27
Přístup
2– signalizace zvednutí vozidla
Systém sleduje výškové pohyby vozidla.
Aktivace
► Vypněte zapalování a opusťte vozidlo.► Stiskněte toto tlačítko na dálkovém ovladači.Ochrany se aktivují po několika sekundách.
Spuštění alarmu
Alarm je signalizován rozezněním sirény a blikáním směrových světel po dobu třiceti sekund.Alarm se poté vrátí zpět do pohotovostního režimu, ale spuštění zůstává uloženo v paměti a při zapnutí zapalování je signalizováno rozsvícením kontrolky elektronického imobilizéru na dobu přibližně 10 sekund.Alarm se spouští také po přerušení elektrického napájení a při jeho opětovném připojení.
Deaktivace pomocí
dálkového ovladače
► Stiskněte toto tlačítko.
Pohotovostní režim se deaktivuje při odemknutí vozidla.
Deaktivace signalizace
zvednutí vozidla
(V závislosti na motoru)► Stisknutím tohoto tlačítka můžete ochranu deaktivovat (například při tažení vozidla se zapnutým alarmem).Ochrana zůstává aktivní až do centrálního otevření dveří.
Porucha dálkového
ovladače
► Odemkněte dveře pomocí klíče v zámku. Alarm se vypne.► Zapněte zapalování. Při identifikaci kódu klíče se alarm vypne.
Při zamknutí dveří pomocí klíče v zámku se alarm neaktivuje.
Pro rychlé vypnutí nechtěně spuštěné sirény:► zapněte zapalování, identifikace kódu
klíče alarm vypne,► stiskněte tlačítko odemykání (kabina a klíč) dálkového ovladače.Jestliže nechcete uvést alarm do pohotovosti, například při mytí vozidla, zamkněte vozidlo klíčem.Odemknutí vozidla dálkovým ovladačem automaticky deaktivuje sirénu.
Elektrické ovládání oken
A.Elektrické ovládání okna řidiče
B.Elektrické ovládání okna spolujezdce
Ruční režim
► Pokud chcete otevřít nebo zavřít okno, stiskněte přepínač A/B nebo za něj zatáhněte, ale nepřekračujte jeho bod odporu. Jakmile přepínač uvolníte, pohyb okna se zastaví.
Automatický režim
► Pokud chcete otevřít nebo zavřít okno, stiskněte přepínač A nebo za něj zatáhněte přes bod odporu. Po uvolnění přepínače se okno zcela otevře nebo zavře. Dalším použitím přepínače dojde k zastavení pohybu okna.
34
Ergonomie a pohodlí
Proud vzduchu
► Nastavením ovladače 3 do požadované polohy nastavte proud vzduchu tak, abyste se cítili pohodlně.
Pokud je ovladač proudu vzduchu v poloze 0 (systém deaktivován), není teplotní komfort nadále regulován. Stále však bude cítit slabý proud vzduchu kvůli dopřednému pohybu vozidla.
Rozdělování proudu
vzduchu
Otáčením ovladače nastavte proudění vzduchu:bočními a prostředními větracími výstupy,
bočními a prostředními větracími výstupy a směrem k nohám cestujících,směrem k nohám cestujících,
k čelnímu oknu, nohám cestujících a bočním oknům,
k čelnímu oknu a bočním oknům.
Přívod vnějšího vzduchu /
recirkulace vzduchu
Otevřený vstup vnějšího vzduchu umožňuje zabránit zamlžení čelního skla a bočních oken.Recirkulací vzduchu zamezíte pronikání pachů a kouře z okolí vozidla do kabiny.
► Pro zachování bezchybné funkčnosti klimatizace ji uveďte do činnosti nejméně jednou nebo dvakrát za měsíc na alespoň 5 až 10 minut.► Jestliže systém nechladí, vypněte jej a obraťte se na servis sítě CITROËN nebo na jiný odborný servis.Při tažení přívěsu s maximální povolenou hmotností do prudkého svahu a za vysokých venkovních teplot umožní vypnutí klimatizace využít lépe výkonu motoru a zlepšit tak tažnou kapacitu vozidla.
Nejezděte příliš dlouho s vypnutým větráním nebo se zapnutým vnitřním oběhem (recirkulací) vzduchu, abyste předešli zamlžení oken a zhoršení kvality vzduchu!
Jestliže je po delším stání vozidla na slunci teplota v interiéru příliš vysoká, vyvětrejte krátce kabinu vozidla.Nastavte ovladač rychlosti ventilátoru na hodnotu, která zajistí dobré obnovování
vzduchu v interiéru.
