Page 17 of 31

3233UWAGA:
• Jeśli przepustnica jest otwarta, mieszanina powietrze / paliwo może być zbyt uboga, aby silnik mógł się uruchomić. • Przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić pozycje podane w Ta-beli rutynowych czynności kontro-lnych.
Uruchomienie zimnego silnika1. Przesunąć pedał zmiany biegów w położenie neutralne.2. Wcisnąć całkowicie dźwignię ssania „1”.
WSKAZÓWKA• Gdy temperatura otoczenia wynosi 15 oC lub mniej, użyć dźwigni ssania. • Nie używać manetki gazu podczas działania dźwigni ssania.
1. Dźwignia ssania
3. Uruchomić silnik, naciskając przełącz-nik start. Jeśli silnik nie uruchomi się podczas używania przełącznika start, zwolnić go, odczekać kilka sekund i spróbować ponownie. Każda próba rozruchu powinna być jak najkrót-sza, aby oszczędzić akumulator. Nie uruchamiać silnika przez dłużej niż 10 sekund podczas jednej próby.4. Gdy silnik zacznie pracować, roz-
grzać go przez jedną lub dwie minu-ty przy stałej prędkości (od 3000 do 5000 obr./min), a następnie ustawić dźwignię ssania w pierwotnej pozycji.
WSKAZÓWKA Podczas operowania manetką gazu w kierunku zamykania, dźwignia ssania „1” porusza się w pokazanym kierunku i powraca do swojej pierwotnej pozycji.
OSTRZEŻENIE! Ponieważ spaliny zawierają szkodliwe
składniki, nie uruchamiać ani nie roz-grzewać w niewietrzonym lub zamknię-tym wąskim miejscu.
5. Aby zatrzymać silnik, nacisnąć wy-łącznika silnika „1”.
WSKAZÓWKA Kontynuować naciskanie wyłącznika silni-ka, aż silnik całkowicie się zatrzyma.
1. Wyłącznik silnika
Uruchomienie ciepłego silnika Należy postępować tak, jak przy rozru-chu zimnego silnika, z tym wyjątkiem, że ssanie nie jest wymagane, gdy silnik jest rozgrzany.
WSKAZÓWKA Jeśli silnik nie uruchomi się, całkowicie otworzyć manetkę gazu i nacisnąć prze-
łącznik start na kilka sekund, aby oczyścić silnik z bogatej mieszanki paliwowo-po-wietrznej, która w nim pozostała.
URUCHAMIANIE I DOCIERANIE
Docieranie silnikaDocieranie jest istotnym okresem dla dłu-gotrwałości użytkowania silnika Twojego motocykla. Ważne jest, aby poszczególne części obrotowe, powierzchnie ślizgowe i mocujące dopasowały się do siebie, a kierowca mógł przywyknąć do pojazdu.
UWAGA:
Przed uruchomieniem należy przepro-wadzić konserwację filtra powietrza.
1. Po rozgrzaniu silnika, jechać przez około 20 minut przy otwarciu manetki gazu na 1/2 lub mniej zakresu obro-tów.
WSKAZÓWKATen model jest wyposażony w system au-tomatycznego wyłączania silnika. Silnik zatrzymuje się automatycznie, jeśli pozo-staje na biegu jałowym przez 7 minut. Jeśli silnik się zatrzyma, nacisnąć przełącznik start, aby ponownie uruchomić silnik.
2. Zrobić postój i sprawdzić powierzch-nie mocujące pod kątem luzu, wycie-ków oleju lub innych problemów. 3. Następnie jechać przez około 40 mi-nut przy otwarciu manetki gazu na 3/4 lub mniej zakresu obrotów. 4. Ponownie zrobić postój i dokładnie sprawdzić powierzchnie mocujące
pod kątem luzu, wycieków oleju lub innych problemów. Dokładne kontrole i regulacje są wymagane w szczegól-ności w przypadku naprężenia linek, luzu dźwigni hamulcowych, zwisu łańcucha napędowego, poluzowania szprych i tak dalej.
