97
Praktické informace
7► Zamkněte zámek 6 pomocí klíče.► Vždy vyjímejte klíč. Klíč nelze vyjmout, je-li zámek odemknutý.► Nasaďte na zámek ochranné víčko.
► Sejměte ochranný kryt z kulové hlavice tažného zařízení.► Připojte přívěs ke kulové hlavici tažného zařízení.► Připevněte lanko spojené s přívěsem k bezpečnostnímu oku 3 upevňovacího držáku.► Připojte konektor přívěsu do připojovací zásuvky 2 na držáku.
Demontáž tažné koule
► Odpojte konektor přívěsu od připojovací zásuvky 2 na držáku.► Odpojte lanko spojené s přívěsem od bezpečnostního oka 3 upevňovacího držáku.► Odpojte přívěs od kulové hlavice tažného zařízení.
► Umístěte ochranný kryt zpět na kulovou hlavici.► Sejměte víčko ze zámku a zatlačte je do hlavy klíče.► Zasuňte klíč do zámku 6.► Odemkněte zámek pomocí klíče.► Pevně uchopte kulovou hlavici 4 jednou rukou. Druhou rukou pak přitáhněte otočný ovladač 5 a otočte jej v celém rozsahu ve směru hodinových ruček. Otočný ovladač ale neuvolňujte.► Vytáhněte kulovou hlavici z dolní strany upevňovacího držáku 1.► Uvolněte otočný ovladač. Ten se automaticky zastaví v odjištěné poloze (poloha B).► Vložte zátku zpět do upevňovacího držáku.► Pečlivě uložte kulovou hlavici do jejího vaku tak, aby byla chráněna před nárazy a nečistotami.
Údržba
Správná funkce tažného zařízení je zajištěna pouze tehdy, je-li toto udržováno v čistém stavu.
Před mytím vozidla vysokotlakým proudem vody musí být kulová hlavice odmontována a do držáku musí být zasunuta ochranná zátka.
Přiložený štítek nalepte na dobře viditelné místo, nejlépe v blízkosti držáku nebo uvnitř zavazadlového prostoru.V případě potřeby jakéhokoli typu zásahu na tažném zařízení se obraťte na servis sítě CITROËN nebo na jiný kvalifikovaný servis.
Střešní nosné systémy
Z bezpečnostních důvodů a v zájmu toho, aby nedošlo k poškození střechy, je nezbytně nutné používat pouze nosné systémy (střešní tyče nebo nosiče) schválené pro vaše vozidlo.Střešní tyče lze namontovat pouze na vozidla v provedení van, kombi a minibus ve verzích o výšce H1 nebo H2. Na minibusech zkontrolujte, zda na nich není střešní jednotka klimatizace.Nosné zařízení musí být připevněno ke kotvicím bodům na střeše vozidla: 6, 8 nebo 10 v závislosti na rozvoru vozidla.Dodržujte montážní pokyny a podmínky pro
používání uvedené v návodu, který byl dodán s nosným zařízením.
Maximální zatížení střechy při rovnoměrném rozložení je 150 kg pro všechny verze, a to v rámci limitů nejvyšší povolené hmotnosti vozidla.
99
Praktické informace
7► Sklopte kapotu a těsně před zavřením ji pusťte. Zkontrolujte, zda se kapota zajistila.
Vznětové motory
1.Nádržka kapaliny ostřikovačů skla a světlometů
2.Nádržka kapaliny posilovače řízení
3.Nádrž na chladicí kapalinu motoru
4.Nádržka brzdové a spojkové kapaliny
5.Filtr motorové nafty
6.Pojistková skříňka
7.Vzduchový filtr
8.Měrka hladiny oleje
9.Uzávěr plnicího otvoru motorového oleje
Připojení akumulátoru:
+ Kovová svorka kladného pólu
- Kovová svorka záporného pólu (ukostření)
Okruh motorové nafty je pod velmi vysokým tlakem.Veškeré práce na tomto okruhu smějí provádět výhradně pracovníci servisu sítě CITROËN nebo jiného odborného servisu.
Kontrola hladin náplní
Zkontrolujte hladiny všech následujících kapalin podle plánu údržby stanoveného výrobcem. V případě potřeby kapalinu doplňte, pokud není výslovně uvedeno jinak.V případě velkého úbytku kapaliny nechte příslušný okruh prověřit v servisu sítě CITROËN nebo v jiném odborném servisu.