Při chlazení vzduchu dochází v klimatizačním zařízení ke kondenzaci par a při zastavení vozu vytéká nashromážděná voda pod vozidlo, což je naprosto normální jev.
Údržba systému topení, ventilace a klimatizace► Dbejte na dobrý stav kabinového filtru a nechávejte pravidelně měnit filtrační vložky.Doporučujeme používat kombinovaný filtr prostoru pro cestující. Díky specifické aktivní přísadě čistí vzduch vdechovaný cestujícími a zachovává čistotu v prostoru pro cestující (snížení alergických reakcí, nepříjemných pachů a usazování mastnoty).► Pro zajištění správné činnosti klimatizačního systému nechávejte provádět kontroly podle doporučení uvedených v příručce údržby a záruky.
Obsahuje fluorovaný skleníkový plyn R134A.V závislosti na verzi a země prodeje obsahuje klimatizační systém fluorovaný skleníkový plyn R134A.
Stop & StartSystémy topení a klimatizace fungují
pouze se spuštěným motorem.Za účelem udržení tepelného komfortu v kabině vozidla dočasně deaktivujte systém Stop & Start.Více informací o systému Stop & Start naleznete v příslušné kapitole.
Topení / manuální
klimatizace
1.Zapínání/vypínání klimatizace
2.Upravování teploty
3.Nastavení proudění vzduchu
4.Nastavení rozdělení proudu vzduchu
5.Přívod vnějšího vzduchu / recirkulace vzduchu
Klimatizace
Režim klimatizace funguje pouze při běžícím motoru.Ventilátor vzduchu musí být nastaven alespoň na hodnotu 1.► Stisknutím tlačítka 1 aktivujete / deaktivujete systém klimatizace (což je potvrzeno rozsvícením / zhasnutím kontrolky).
Teplota
► Otáčením kolečka 2 zvolte polohu mezi modrým (studený vzduch) a červeným (teplý vzduch) polem; nastavíte tím teplotu podle svých
požadavků.
36
Ergonomie a pohodlí
Přídavný ohřívač okruhu
chladicí kapaliny nebo
přídavné programovatelné
topení
Jedná se o přídavný, programovatelný a nezávislý systém, který ohřívá část okruhu s teplou chladicí kapalinou naftového motoru pro usnadnění jeho nastartování.Systém zlepšuje účinnost odmrazování a odmlžování vozidla.Vozidla vybavená motory HDi mohou být vybavena ohřívačem.Když běží motor na volnoběh nebo je vozidlo zastavené, je normální, že je slyšet pískání a jsou trochu cítit zplodiny a charakteristický zápach.
Automatické přídavné
topení
Jedná se o přídavný systém, který se uvede do činnosti automaticky při zapnutí zapalování.
Jeho aktivace závisí na vnější okolní teplotě a teplotě uvnitř kabiny vozidla.Systém se vypne automaticky, jakmile zapnete ručně topení.
Přídavné topení
U 2–3místných verzí se nachází pod sedadlem řidiče, přičemž proud vzduchu směřuje dopředu.–
a zpráva AUTO zmizí. Stisknutím ovladače 1 obnovíte automatické nastavení.
Vypnutí klimatizace
► Stisknutím tlačítka 2 můžete funkce klimatizace vypnout. Z displeje zmizí symbol sněhové vločky.
Úplné vypnutí
► Stisknutím tlačítka 3 můžete systém vypnout. Kontrolka a displej zhasnou.
Teplota
Stupnice má následující rozsah:– topení v interiéru HI (High), při kterém je vzduch ohříván až do maximální hodnoty 32,– chlazení v interiéru LO (Low), při kterém je vzduch ochlazován až na hodnotu 16.
Rozvod vzduchu
► Stisknutím jednoho z tlačítek 4 nasměrujete proud vzduchu na:výstupy u čelního skla a bočních předních
oken (odmlžování – odmrazování oken),prostřední a boční výstupy (hrudník a obličej),difuzéry v přední a zadní zóně (v prostoru pro nohy).Kombinováním těchto tlačítek můžete rozvod vzduchu jemně doladit.
Proud vzduchu
► Stisknutím jednoho z tlačítek 5 zesílíte nebo zeslabíte proud vzduchu.
Přívod / recirkulace vzduchu
Přívod vnějšího vzduchu zabraňuje zamlžování čelního skla a bočních oken.Recirkulace vzduchu odděluje prostor pro cestující od vnějších pachů a zplodin spalování.