UWAGA:
Po wymianie poniższych części wyma-gane jest docieranie. • Cylinder i wał korbowy: Wymagane jest docieranie przez około godzinę. • Tłok, pierścień tłokowy, zawór, wa-łek rozrządu i przekładnia: Wymagane jest docieranie przez około 30 minut przy otwarciu ma-netki gazu na 1/2 lub mniej zakresu obrotów. Podczas docierania nale-ży uważnie obserwować stan silni-ka. Aby sprawdzić punkty dociera-nia, patrz punkt „Konserwacja po docieraniu”. Jeśli jakikolwiek pro-blem zostanie znaleziony, natych-miast zatrzymać silnik i sprawdzić.
Zmiana biegów Pozycje biegów są pokazane na ilustracji.
1. Pedał zmiany biegów ”1”
UWAGA:
• Nawet gdy skrzynia biegów znaj-duje się w położeniu neutralnym, nie jechać przez dłuższy czas z wyłączonym silnikiem i nie holo-wać motocykla na duże odległości. Przekładnia jest odpowiednio sma-rowana tylko przy pracującym sil-niku. Nieodpowiednie smarowanie może uszkodzić przekładnię. • Zawsze używać sprzęgła podczas zmiany biegów, aby uniknąć uszko-dzenia silnika, skrzyni biegów i układu napędowego, które nie są zaprojektowane tak, aby wytrzy-mać wstrząsy spowodowane wy-muszoną zmianą biegów.
URUCHAMIANIE I DOCIERANIE
Page 18 of 31

3435Aby ruszyć i przyspieszyć 1. Pociągnij dźwignię sprzęgła, aby roz-łączyć sprzęgło. 2. Przełączyć skrzynię biegów na pierw-szy bieg. 3. Stopniowo otwierać przepustnicę, jednocześnie powoli zwalniając dźwi-gnię sprzęgła. 4. W zalecanych punktach zmiany bie-gów przedstawionych w poniższej
tabeli zamknąć przepustnicę i jedno-cześnie szybko pociągnąć dźwignię sprzęgła. 5. Włączyć drugi bieg. (Upewnić się, że nie przestawiasz przekładni w położe-nie neutralne.) 6. Otworzyć część przepustnicy i stop-niowo zwalniać dźwignię sprzęgła. 7. Postępować zgodnie z tą samą pro-cedurą podczas zmiany na następny wyższy bieg.
WSKAZÓWKA Podczas zmiany biegów w normalnych warunkach pracy należy stosować zaleca-ne punkty zmiany biegów.
Aby zwolnić 1. Użyć przednich i tylnych hamulców, aby spowolnić motocykl. 2. Przełączyć skrzynię biegów na pierw-szy bieg, gdy motocykl osiągnie prędkość 20 km/h Jeśli silnik zaraz zgaśnie lub zacznie pracować bardzo
nierówno, pociągnąć dźwignię sprzę-gła i użyć hamulców, aby zatrzymać motocykl. 3. Przełączyć skrzynię biegów w położe-nie neutralne, gdy motocykl jest pra-wie całkowicie zatrzymany.
Zalecane prędkości przy zmianie biegów Zalecane prędkości przy zmianie biegów podczas przyspieszania i zwalniania są
przedstawione w poniższej tabeli.
Zmiana biegu na wyższy: 1 → 2: 20 km/h 2 → 3: 30 km/h3 → 4: 40 km/h4 → 5: 50 km/h5 → 6: 60 km/hZmiana biegu na niższy: 6→ 5: 45 km/h5 → 4: 35 km/h4 → 3: 25 km/h3 → 2: 25 km/h2 → 1: 25 km/h
Konserwacja po docieraniuPo docieraniu należy przeprowadzić sta-ranną konserwację, aby przygotować się do następnej praktyki lub wyścigu.