Kapaliny musí splňovat požadavky určené výrobcem vozidla a jeho motoru.
Při práci pod kapotou motoru buďte velmi opatrní, protože některé části motoru mohou být velmi horké (nebezpečí popálení) a ventilátor se může kdykoliv rozeběhnout (i při vypnutém zapalování).
Při demontáži nebo montáži krytu motoru s ním zacházejte opatrně, aby nedošlo k poškození montážních svorek.
Použité látky
Zabraňte dlouhodobému styku upotřebeného oleje a dalších provozních kapalin s kůží.Tyto kapaliny jsou většinou zdraví škodlivé, či přímo žíravé.
Nevylévejte použitý olej ani kapaliny do kanalizačního potrubí či na zem.Použitý olej nalijte do určených nádob v servisu sítě CITROËN nebo v kvalifikovaném servisu.
Motorový olej
Hladina oleje se kontroluje alespoň 30 minut po vypnutí motoru a na vodorovném povrchu pomocí měrky oleje.Doplňování oleje mezi dvěma pravidelnými prohlídkami (nebo výměnami oleje) je normální. Hladinu oleje doporučujeme kontrolovat a olej popřípadě doplnit každých 5 000 km.
Do motorového oleje nikdy nepřidávejte žádná aditiva, aby se zachovala spolehlivost motoru a systému regulace emisí.
Kontrola pomocí měrky oleje
Umístění měrky oleje viz obrázek příslušného motorového prostoru.
101
Praktické informace
7Je-li motor zahřátý, je teplota této kapaliny regulována ventilátorem.Protože je chladicí okruh pod tlakem, vyčkejte s prováděním jakýchkoli prací nejméně jednu hodinu po vypnutí motoru.
K uzávěru nádržky se dostanete tak, že sejmete ochranný kryt otočením tří připevňovacích šroubů o čtvrt otáčky.Pokud potřebujete hladinu doplnit v nouzi, omotejte kolem uzávěru hadr a povolením uzávěru o dvě otáčky nechejte poklesnout tlak.Po snížení tlaku sejměte uzávěr a doplňte kapalinu.
Pravidelně kontrolujte hladinu chladicí kapaliny v závislosti na používání vozidla (každých 5 000 km / 3 měsíce).
Kapalina ostřikovačů skla
a světlometů
Pokud chcete zkontrolovat nebo doplnit tuto kapalinu u vozidel vybavených ostřikovačem světlometů, zastavte vozidlo a vypněte motor.Objem nádržky: cca 5,5 l.
K uzávěru plnicího otvoru se dostanete tak, že vytáhnete teleskopické plnicí hrdlo a uvolníte uzávěr.
Specifikace kapaliny do ostřikovačů
Do nádržky na kapalinu do ostřikovačů je nutné dolévat připravenou směs.V zimě (teploty pod nulou) musí být použita vhodná nemrznoucí směs, která ochrání součásti systému (čerpadlo, nádrž, vedení atd.) před zamrznutím.
Za žádných okolností nedolévejte čistou vodu (riziko zamrznutí, zanášení vápencovými usazeninami atd.).
AdBlue (BlueHDi)
Při dosažení hladiny rezervy se spustí výstraha.Více informací o indikátorech a zejména ukazatelích dojezdové vzdálenosti AdBlue viz příslušná kapitola.Abyste zabránili zablokování vozidla v souladu s předpisy, musíte doplnit nádrž AdBlue.Více informací o kapalině AdBlue® (BlueHDi) a zejména o dodávce kapaliny AdBlue viz příslušná kapitola.
Kontroly
Není-li výslovně uvedeno jinak, kontrolujte tyto prvky v souladu s pokyny v plánu údržby výrobce a v závislosti na typu motoru vozidla.Jinak požádejte o kontrolu servis sítě CITROËN nebo jiný kvalifikovaný servis.
Používejte pouze výrobky doporučené společností CITROËN nebo výrobky rovnocenné kvality a specifikace.Pro optimalizaci činnosti důležitých částí, jako je například brzdový okruh, nabízí společnost CITROËN specifické vybrané přípravky.
Akumulátor 12 V
Akumulátor nevyžaduje žádnou údržbu.
