ma gałęzi i żwiru.
UWAGA:
Nigdy nie uruchamiać silnika w wodzie o głębokości mniejszej niż 60 cm od dołu skutera wodnego, w przeciwnym razie kamienie lub piasek mogą być zasysane do otworu wlotowego stru-
mienia wody, powodując uszkodzenie wirnika i przegrzanie silnika.
PROWADZENIE SKUTERA WODNEGO
Page 39 of 51

7677WSKAZÓWKAModel jest wyposażony w stopień rufowy, który może być obniżony i wykorzysta-ny przy powrocie na pokład (szczegóły w punkcie: ”Stopień rufowy”).
Wsiadanie samemu1. Podpłynąć od strony rufowej skutera wodnego, opuścić stopień rufowy jed-ną ręką i przytrzymać go w miejscu.
2. Położyć jedną stopę na stopniu, a na-stępnie chwycić uchwyt rufowy drugą ręką.
3. Podciągnąć się na platformę pokła-dową i chwycić za uchwyt za siedzi-skiem, a następnie przesunąć się na siedzisko i usiąść okrakiem.
4. Zapiąć linkę zrywki na lewym nad-garstku i zamontować zacisk blokują-cy pod przyciskiem zrywkowego wy-łącznika silnika.
5. Chwycić kierownicę obiema rękami i umieścić obie stopy na podłodze.
6. Rozejrzeć się we wszystkich kierun-kach, uruchomić silnik i powoli ruszyć.
OSTRZEŻENIE! Przed ruszeniem należy upewnić się, że w pobliżu nie ma pływaków, innych ło-dzi i przeszkód.
Wsiadanie na pokład skutera wodnego z pasażerem na pokładzie
OSTRZEŻENIE!
• Silne strumienie wody z dyszy ste-rującej są niebezpieczne i mogą spowodować obrażenia ciała. Nie wolno ruszać, ani gwałtowanie przyspieszać dopóki pasażer nie
oprze obu nóg na podłodze i nie będzie mocno trzymał się prowa-dzącego.• Przed wejściem na pokład skute-ra wodnego upewnić się, że silnik jest wyłączony. Jeśli silnik pracuje, pokrywa biegu wstecznego może przesunąć się w dół i osoby wcho-dzące na pokład mogą zostać przy-ciśnięte.
Im cięższa waga całkowita prowadzącego i pasażerów, tym trudniej będzie zrówno-ważyć skuter wodny. Nie wolno używać skutera wodnego, gdy całkowita waga, w tym ładunek, przekracza 240 kg.
PROWADZENIE SKUTERA WODNEGO
Aby wejść na pokład z pasażerem na po-kładzie1. Wejść na pokład przestrzegając pro-cedury podanej w punkcie: „Wsiada-nie samemu”.
2. Chwycić kierownicę obiema ręka-mi i umieścić obie stopy na podło-dze. 3. Pierwszy pasażer przesuwa się na tył skutera wodnego.
4. Pierwszy pasażer wchodzi na skuter wodny przestrzegając procedury po-
danej dla prowadzącego; umieszcza stopy na podłodze i mocno trzyma się prowadzącego.
5. Drugi pasażer wchodzi na pokład przestrzegając procedury podanej dla prowadzącego. Gdy drugi pasażer wchodzi na pokład, spróbować wraz z pierwszym pasażerem balansować skuterem wodnym.
6. Upewnić się, że każdy z pasażerów ma stopy oparte na podłodze i moc-no trzyma się osoby przed nim lub uchwytu za siedziskiem.
7. Zapiąć linkę zrywki na lewym nad-
garstku i zamontować zacisk blokują-cy pod przyciskiem zrywkowego wy-łącznika silnika.8. Rozejrzeć się we wszystkich kierun-kach, uruchomić silnik i powoli ruszyć.
Ruszanie
OSTRZEŻENIE! Aby uniknąć kolizji:• Nieustannie obserwować ludzi, obiekty i inne jednostki pływające. Być wyczulonym na warunki, które ograniczają twoją widoczność lub blokują widzenie ciebie przez in-nych. • Pływać ostrożnie, z bezpieczną prędkością i zachować bezpieczną odległość od innych użytkowników akwenu, obiektów i innych jedno-stek pływających. • Nie pływać bezpośrednio za sku-
terem wodnym lub jednostką pły-wającą. Nie podpływać zbyt bli-
PROWADZENIE SKUTERA WODNEGO
Page 40 of 51

7879sko do innych osób, aby ich nie ochlapać. Unikać gwałtownych skrętów i innych manewrów, unie-możliwiających innym użytkowni-kom zareagowanie lub poznanie Twoich zamiarów. Unikać miejsc z zanurzonymi obiektami lub płyt-kiej wody.• Wcześnie rozpoczynać spowalnia-nie, aby uniknąć kolizji. Pamiętaj,
skutery wodne nie mają hamulców! Przy próbie ominięcia przeszkody nie zwalniać dźwigni przepustni-cy - do skrętu niezbędna jest moc silnika.