Główna konserwacja 1. Silnik • Nieszczelności wokół silnika Sprawdzić, czy nie ma nieszczelności ciśnieniowych z głowicy cylindrów lub
cylindra, wycieków oleju ze skrzyni korbowej lub pokrywy obudowy, wy-cieków z układu chłodzącego i innych nieszczelności. • Sprawdzić, czy zawór, głowica cylin-dra, cylinder, tłok i pierścień tłokowy pasują do siebie, oraz czy kontakt między zaworem i głowicą cylindra oraz pomiędzy cylindrem i tłokiem jest prawidłowy. • Wymiana oleju silnikowego Spuścić olej i sprawdzić, czy nie ma zabrudzeń i materiałów obcych, takich jak wióry metalowe. (Jeśli jakikolwiek materiał obcy zostanie wymieszany, rozmontować i sprawdzić skrzynię korbową). Wlać zalecaną ilość oleju. • Prądnica Sprawdzić, czy nie ma poluzowań w zamontowanych powierzchniach wir-nika i stojana. Sprawdzić, czy złącze nie jest odłączone. • Tłumik Sprawdzić korpus główny i mocowa-
nia pod kątem pęknięć. Sprawdzić, czy nie ma wycieków. • Śruby i nakrętki montażowe Sprawdzić, czy nie ma poluzowań w zamontowanych częściach. Spraw-dzić śruby mocujące silnik i wsporniki silnika.2. Rama • Sprawdzić spoiny i mocowania ramy, wahacza, łącznika, wspornika itp. pod
kątem poluzowań i pęknięć. • Koła Sprawdzić koła pod kątem wyważe-nia. Sprawdzić czy szprychy nie są poluzowane. • Hamulce Sprawdzić, czy śruba mocująca tar-czy hamulcowej nie jest poluzowana. Sprawdzić, czy zbiornik zawiera określoną ilość płynu hamulcowego. Sprawdzić, czy nie ma wycieków. • LinkiNasmarować i wyregulować linki. • Łańcuch napędowy Nasmarować łańcuch napędowy i wy-regulować jego zwis. • Zbiornik paliwa Wyczyścić wnętrze zbiornika paliwa. Sprawdzić, czy nie ma wycieków. • Zawieszenie Sprawdzić, czy nie ma wycieków oleju w przednim widelcu lub tylnym amor-tyzatorze. Sprawdzić, czy mocowania są dobre.
• ZębatkaSprawdzić, czy nie ma luzu w zębatce tylnego koła. • Śruby i nakrętki mocujące Sprawdzić, czy nie są poluzowane.• Smarowanie i olejowanieZawsze smarować lub olejować okre-ślone punkty.
Konserwacja filtra powietrza
Nałożyć na wkład filtra olej do piankowych filtrów powietrza firmy Yamaha lub inny wysokiej jakości olej do piankowych filtrów powietrza. (Nadmiar oleju we wkładzie może niekorzystnie wpłynąć na rozruch silnika.) Patrz punkt „Czyszczenie wkładu filtra powietrza”.
URUCHAMIANIE I DOCIERANIEKONSERWACJA PO DOCIERANIU
Page 19 of 31

3637
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJIRUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Właściciel motocykla odpowiada za stan techniczny swojego pojazdu. Bardzo ważne jest, aby skontrolować pojazd za każdym razem, gdy jest on używany i upewnić się, że pojazd jest we właściwym stanie technicznym. Należy zawsze postępować zgodnie z procedurami kontroli i konserwacji oraz harmonogramem czynności opisanych w tej Instrukcji Obsługi.
OSTRZEŻENIE!
Zaniechanie wykonania czynności kontrolnych lub konserwacyjnych zwiększa możliwość wystąpienia wypadku lub uszko-dzenia pojazdu. Nie należy eksploatować pojazdu, jeśli jest wykryta jakakolwiek nieprawidłowość. Jeśli problem nie może być skorygowany za pomocą procedur przewidzianych w niniejszej Instrukcji Obsługi należy zlecić Dealerowi Yamaha sprawdze-
nie pojazdu.
Przed rozpoczęciem eksploatacji pojazdu, sprawdzić następujące pozycje:
Tabela rutynowych czynności kontrolnych
POZYCJAKONTROLE
Płyn chłodzący• Sprawdzić, czy płyn chłodzący jest napełniony do korka chłodnicy.• Sprawdzić, czy nie ma wycieków z układu chłodzenia.
Paliwo• Sprawdzić, czy zbiornik paliwa jest napełniony świeżą benzyną.• Sprawdzić czy nie ma wycieków z przewodów paliwowych.
Olej silnikowy• Sprawdzić, czy poziom oleju jest prawidłowy. • Sprawdzić, czy nie ma wycieków ze skrzyni korbowej i przewodów olejowych.
Dźwignia zmiany biegów i sprzęgło• Sprawdzić, czy biegi można prawidłowo przestawić i czy sprzęgło działa płynnie.
Manetka gazu• Sprawdzić, czy manetka gazu działa bez zacięć.• Sprawdzić, czy luz manetki gazu jest prawidłowo ustawiony. • Nasmarować manetkę gazu i obudowę w razie potrzeby.