104
Praktické informace
potřebná speciální kvalifikace, kterou může zaručit síť dealerů značky CITROËN nebo kvalifikovaný servis.
Kola a pneumatiky
Tlak vzduchu všech pneumatik včetně rezervního kola musí být měřen u „studených“ pneumatik.Tlaky uvedené na tlakovém štítku pneumatiky platí pro „studené“ pneumatiky. Pokud jste jeli déle než 10 minut nebo ujeli více než 10 km rychlostí vyšší než 50 km/h, přičtěte k tlakům uvedeným na štítku hodnotu 0,3 baru (30 kPa).
Podhuštění zvyšuje spotřebu paliva. Nesprávný tlak vzduchu způsobuje předčasné opotřebení pneumatik a zhoršuje jízdní stabilitu vozidla na silnici – hrozí nebezpečí nehody!
Jízda s opotřebovanými nebo poškozenými pneumatikami zhoršuje brzdění a jízdní stabilitu vozidla na silnici. Stav pneumatik (běhounů a
bočnic) a ráfků kol včetně přítomnosti ventilků doporučujeme pravidelně kontrolovat.Když již vzadu na běhounu nejsou vidět ukazatele opotřebení, je hloubka vzorku menší než 1,6 mm; tyto pneumatiky musejí být vyměněny za nové.Použití jiných rozměrů kol a pneumatik než těch, které jsou předepsány, může zhoršit životnost pneumatik, otáčení kol, světlou výšku, odečty na tachometru a jízdní stabilitu na silnici.
Osazení přední a zadní nápravy pneumatikami jiných rozměrů může špatně načasovat ESC.
AdBlue® (motory BlueHDi)
V zájmu ochrany životního prostředí a splnění požadavků normy Euro 6, aniž by došlo k újmě na výkonu nebo ke zvýšení spotřeby paliva vznětových motorů, se výrobce CITROËN rozhodl vybavit svá vozidla zařízením, které kombinuje systém SCR (selektivní katalytická redukce) s filtrem pevných částic (DPF) pro úpravu výfukových plynů.
Systém SCR
Pomocí kapaliny s názvem AdBlue® obsahující močovinu přeměňuje katalyzátor až 85 % oxidů dusíku (NOx) na dusík a vodu, které jsou
neškodné pro lidské zdraví i životní prostředí.Kapalina AdBlue® se tankuje do speciální nádrže s kapacitou přibližně 19 litrů.
Ta má externí plnicí krk, který se nachází pod klapkou plnicího hrdla palivové nádrže (pod plnicím krkem palivové nádrže) a zavírá se modrým uzávěrem.Její kapacita umožňuje dojezdovou vzdálenost přibližně 6 000 km (která se může značně lišit v závislosti na stylu jízdy a typu vozidla).Systém vydá výstrahu, když zbývá dojezdová vzdálenost přibližně 2 400 km, tj. při dosažení hladiny rezervního množství.
Jakmile je nádrž na kapalinu AdBlue® prázdná, systém sledující dodržování emisních předpisů zabrání spuštění motoru. Pokud dojde k závadě systému SCR, přestane obsah škodlivin ve výfukových plynech splňovat požadavky normy Euro 6: vaše vozidlo bude znečišťovat životní prostředí.V případě potvrzené závady na systému SCR je třeba neprodleně navštívit dealera značky CITROËN nebo kvalifikovaný servis: po ujetí 400 km se automaticky aktivuje systém, které
zabrání dalšímu nastartování motoru.
Zamrznutí kapaliny AdBlue®
AdBlueKapalina ® zamrzá při teplotách nižších než přibližně -11 °C.Systém SCR obsahuje zařízení, které ohřívá nádrž s aditivem AdBlue®, díky němuž je možno jezdit i ve velmi studených klimatických podmínkách.
Doplnění AdBlue®
Doporučujeme doplnit hladinu kapaliny AdBlue®, jakmile byla vydána první výstraha informující o tom, že bylo dosaženo hladiny rezervy kapaliny.
Aby systém SCR správně fungoval:– Používejte pouze kapalinu AdBlue®, která splňuje požadavky normy ISO 22241.– Kapalinu AdBlue® nikdy nepřelévejte do jiné nádoby, protože by došlo ke ztrátě její čistoty.– Kapalinu AdBlue®nikdy neřeďte vodou.