UWAGA:
Nigdy nie uruchamiać silnika w wodzie o głębokości mniejszej niż 60 cm od dołu skutera wodnego, gdyż kamienie lub piasek mogą zostać zassane do otworu wlotowego strumienia wody, powodując uszkodzenie wirnika i prze-grzanie silnika.
Ruszanie z przyczepy 1. Zwodować skuter wodny.2. Zapiąć linkę zrywki na lewym nad-garstku i zamontować zacisk blokują-cy pod przyciskiem zrywkowego wy-łącznika silnika.3. Rozejrzeć się we wszystkich kierun-kach, a następnie uruchomić silnik.4. Nacisnąć dźwignię elektronicznego sterowania RiDE i skuter wodny prze-
mieści się powoli do tyłu (szczegóły w punkcie: „Dźwignia elektronicznego sterowania RiDE”).
WSKAZÓWKA Gdy używana jest dźwignia RiDE do ru-szania z przyczepy, można użyć wspoma-gania biegu wstecznego, aby tymczasowo zwiększyć prędkość silnika. (Patrz punkt: „Wspomaganie biegu wstecznego”, aby uzyskać informacje na temat procedur działania wspomagania biegu wsteczne-go).
Ruszanie z pomostu1. Wejść na skuter wodny z boku.2. Zapiąć linkę zrywki na lewym nad-garstku i zamontować zacisk blokują-cy pod przyciskiem zrywkowego wy-łącznika silnika.3. Odepchnąć skuter wodny od pomo-stu, chwycić kierownicę obiema ręka-mi i oprzeć stopy na podłodze.
4. Rozejrzeć się we wszystkich kierun-kach, uruchomić silnik i powoli ruszyć.
Odwracanie przewróconego skutera wodnego
OSTRZEŻENIE!
Niewłaściwy sposób odwracania skutera wodnego może spowodować poważne obrażenia ciała. Dlatego nale-ży:• Wyłączyć silnik i upewnić się, że zacisk blokujący jest zdjęty z wy-łącznika odcinającego zapłon sil-nika.• Nie dotykać kratki wlotu wody.
Jeśli skuter wodny wywróci się, aby unik-nąć obrażeń ciała i zniszczenia skutera wodnego należy natychmiast go odwrócić postępując zgodnie z poniższymi wska-zówkami.
PROWADZENIE SKUTERA WODNEGO
Aby odwrócić skuter wodny1. Zdjąć zacisk blokujący ze zrywkowe-go wyłącznika silnika.2. Podpłynąć do tyłu skutera wodnego. Odwrócić skuter wodny, ciągnąc jed-ną ręką płytę podsilnikową, a drugą ręką lub stopą naciskając nadburcie.
UWAGA:
Nie obracać skutera wodnego w prze-ciwnym kierunku, niż pokazano na ilustracji, gdyż może to skutkować dostaniem się wody do silnika i jego uszkodzeniem.
3. Uruchomić silnik i płynąć skuterem wodnym przez kilka minut z prędko-ścią ślizgową w celu odprowadzenia wody z przedziału silnika (szczegóły w punkcie: „Usuwanie wody z zęzy”). Jeśli silnik nie uruchomi się, patrz punkty: „Holowanie skutera wodnego” lub „Zatopienie skutera wodnego” .
UWAGA:
Po ponownym uruchomieniu silnika, nie należy otwierać całkowicie dźwigni przepustnicy przez co najmniej 1 minu-tę. Woda zęzowa może dostać się do silnika, co może spowodować poważne uszkodzenie silnika.
Dopływanie do brzegu lub pomostu
Dopływanie do brzegu 1. Upewnić się, że w pobliżu brzegu nie ma innych łodzi, pływaków, bądź przeszkód. 2. Na około 125 m przed linią brzegową zwolnić dźwignię przepustnicy, aby zmniejszyć prędkość płynięcia. 3. Powoli zbliżać się do brzegu i za po-
mocą dźwigni przepustnicy i dźwigni elektronicznego sterowania RiDE kontrolować prędkość skutera wod-nego.
OSTRZEŻENIE!
Nigdy nie uruchamiać silnika w wodzie o głębokości mniejszej niż 60 cm od dołu skutera wodnego, w przeciwnym razie ka-mienie lub piasek mogą być zasysane do otworu wlotowego strumienia wody, powo-dując uszkodzenie wirnika i przegrzanie silnika.
4. Po dotarciu do lądu wyłączyć silnik, a następnie wysiąść ze skutera wod-nego i wyciągnąć go na plażę.
PROWADZENIE SKUTERA WODNEGO