Hamulce• Sprawdzić luz przedniego hamulca i efekt przedniego i tylnego hamulca.
Łańcuch napędowy• Sprawdzić zwis łańcucha napędowego i ustawienie w osi.• Sprawdzić, czy łańcuch napędowy jest odpowiednio nasmarowany.
Koła i opony• Sprawdzić, czy nie są nadmiernie zużyte. • Sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach.• Sprawdzić pod kątem poluzowania szprych i nadmiernego luzu.
Kierownica• Sprawdzić, czy kierownica może być obracana bez zacięć i nie ma nadmiernego luzu.
Widelec przedni i tylny amortyzator• Sprawdzić, czy działają bez zacięć i czy nie ma wycieku oleju.
Linki sterujące (prze-wody)• Sprawdzić, czy linka sprzęgła i linka gazu przesuwają się bez zacięć. • Sprawdzić, czy nie zostaną zaczepione, gdy kierownica jest skręcana lub gdy przedni widelec porusza się w górę i w dół.
Rura wydechowa• Sprawdzić, czy rura wydechowa jest szczelnie zamontowana i nie ma pęknięć.
Zębatka tylnego koła• Sprawdzić, czy śruba mocująca koła tylnego koła nie jest poluzowana.
Smarowanie linek, dźwigni, pedału, łańcucha napędowego, podpórki bocznej
• Sprawdzić, czy działają bez zacięć.• Nasmarować punkty obrotowe w razie potrzeby.
Mocowania ramy i silnika• Upewnić się, że wszystkie nakrętki, śruby są mocno dokręcone. • Dokręcić w razie potrzeby.
Złącza przewodów• Sprawdzić, czy zespół cewki stojana, ECU i cewka zapłonowa są dobrze połączone.
Ustawienia• Czy pojazd jest odpowiednio ustawiony pod kątem przebiegu wyścigów i pogody lub biorąc pod uwagę wyniki prób przed wyścigiem? Czy kontrola i konserwacja zostały całkowicie wykonane?
WSKAZÓWKA Wykonać zwykłą konserwację na tyle, aby w trakcie wyścigu można było potwierdzić to i przeprowadzić proste korekty ustawień, aby uzyskać wystarczająco dużo czasu na efektywne wykorzystanie.
Page 20 of 31

3839Okresowe przeglądy, regulacje i smaro-wanie zachowają motocykl w najbardziej efektywnym i bezpiecznym stanie tech-nicznym. Troska o bezpieczeństwo jest podstawowym obowiązkiem dobrego mo-tocyklisty.Częstotliwość smarowania i przeglądów, podane w tabeli, powinny być ściśle prze-strzegane. Należy jednak wziąć pod uwa-gę, że pogoda, teren, po którym jeździ
motocykl, uwarunkowania geograficzne, różne cele, do których jest używany, wpły-wają na zmniejszenie odstępów czasu po-między przeglądami i obsługą techniczną. W tym rozdziale znajdują się informacje o najważniejszych czynnościach kontrol-nych, regulacyjnych i smarowaniu.
OSTRZEŻENIE!
Zaniechanie wykonania prac konserwa-cyjnych lub wykonanie ich w sposób nieprawidłowy może zwiększyć ryzyko obrażeń ciała lub śmierci osób podczas serwisowania lub korzystania z pojaz-du. Osoby, które nie mają doświadcze-nia w wykonywaniu prac konserwa-cyjnych powinny zlecić ich wykonanie Dealerowi Yamaha.
OSTRZEŻENIE!
Przed przystąpieniem do wykonania czynności serwisowych należy wyłą-
czyć silnik. Odstąpienie od tej czyn-ności może grozić poważnymi konse-kwencjami.• Elementy obrotowe pracującego silnika mogą spowodować zra-nienie ciała, zniszczenie ubrania, a elektryczne elementy mogą pora-zić prądem lub oparzyć.• Uruchomienie silnika podczas serwisowania pojazdu może pro-
wadzić do uszkodzenia wzroku, oparzenia, pożaru lub zatrucia tlen-kiem węgla - co może doprowadzić do śmierci. Szczegóły w punkcie: ”Unikać wdychania trujących spa-lin”.
OSTRZEŻENIE!