Kapalinu AdBlue® si můžete opatřit u dealera nebo kvalifikovaného servisu CITROËN.
Můžete rovněž navštívit čerpací stanici vybavenou čerpadly AdBlue® speciálně navrženými pro osobní vozidla.
Doporučení pro skladování
Kapalina AdBlue® zamrzá při teplotě okolo −11 °C a její kvalita se zhoršuje při teplotě vyšší
než +25°C. Láhve nebo kanystry je doporučeno skladovat na chladném místě a ve stínu, mimo přímé sluneční záření.Za takových podmínek lze kapalinu skladovat nejméně jeden rok.Kapalinu, která zmrzla, lze použít po jejím rozmrznutí při pokojové teplotě.
Láhve nebo kanystry s kapalinou AdBlue® nikdy neskladujte ve vozidle.
107
V případě nepojízdnosti
8Sada pro dočasnou
opravu pneumatiky
Tato sada pro dočasnou opravu pneumatiky je uložena v tašce, která je umístěna v jedněch z předních dveří.
Obsah sady:– kartuš A obsahující vyplňující přípravek a dále: • plnicí hadička B,• nálepka C označující maximální rychlost 80 km/h (50 m/h), kterou musí řidič po opravě pneumatiky nalepit do svého zorného pole (na palubní desku),– rychlá uživatelská příručka k opravné sadě,– kompresor D vybavený tlakoměrem a konektory,
– adaptéry pro huštění různých komponent.
Oprava pneumatiky
► Zatáhněte parkovací brzdu.
► Odšroubujte kryt ventilku, vytáhněte hadici B a našroubujte na ventilek prstenec E.► Zkontrolujte, zda je spínač kompresoru F v poloze 0 (vypnuto).► Nastartujte motor.► Zasuňte zástrčku G do nejbližší zásuvky ve vozidle.► Nastavením spínače F do polohy I (zapnuto) uveďte do chodu kompresor.► Nahustěte pneumatiku na tlak 5 barů.Pro dosažení přesnějšího měření je doporučeno zkontrolovat hodnotu tlaku na tlakoměru H při vypnutém kompresoru.► Pokud během 5 minut není dosaženo tlaku alespoň 3 bary, odpojte kompresor od ventilku a napájecí zásuvky a popojeďte vozidlem vpřed asi o 10 metrů, aby se těsnicí hmota rozptýlila
uvnitř pneumatiky.► Pak pneumatiku znovu nahustěte:• Pokud během 10 minut není dosaženo tlaku alespoň 3 bary, odstavte vozidlo:
pneumatika je příliš poškozená a nelze ji opravit. Obraťte se na prodejce nebo kvalifikovaný servis značky CITROËN.• Pokud tlak v pneumatice dosáhl 5 barů, ihned znovu vyjeďte.► Po přibližně 10 minutách jízdy zastavte a překontrolujte tlak v pneumatice.► Nastavte správný tlak podle štítku na sloupku na straně řidiče a co nejdříve se obraťte na prodejce nebo kvalifikovaný servis značky CITROËN.
Tato sada pro dočasnou opravu pneumatiky a náhradní kartuše jsou dostupné u prodejců značky CITROËN.
Kontrola a obnovení tlaku
Kompresor lze použít pouze ke kontrole a obnovení tlaku.
11 3
V případě nepojízdnosti
8
► Nasaďte rezervní kolo tak, že zarovnáte 2 otvory M s odpovídajícími 2 kolíky N.► Začněte šrouby ručně zašroubovávat.
Šrouby utahujte v tomto pořadí.
► Pak je lehce dotáhněte pomocí klíče na šrouby kol D a tyče B.► Spusťte vozidlo na zem pomocí klíče na šrouby kol D a tyče B a pak oddělejte zvedák.► Dotáhněte šrouby ještě jednou pomocí klíče na šrouby kol D a tyče B.
Nechte si co nejdříve zkontrolovat dotažení šroubů a tlak v pneumatice rezervního kola v síti dealerů výrobce nebo v kvalifikovaném servisu.Poškozené kolo si nechte co nejdříve opravit a poté jej ihned namontujte zpět na vozidlo.
Pokud je vaše vozidlo vybaveno systémem detekce poklesu tlaku v
pneumatikách, zkontrolujte tlak v pneumatikách a proveďte opětovnou inicializaci systému.