Tato funkce umožňuje dosáhnout rychleji požadované teploty v interiéru.
Přívod vnějšího vzduchu co nejdříve obnovte, aby nedocházelo ke zhoršování kvality vzduchu uvnitř vozidla a k zamlžování skel.► Stisknutím tlačítka 6 aktivujete recirkulaci vzduchu v interiéru. Rozsvítí se kontrolka.Opětovným stisknutím tohoto tlačítka obnovíte přívod vnějšího vzduchu. Kontrolka zhasne.
Přívod vnějšího vzduchu se obnoví také stisknutím tlačítka 1. Návratem do této pozice se umožní obnovení vzduchu
a odmlžení skel v prostoru pro cestující. Opětovným stisknutím tlačítka 1 se obnoví plně automatický režim.
Přídavné větrání vzadu
Tento systém je doplňkem standardní výbavy větrání v prostoru pro cestující.
Výstup vzduchu
► Stisknutím tlačítka 1 aktivujete / deaktivujete výstup vzduchu mimo vozidlo (což je potvrzeno rozsvícením / zhasnutím kontrolky).
Přívod vzduchu
► Stisknutím tlačítka 2 aktivujete / deaktivujete přívod vnějšího vzduchu do prostoru pro cestující (což je potvrzeno rozsvícením / zhasnutím kontrolky).
Přídavná topení
Přídavné topení
Jedná se o přídavné vytápění kabiny, které doplňuje sériové vybavení.Může pracovat nezávisle na motoru vozidla.
50
Osvětlení a viditelnost
Pokud je dostatečné světlo a/nebo pokud podmínky provozu neumožňují osvětlení dálkovými světly:– Zůstanou rozsvícena tlumená světla: na přístrojové desce se rozsvítí tato kontrolka.Pokud je světlo velmi slabé a podmínky provozu to umožňují:– Automaticky se rozsvítí dálková světla: na přístrojové desce se rozsvítí tyto kontrolky.Vyžaduje-li situace změnu světel, může řidič kdykoli převzít kontrolu.Opětovným zablikáním tuto funkci přerušíte a systém osvětlení se přepne do režimu automatického rozsvěcování světel.Při rychlosti nižší než přibližně 15 km/h se tato funkce automaticky deaktivuje.Pokud přesto potřebujete dálková světla, znovu zablikejte; dálková světla pak zůstanou trvale rozsvícena, dokud vozidlo nedosáhne rychlosti přibližně 40 km/h.Při rychlosti nad 40 km/h se tato funkce
automaticky znovu aktivuje (za předpokladu, že jste během tohoto intervalu opětovným zablikáním dálková světla nevypnuli).
Deaktivace
► Otočte prstenec sdruženého ovladače osvětlení do polohy „tlumených světel“.
Systém může být rušen nebo nemusí fungovat správně:– při podmínkách se špatnou viditelností (při sněžení, prudkém dešti nebo v husté mlze atd.),– je-li čelní sklo znečištěné, zamlžené nebo zakryté (nálepkou atd.) v místě před kamerou,– nachází-li se vozidlo proti plochám silně odrážejícím světlo.
Systém není schopen zaznamenat:– účastníky provozu, kteří nemají vlastní osvětlení, například chodce,– vozidla, jejichž osvětlení je zakryté, jako například vozidla jedoucí za svodidly, například na dálnici,– vozidla nacházející se na vrcholu nebo úpatí strmého svahu, v ostrých zatáčkách nebo na křižovatkách.
Parkovací světla
Tento systém umožňuje nechat při zaparkování svítit světla, a to i s vypnutým zapalováním a s klíčem v pozici STOP nebo vyjmutým.
► Nastavte kroužek na ovladači světel do pozice O a pak na tlumená nebo dálková světla.Na palubní desce se rozsvítí tato kontrolka.Světla budou svítit po celou dobu parkování.
Při delším použití parkovacích světel se může výrazně snížit úroveň nabití akumulátoru vozidla.
Nastavování sklonu
světlometů
Aby nebyli oslňováni ostatní účastníci silničního provozu, musí být seřízen sklon halogenových světel podle zatížení vozidla. Tato funkce je dostupná v pozici tlumených a dálkových světel.
Sklon světlometů se upravuje opakovaným stisknutím těchto ovladačů. Vybranou pozici (0, 1, 2, 3) indikuje kontrolka na displeji.