Tarcze hamulcowe, zaciski, bębny i okładziny cierne mogą nagrzewać się w trakcie używania. Aby uniknąć opa-rzeń, przed dotykaniem elementów ha-mulcowych odczekaj, aby ostygły.
Kontrola emisji spalin nie tylko zapewnia czystsze powietrze, ale także jest nie-zbędna do prawidłowego działania silnika i uzyskania jego maksymalnej wydajności. W następujących tabelach okresowej kon-serwacji usługi związane z kontrolą emisji są pogrupowane oddzielnie. Usługi te wy-magają specjalistycznych danych, wiedzy i sprzętu. Konserwacja, wymiana lub na-
prawa urządzeń i systemów kontroli emisji spalin mogą być wykonywane przez każdy zakład naprawczy lub osobę, która uzy-skała certyfikat (jeśli ma to zastosowanie). Dealerzy Yamaha są szkoleni i wyposaże-ni w celu wykonywania tych konkretnych usług.
WSKAZÓWKA Jeśli nie masz narzędzi lub doświadcze-
nia, niezbędnych do wykonania określonej pracy, zleć naprawę Dealerowi Yamaha.
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Tabele okresowej konserwacji• Od 7000 km lub 9 miesięcy powtarzać interwały konserwacyjne począwszy od 3000 km lub 3 miesięcy.• Pozycje oznaczone gwiazdką powinny być wykonywane przez Dealera Yamaha, gdyż wymagają specjalnych narzędzi, danych i umiejętności technicznych.
Tabela okresowej konserwacji dla systemu kontroli emisji spalin
PozycjaSprawdzenie lub prace konserwacyjne
PoczątkowoOdczyt licznika
1000 kmlub 1 miesiąc
3000 kmlub 3 miesiące
5000 kmlub 6 miesięcy
*Przewody paliwowe• Sprawdzić, czy nie mają pęknięć i uszkodzeń.• Wymienić w razie potrzeby.√√√
Świeca zapłonowa• Sprawdzić stan.• Wyregulować szczelinę świecy i oczyścić√√√
*Luz zaworowy• Sprawdzić i wyregulować luz zaworowy, gdy silnik jest zimny.√√
*Wkład filtra powie-trza• Wyczyścić za pomocą rozpuszczalnika i nałożyć olej Yamaha lub inny olej o wysokiej jakości do piankowych filtrów powietrza.• Wymienić w razie potrzeby.√√√
*
System odpowie-trzający• Sprawdzić, czy przewód wentylacyjny nie ma pęknięć lub uszkodzeń i spuścić wszelkie osady.√√√
• Wymienić.co 2 lata
*System wtrysku paliwa• Wyregulować prędkość biegu jałowego silnika.√√√
Układ wydechowy• Sprawdzić, czy nie ma wycieków.• Dokręcić w razie potrzeby.• Wymienić uszczelkę w razie potrzeby.√√√
Olej silnikowy• Wymienić (przed spuszczeniem oleju rozgrzać silnik).√√√
Wkład filtra oleju silnikowego• Wkład filtra oleju silnikowego√√√
Sitko filtra oleju silnikowego• Oczyścić.√√√
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 21 of 31

4041Tabela okresowej konserwacji i częstotliwości smarowania ogólna
PozycjaSprawdzenie lub prace konserwacyjne
PoczątkowoOdczyt licznika
1000 kmlub 1 miesiąc
3000 kmlub 3 miesiące
5000 kmlub 6 miesięcy
Sprzęgło• Sprawdzić działanie.• Wyregulować lub wymienić linkę.√√√
*
Układ chłodzenia• Sprawdzić, czy przewody nie mają pęknięć lub uszkodzeń.• Wymienić w razie potrzeby.√√√
• Wymieniać na płyn niezamarzający glikol etylenowy co rok.co 1 rok
*Chwytacz iskier• Oczyścić.√
*
Hamulec przedni• Sprawdzić działanie, poziom płynu hamulcowego i wycieki w układzie. • Wymienić klocki hamulcowe w razie potrzeby.√√√
• Wymieniać płyn hamulcowy co 1 rok.co 1 rok
*
Hamulec tylny • Sprawdzić działanie, poziom płynu hamulcowego oraz wycieki w układzie.• Wymienić klocki hamulcowe w razie potrzeby.√√√
• Wymieniać płyn hamulcowy co 1 rok.co 1 rok
*Przewody hamulcowe• Sprawdzić, czy nie mają pęknięć lub uszkodzeń.√√
• Wymienić.co 4 lata
*Koła• Sprawdzić wyważenie, dokręcenie szprych i uszkodzenia.• Dokręcić szprychy w razie potrzeby.√√√
*
Opony• Sprawdzić głębokość bieżnika oraz uszkodzenia.• Wymienić w razie potrzeby.• Sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach.• Skorygować w razie potrzeby.