5. Uložení kola, které bude
potřeba opravit
Kolo, které bude třeba opravit, nebo rezervní kolo je třeba umístit zpět pod vozidlo, aby bylo možné zajistit systém navijáku.
Zkontrolujte, zda je kolo bezpečně připevněno ve svém prostoru pod podlahou.Nesprávné umístění kola by mohlo znamenat ohrožení bezpečnosti.
► Umístěte kolo zpět do zadní části vozidla.S ocelovými koly:
► Pověste držák I na vnější část.► Zašroubováním připojte úchyt H k ocelovému kolu.Se slitinovými koly:
11 4
V případě nepojízdnosti
Typ DHalogenová žárovka: uvolněte zajišťovací pružinu z jejího uložení.
Přední světla
1.Dálková světla
2.Tlumená světla
3.Směrová světla
4.Obrysová světla / denní světla
► Otevřete kapotu a zajistěte ji vzpěrou.
► Nasaďte držák J na upevnění I.► Zašroubujte úchyt H.► Přišroubujte tři šrouby K na upevnění I ke slitinovému kolu.
► Nasaďte prodlouženou nástrčku A, klíč na šrouby kol D a tyč B na jistící šroub.► Točte touto sestavou po směru hodinových ručiček, aby se kompletně navinulo lanko a kolo se pod vozidlem co nejvíce zvedlo.► Zkontrolujte, zda se kolo rovnoměrně dotýká
podlahy vozidla a zda jde vidět zářez G navijáku.
► Uložte nástroje a ozdobný kryt kola (v závislosti na verzi).
Další informace o identifikačních označeních vozidla a zejména o štítku s tlakem huštění pneumatik jsou uvedeny v příslušné kapitole.
Výměna žárovky
Světlomety jsou vybaveny průhlednými kryty z polykarbonátu s ochrannou vrstvou:► nečistěte je suchou nebo abrazivní utěrkou, čisticími prostředky ani rozpouštědly,► použijte houbu a mýdlovou vodu nebo přípravek s neutrální hodnotou pH,► při použití vysokotlakého čisticího zařízení nesměrujte příliš dlouho proud vody na světlomety, světla a jejich okolní části, mohlo by dojít k poškození ochranné vrstvy nebo
těsnění světlometů.
Žárovka se musí vyměnit s vypnutým zapalováním a teprve několik minut po zhasnutí světlometu – nebezpečí vážného popálení!► Nedotýkejte se prsty přímo žárovky: použijte hadřík nepouštějící vlákna.
Důležité je používat výhradně žárovky s UV filtrem, jinak může dojít k poškození EBFDlektoru.Žárovku vždy nahraďte novou žárovkou stejného typu a se shodnými specifikacemi.
Za určitých klimatických podmínek (například nízká teplota, vlhkost) se na vnitřním povrchu skel světlometů a zadních světel může objevit sražená pára; tato pára zmizí několik minut po zapnutí světel.
Typy žárovek
Ve vozidle jsou namontovány různé typy žárovek. Postup demontáže:
Typ ACeloskleněná žárovka: vytahujte ji opatrně, neboť je přidržována tlakem.
Typ BŽárovka s bajonetovou objímkou: zatlačte na žárovku a pootočte s ní doleva.
Typ CVálcová žárovka: uvolněte kontakty od sebe.
136
Technické charakteristiky
L1H1L2H2
A7518721 2011 322
B1 2011 7431 6512 193
C–860–860
Identifikační prvky
A. Štítek výrobce
Tento štítek se nachází na příčné tyči předního nárazníku pod kapotou.
1 - Celé číslo ES schválení typu vozidla
2 - Identifikační číslo vozidla (VIN)
3 - Nejvyšší povolená hmotnost vozidla
4 - Největší povolená hmotnost jízdní soupravy
5.1 - Maximální povolené zatížení přední nápravy
5.2 - Maximální povolené zatížení zadní nápravy
B. Sériové výrobní číslo na
karoserii
C. Pneumatiky
Tento štítek (může se lišit od znázornění na obrázku), který je připevněn ke sloupku na straně dveří řidiče, udává:– rozměry pneumatik,– tlaky nahuštění pneumatik při zatíženém vozidle.Kontrola tlaku v pneumatikách musí být prováděna při studených pneumatikách, a to nejméně jedenkrát měsíčně.