Ovládací páčka stěračů
Stěrače čelního skla
Stírání je aktivní pouze v případě, že je klíč v zapalování v pozici ON (ZAPNUTO).
Ovladač lze nastavit do 5 různých pozic:– Stěrače vypnuty.
– Přerušované stírání: o 1 zářez dolů. V této pozici je možné otočením kroužku vybrat 4
54
Bezpečnost
Systém ABS nezkracuje brzdnou dráhu. Při jízdě na velmi kluzkých površích (led, olej atd.) může účinek systému dokonce způsobovat prodloužení brzdné dráhy.V případě výměny kol (pneumatik a disků) ověřte, že nová kola jsou schválena pro vaše vozidlo.
V případě nouzového brzdění sešlápněte co nejsilněji brzdový pedál a neuvolňujte jej, a to ani na kluzkém povrchu; i za této situace pak budete moci řídit vozidlo a vyhnout se případné překážce.
Utrpí-li vozidlo náraz, požádejte o kontrolu těchto systémů servis sítě CITROËN nebo jiný kvalifikovaný servis.
Dynamické řízení stability
(DCS)
Aktivace
Systém DSC se aktivuje automaticky při každém nastartování motoru vozidla.V případě problému s přilnavostí nebo s udržením požadované dráhy vozidla se systémy samy uvedou do činnosti.Toto je signalizováno blikáním této kontrolky na přístrojové desce.
Zvuková výstraha
► Stlačte střední část volantu.
Elektronické řízení
stability (ESC)
Elektronické řízení stability (ESC: Electronic Stability Control) zahrnuje následující systémy:– protiblokovací brzdový systém (ABS) a elektronický rozdělovač brzdného účinku (EBFD),– nouzový brzdový asistent (EBA),– systém regulace prokluzu kol (ASR) nebo řízení přenosu hnací síly,
– dynamické řízení stability (DSC).
Definice
Protiblokovací brzdový systém (ABS)
a elektronický rozdělovač brzdného
účinku (EBFD)
Tento systém zlepšuje stabilitu a ovladatelnost vozidla při brzdění a přispívá k lepšímu ovládání v zatáčkách, zejména na špatném nebo kluzkém povrchu vozovky.Systém ABS brání zablokování kol v případě prudkého brzdění.Elektronický rozdělovač brzdného účinku (EBDF) řídí brzdový tlak pro jednotlivá kola.
Asistent pro nouzové brzdění (EBA)
Tento systém umožňuje v kritické situaci rychleji dosáhnout optimálního brzdného tlaku a tím zkrátit celkovou brzdnou dráhu.Aktivuje se v závislosti na rychlosti sešlápnutí brzdového pedálu. Činnost systému se projeví zmenšením odporu pedálu a zvýšením účinnosti brždění.
Systém proti prokluzu kol (ASR)
Systém ASR optimalizuje přenos hnací síly pro omezení prokluzování kol. Rovněž zlepšuje směrovou stabilitu vozidla při zrychlování.
Dynamické řízení stability (DSC)
V případě odchylky mezi skutečnou dráhou vozidla a dráhou požadovanou řidičem vyhodnotí systém DSC stav otáčení jednotlivých kol
a automaticky působí na brzdu jednoho či několika kol a na motor pro vrácení vozidla na požadovanou trajektorii, v mezích fyzikálních zákonů.
Protiblokovací systém
kol (ABS) a elektronický
rozdělovač brzdného účinku
(EBD)
Rozsvícení této kontrolky doprovázené hlášením na displeji přístrojové desky signalizuje poruchu protiblokovacího systému kol (ABS), která by mohla vést až ke ztrátě kontroly nad vozidlem při brzdění.Rozsvícení těchto kontrolek doprovázené hlášením na displeji přístrojové desky signalizuje poruchu elektronického rozdělovače brzdného účinku (REF), která by mohla vést až ke ztrátě kontroly nad vozidlem při brzdění.Musíte zastavit, jakmile to bude bezpečné.V obou případech se obraťte na servis sítě
CITROËN nebo na jiný kvalifikovaný servis.
Aby bylo zajištěno dosažení maximální účinnosti brzd, je potřebná doba záběhu, která odpovídá ujeté vzdálenosti asi 500 kilometrů. Během této doby záběhu se doporučuje vyhýbat se jakémukoli náhlému, opakovanému a dlouho trvajícímu brzdění.