√√√
*Łożyska kół• Sprawdzić łożyska pod kątem płynnego działania.• Wymienić w razie potrzeby.√√√
*Łożyska sworznia wa-hacza wleczonego• Umiarkowanie zapakować smarem na bazie mydła litowego.√√√
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Łańcuch napędowy• Sprawdzić zwis, ustawienie w osi i stan. • Wyregulować i dokładnie nasmarować łańcuch smarem do łańcuchów o-ring.przed każdą jazdą
*Łożyska kierownicy• Sprawdzić, czy zespoły łożysk nie są poluzowane.• Umiarkowanie zapakować smarem na bazie mydła litowego co 2000 km lub 12 miesięcy (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej).√√√
Oś obrotu dźwigni hamulca i sprzęgła• Lekko nasmarować smarem na bazie mydła litowego (smar uniwersalny)lub sma-rem silikonowym.√√√
Oś obrotu pedału hamulca• Lekko nasmarować smarem na bazie mydła litowego (smar uniwersalny).√√√
Podpórka boczna• Sprawdzić działanie.• Lekko nasmarować sworzeń smarem na bazie mydła litowego (smar uniwersalny).√√√
*Przedni widelec tele-skopowy• Sprawdzić działanie i wycieki oleju.• Wymienić w razie potrzeby.√√
*Zespół amortyzatora• Sprawdzić działanie i wycieki oleju.• Wymienić w razie potrzeby.√√
*Osie tylnego zawie-szenia• Lekko nasmarować smarem dwusiarczku molibdenu.√√
*Linki sterownicze• Dokładnie nasmarować smarem Yamaha do łańcuchów i linek lub olejem silniko-wym 10W-30.√√√
*Obudowa manetki i linka gazu• Sprawdzić działanie i luz.• Wyregulować luz linki gazu w razie potrzeby.• Nasmarować obudowę manetki i linkę gazu.√√√
*Mocowania ramy• Sprawdzić wszystkie mocowania ramy i elementy złączne.• Skorygować w razie potrzeby.√√√
Akumulator• Sprawdzić, czy na złączu nie ma luzu i korozji.√√
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 22 of 31

4243WSKAZÓWKA • Filtr powietrza należy serwisować częściej, jeśli pojazd jest eksploatowany na obszarach wilgotnych i zakurzonych.• Obsługa hydraulicznego układu hamulcowego: ▪Po demontażu cylindrów hamulcowych i zacisków zawsze wymieniać płyn hamulcowy. Regularnie sprawdzać poziomy płynu ha-mulcowego i napełniać zbiorniki w razie potrzeby. ▪Co dwa lata wymieniać wewnętrzne komponenty cylindrów hamulcowych i zaciski oraz wymieniać płyn hamulcowy. ▪Wymieniać przewody hamulcowe co cztery lata lub gdy pojawią się pęknięcia lub inne uszkodzenia.
Odstępy konserwacyjne przy użytkowaniu wyścigowym
WSKAZÓWKA• Poniższy harmonogram ma służyć jako ogólny przewodnik po konserwacji i smarowaniu. Należy pamiętać, że takie czynniki, jak pogoda, ukształtowanie terenu, położenie geograficzne i użytkowanie indywidualne, zmieniają wymagane okresy konserwacji i smarowania. W przypadku wątpliwości co do odstępów czasu, jakie należy zachować podczas konserwacji i smarowania pojazdu, należy skonsultować się z Dealerem Yamaha. • Okresowa kontrola jest niezbędna do pełnego wykorzystania wydajności pojazdu. Żywotność części różni się zasadniczo w zależ-ności od środowiska, w którym jest eksploatowany pojazd (np. deszcz, brud itp.). W związku z tym wymagana jest wcześniejsza kontrola w odniesieniu do poniższej listy.