55
Bezpečnost
5Systém ABS nezkracuje brzdnou dráhu. Při jízdě na velmi kluzkých površích (led, olej atd.) může účinek systému dokonce způsobovat prodloužení brzdné dráhy.V případě výměny kol (pneumatik a disků) ověřte, že nová kola jsou schválena pro vaše vozidlo.
V případě nouzového brzdění sešlápněte co nejsilněji brzdový pedál a neuvolňujte jej, a to ani na kluzkém povrchu; i za této situace pak budete moci řídit vozidlo a vyhnout se případné překážce.
Utrpí-li vozidlo náraz, požádejte o kontrolu těchto systémů servis sítě CITROËN nebo jiný kvalifikovaný servis.
Dynamické řízení stability
(DCS)
Aktivace
Systém DSC se aktivuje automaticky při každém nastartování motoru vozidla.V případě problému s přilnavostí nebo s udržením požadované dráhy vozidla se systémy samy uvedou do činnosti.Toto je signalizováno blikáním této kontrolky na přístrojové desce.
Deaktivace
Řidič nemůže tento systém deaktivovat.
Porucha
Rozsvícení této výstražné kontrolky doprovázené zvukovým signálem a hlášením na displeji přístrojové desky signalizuje poruchu systému DSC.Nechejte jej zkontrolovat v servisu sítě CITROËN nebo se obraťte na jiný kvalifikovaný servis.
Systém proti prokluzu kol
(ASR)
Deaktivace / opětovná aktivace
Systém ASR se automaticky uvádí do pohotovostního stavu při každém nastartování motoru vozidla.Ve výjimečných situacích (rozjezd vozidla uvízlého v blátě, sněhu, na měkkém povrchu atd.) může být vhodné systém ASR deaktivovat, aby se kola mohla volně otáčet a mohla znovu
zabrat.Jakmile to podmínky přilnavosti dovolí, znovu tento systém aktivujte.
ASR
► Funkci můžete aktivovat nebo deaktivovat stisknutím tohoto tlačítka.Rozsvícení kontrolky na tlačítku doprovázené zprávou na displeji přístrojové desky označuje, že systém ASR je deaktivován.Systém ASR se automaticky znovu aktivuje po každém vypnutí zapalování.
Porucha
Rozsvícení této kontrolky doprovázené zvukovým signálem a hlášením na displeji přístrojové desky signalizuje poruchu systému ASR.Nechejte jej zkontrolovat v servisu sítě CITROËN
nebo se obraťte na jiný kvalifikovaný servis.
ASR / DSCTyto systémy poskytují zvýšenou bezpečnost při normálním způsobu jízdy, avšak řidič se při jejich použití nesmí domnívat, že může riskovat nebo jet příliš vysokou rychlostí. Při podmínkách se sníženou přilnavostí kol (déšť, sníh, náledí) se zvyšuje nebezpečí
62
Bezpečnost
Místa pro dětské sedačky zajištěné bezpečnostním pásem
V souladu s předpisy EU naleznete v této tabulce informace o možnosti montáže dětských sedaček, které se připevňují bezpečnostním pásem a jsou homologované pro univerzální použití, v závislosti na hmotnosti dítěte a umístění ve vozidle.
SedadloHmotnost a přibližný věk dítěte
Do 13 kg(skupiny 0 (a) a 0+)Přibližně do 1 roku
Od 9 do 18 kg(skupina 1)Od přibližně 1 do 3 let
Od 15 do 25 kg(skupina 2)Od přibližně 3 do 6 let
Od 22 do 36 kg(skupina 3)Od přibližně 6 do 10 let
Sedadlo spolujezdce vpředu (b)U
Lavice spolujezdce vpředu s prostředním a bočními sedadly (b)
Prostřední a boční sedadla ve 2. a 3. řadě
(a)Skupina 0: od narození do 10 kg
(b)Před montáží dětské sedačky na toto sedadlo si ověřte aktuální předpisy.
USedadlo uzpůsobené pro montáž dětské sedačky zajištěné bezpečnostním pásem a homologované pro univerzální použití v poloze „zády ke směru jízdy“ a/nebo „čelem ke směru jízdy“.
Dětská autosedačka vpředu
► Nastavte sedadlo spolujezdce vpředu do nejvyšší a prostřední podélné polohyse vzpřímeným opěradlem.
„Čelem ke směru jízdy“
Čelní airbag spolujezdce musíte ponechat aktivní.
Proti směru jízdy
Pokud chcete nainstalovat dětskou autosedačku čelem proti směru jízdy, musíte napřed deaktivovat čelní airbag spolujezdce. V opačném případě by v případě aktivace airbagu hrozilo vážné zranění nebo usmrcení dítěte.