POZYCJACzynnośćPo docie-raniuCo każdywyścig
Co trzeci(lub 500 km)
Co piąty(lub 1000 km)
Jako wy-magane
Olej silnikowyWymienić.√√
Zawory*Sprawdzić luzy zaworowe. (Silnik musi być zimny.)√√
Sprawdzić zużycie gniazd i trzpieni zaworów.√
Wymienić.√
Sprężyny zaworów*Sprawdzić swobodną długość.√
Wymienić.√
Popychacze zaworów*Sprawdzić zarysowania i zużycie.√
Wymienić.√
Wałek rozrządu*Sprawdzić powierzchnię wałka rozrządu.Sprawdzić układ dekompresji.√
Wymienić.√
Koła zębate wałka rozrządu*Sprawdzić zużycie zębów i uszkodzenia.√
Wymienić. √
Tłok*Sprawdzić pęknięcie.Sprawdzić osady węglowe i je usunąć.√√
Oczyścić.√
Wymienić.(Zaleca się wymianę trzpienia i pierścienia tłokowego w tym samym czasie).√
Pierścień tłokowy*Sprawdzić szczelinę pierścienia końcowego.√
Wymienić.√√
Sworzeń tłokowy*Sprawdzić.√
Wymienić.√
Głowica cylindra*Sprawdzić osady węglowe i je usunąć.Wymienić uszczelkę.√
Cylinder*Sprawdzić ślady rys.Sprawdzić zużycie.√
Wymienić.√
Sprzęgło*Sprawdzić obudowę, tarczę cierną, tarczę sprzęgła i sprężynę.√√
Wymienić.√
Przekładnia*Sprawdzić.√
Wymienić łożysko.√
Widelec zmiany biegów, krzywka zmiany biegów, prowadnica*Sprawdzić zużycie.√
Nakrętka wirnika*Dokręcić.√√
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJEOKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 23 of 31

4445Tłumik*Sprawdzić i dokręcić.√√
Wyczyścić.√
Wymienić.√
Korba*Sprawdzić i wyczyścić.√√
Korpus przepustnicy*Sprawdzić.√
Świeca zapłonowaSprawdzić i wyczyścić.√√
Wymienić.√
Łańcuch napędowyNasmarować smarem do łańcuchów, sprawdzić zwis, ustawienie w osi.(Zwis łańcucha: 50,0 - 60,0 mm)
√√
Wymienić.√
Układ chłodzenia*Sprawdzić poziom płynu chłodzącego i wyciek.√√
Sprawdzić działanie korka chłodnicy.√
Wymienić płyn chłodzący.co dwa lata√
Sprawdzić przewody.√
Zewnętrzne nakrętki i śrubyDokręcić.√√
Filtr powietrzaWyczyścić i nasmarować.(Zastosować olej Yamaha lub inny olej wysokiej jakości do piankowych filtrów powietrza.)√√
Wymienić.√
Filtr olejuWymienić.√√
Osłona silnika*Wymienić.√
Rama*Oczyścić i sprawdzić.√√
Zbiornik paliwa, pompa paliwa*Zbiornik paliwa, pompa paliwa*√√
Przewód paliwowy*Sprawdzić.√
Wymienić.co cztery lata√
Hamulce*Wyregulować położenie dźwigni i wysokość pedału.√√
Nasmarować punkt obrotu.√√
Sprawdzić powierzchnię tarczy hamulcowej.√√
Sprawdzić poziom płynu i wyciek.√√
Dokręcić śruby tarczy hamulcowej, śruby zacisku, śruby cylindra głównego i śruby łączące.√√
Wymienić klocki.√√
Wymienić płyn hamulcowy.co rok√
Przedni widelec*Przedni widelec*√√
Wymienić olej.√√
Wymienić uszczelkę oleju.√
Uszczelka oleju przedniego wi-delca i uszczelka przeciwpyłowa*Oczyścić i nasmarować.√√
Prowadnica protektoraWymienić.√
Tylny amortyzator*Sprawdzić i wyregulować.√√
Nasmarować (po jeździe w deszczu).√√
Dokręcić.√√
Osłona łańcucha napędowego i rolka* Sprawdzić.√√
Blokada łańcucha napędowego*Sprawdzić.√
Wahacz*Sprawdzić, nasmarować i dokręcić.√√
Ramię przekaźnika, korbowód*Sprawdzić, nasmarować i dokręcić.√√
Podpórka bocznaNasmarować. (Smar litowy).√
Kierownica*Sprawdzić luz i dokręcić.√√
Oczyścić i nasmarować. (Smar litowy)√
Wymienić łożyska.√
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJEOKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJE
Page 24 of 31

4647Opony, koła*Sprawdzić ciśnienie powietrza, bicie koła, zużycie opon i poluzowanie szprych.√√
Dokręcić śrubę koła zębatego.√√
Sprawdzić łożyska.√
Wymienić łożyska.√
Nasmarować. (Smar litowy).√
Manetka gazu, linka gazuSprawdzić trasy i połączenia.√√
Nasmarować.(Smar Yamaha do linek lub olej silnikowy SAE 10W-30).√√
OKRESOWA KONSERWACJA I REGULACJEPIELĘGNACJA I PRZERWA W EKSPLOATACJI
PielęgnacjaOtwarta konstrukcja motocykla ujawnia atrakcyjność technologii, ale także spra-wia, że jest bardziej podatna na działanie słońca i zimna. Rdza i korozja mogą roz-wijać się, nawet, jeśli używane są wysokiej jakości elementy. Zardzewiała rura wy-dechowa może pozostać niezauważona w samochodzie, a w przypadku motocy-kla, umniejsza jego ogólny wygląd. Czę-
sta i odpowiednia pielęgnacja nie tylko jest wymogiem warunków gwarancji, ale również pozwala utrzymać w atrakcyjny wygląd motocykla, przedłużyć jego żywot-ność i zoptymalizować osiągi.
Przed czyszczeniem motocykla1. Zatkać lub zakryć następujące części odpowiednimi środkami. • Kanał powietrzny „1” • Otwór spustowy w głowicy cylindra (prawa strona) „2” • Otwór pod obudową pompy wodnej „3” • Wylot tłumika „4”
2. Upewnić się, że wszystkie nasadki i osłony oraz wszystkie wtyki i złącza, w tym nasadka świecy zapłonowej, są ciasno zamontowane. 3. Usunąć bardzo uporczywy brud, taki jak przypalony olej na skrzyni korbo-wej, za pomocą środka odtłuszczają-cego i szczotki, ale nigdy nie nakładać takich produktów na uszczelki, pod-kładki, koła zębate, łańcuch napędo-
wy i osie kół. Zawsze spłukać brud i odtłuszczacz wodą.
Czyszczenie
UWAGA:
• Do czyszczenia kół nie należy sto-sować preparatów agresywnych chemicznie. Jeśli jednak użycie ta-kiego środka jest niezbędne należy postępować zgodnie z instrukcją, a następnie zmyć powierzchnie wodą, osuszyć i nanieść preparat anty-korozyjny.• Niewłaściwe czyszczenie może uszkodzić elementy pojazdu ta-kie jak: owiewki, osłony, panele i inne plastikowe elementy, dlatego podczas ich mycia należy używać miękkiej szmatki lub gąbki zwilżo-nej wodą i preparatem czyszczą-cym.• Do czyszczenia elementów plasti-
kowych nie wolno stosować agre-sywnie chemicznych środków. Należy uważać, aby gąbka nie była nasączona rozpuszczalnikiem, benzyną, środkiem anty-korozyj-nym czy elektrolitem itd.• Nie należy czyścić pojazdu przy pomocy wysoko-ciśnieniowych węży lub innych tego typu urzą-dzeń. Woda może przedostać się
do łożysk, hamulców, elektrycz-nych elementów, świateł, wężyków odpowietrzających, a to może spo-wodować kosztowne naprawy.• Motocykle wyposażone w owiewki: podczas mycia nie wolno stosować środków, które mogłyby poryso-wać lub w inny sposób uszkodzić ten element. Najlepiej przeprowa-dzić test preparatu czyszczące-go na małej powierzchni owiewki i upewnić się, że nie pozostawia żadnych rys. Jeśli owiewka jest porysowana, do wygładzenia po-wierzchni należy zastosować spe-cjalny preparat wygładzający po-wierzchnie.• Podczas czyszczenia za pomo-cą myjki wysokociśnieniowej lub węża wodnego nie należy kierować strumienia wody w następujące miejsca: (w przeciwnym razie może to spowodować uszkodzenie spo-wodowane ciśnieniem wody lub