Výstražný štítek – Přední airbag spolujezdceMusíte dodržovat následující pokyny, které jsou uvedeny na výstražném štítku na obou stranách sluneční clony spolujezdce:
NIKDY neumisťujte dětské zádržné zařízení orientované směrem dozadu na sedadlo chráněné AKTIVOVANÝM čelním AIRBAGEM. Hrozí nebezpečí SMRTI DÍTĚTE nebo VÁŽNÉHO ZRANĚNÍ.
Deaktivace předního
airbagu spolujezdce
Airbag spolujezdce VYP.
Je-li na přední sedadlo spolujezdce instalována dětská sedačku v poloze
„zády ke směru jízdy“, musí být deaktivován přední airbag spolujezdce pro bezpečnost dítěte. Jinak by v případě aktivace airbagu dítěti hrozilo vážné zranění nebo usmrcení.
Vozidla nevybavená ovladačem deaktivaceInstalace dětské sedačky v poloze „zády ke směru jízdy“ na přední sedadlo či lavici spolujezdce je přísně zakázána! Tato instalace by dítě v případě aktivace airbagu vystavila riziku vážného zranění nebo usmrcení.
Deaktivace / aktivace předního
airbagu spolujezdce
► Airbag můžete deaktivovat tak, že stisknete toto tlačítko a v nabídce Passenger airbag (Airbag spolujezdce) vyberete OFF (VYPNUTO).► Znovu ho můžete aktivovat výběrem možnosti ON (ZAPNUTO).
Při běžícím motoru je deaktivace indikována rozsvícením této výstražné kontrolky a hlášením na displeji.
Více informací o konfiguraci vozidla v nabídce MODE (REŽIM) naleznete v příslušném oddílu.
V závislosti na verzi je deaktivace nebo opětovná aktivace možná také prostřednictvím dotykové obrazovky audiosystému a telematiky.
71
Řízení
6Pokud je akumulátor v pohotovostním režimu, je přístup do vozidla možný pouze odemčením mechanického zámku ve dveřích řidiče.
Po pohotovostním režimu akumulátoru jsou v paměti uloženy údaje (čas, datum, rozhlasové stanice atd.).
Návrat akumulátoru z pohotovostního režimu:► Otočte klíč do polohy MAR - ON.► Normálně vozidlo nastartujte (poloha AV V).
Parkovací brzda
Použití
► Zatažením parkovací brzdy znehybníte vozidlo.► Před vystoupením z vozidla ověřte, že je parkovací brzda řádně zatažená.
Parkovací brzdu používejte, pouze když vozidlo stojí.
Při parkování ve svahu otočte kola směrem k obrubníku a zatáhněte páku parkovací brzdy.Po zaparkování je zbytečné řadit rychlostní stupeň, zejména je-li vozidlo zatíženo.
V případě poruchy hydraulického brzdového systémuAbyste předešli nechtěným pohybům vozidla během jízdy, můžete použít parkovací brzdu společně se sešlápnutím brzdového pedálu.V tomto výjimečném případu se doporučuje zatáhnout za parkovací brzdu jemně nahoru, aby se nezablokovala zadní kola – hrozil by smyk!
Uvolnění
► Parkovací brzdu můžete uvolnit tak, že mírně přitáhnete její páku nahoru a stisknete tlačítko.Rozsvícení této výstražné kontrolky za jízdy znamená, že parkovací brzda zůstala zatažená nebo není plně uvolněná.
Mechanická převodovka
Pro usnadnění řazení převodových stupňů sešlápněte spojkový pedál až na doraz.Aby pod pedály nic nepřekáželo:– dbejte na správné umístění koberečku,– nikdy nepokládejte více koberců na sebe.
Nenechávejte ruku na hlavici řadicí páky, protože takto vytvářený tlak, i když je mírný, může po delší době způsobit opotřebení vnitřních komponentů převodovky.
Zařazení zpětného chodu
► Nadzvedněte kroužek pod hlavicí řadicí páky a zařaďte zpětný chod.
Nikdy jej nezařazujte před úplným zastavením vozidla.
Řazení zpětného chodu je třeba provádět pomalu, jinak by mohlo být hlučné.
Pokud je jím vozidlo vybaveno, aktivuje se při zařazení zpětného chodu parkovací asistent. Ozve se přitom zvukový signál.Bližší informace o parkovacím asistentu naleznete v příslušné kapitole.