159
Braukšana
6
WARNI NG
Nodrošiniet, lai pasažieru salonā netiktu atstāti nekādi priekšmeti, kas saules staru apspīdēti var radīt palielināmā stikla efektu, izraisot aizdegšanos — ugunsgrēka vai salona virsmu bojājumu risks!
WARNI NG
Nekad neatstājiet nepieskatītu automobili ar iedarbinātu motoru. Ja automobilis jāatstāj ar iedarbinātu motoru, ieslēdziet stāvbremzi un pārslēdziet pārnesumkārbu neitrālajā pozīcijā vai pozīcijā N vai P (atkarībā no pārnesumkārbas veida).
WARNI NG
Nekad neatstājiet automobilī nepieskatītus bērnus.
Uz applūdušiem ceļiem
Mēs stingri iesakām nebraukt pa applūdušiem ceļiem, jo tas var izraisīt nopietnus jūsu automobiļa motora, pārnesumkārbas vai elektrosistēmas bojājumus.
Ja nav iespējams izvairīties no braukšanas pa applūdušu ceļa posmu:► pārbaudiet, vai ūdens dziļums nepārsniedz 15 cm, ņemot vērā viļņus, ko var radīt citi transportlīdzekļi;► deaktivizējiet Stop & Start funkciju;► brauciet, cik lēni vien iespējams nenoslāpstot. Nekādos gadījumos nebrauciet ātrāk par 10 km/h;► neapstājieties un neizslēdziet motoru.Izbraucot no applūdušā ceļa posma, tiklīdz tas iespējams no drošības viedokļa, vairākas reizes viegli nospiediet bremžu pedāli, lai nožāvētu bremžu diskus un klučus.Ja jums ir šaubas par sava automobiļa tehnisko stāvokli, sazinieties ar jebkuru oficiālo
Toyota mazumtirgotāju vai Toyota pilnvarotu remontētāju, vai citu uzticamu remontētāju.
Troksnis
(elektroautomobilis)
Ārpusē
Automobiļa klusās darbības dēļ vadītājam braukšanas laikā jāpievērš īpaša uzmanība.Braucot ar ātrumu, kas mazāks par 30 km/h, gājēju brīdināšanas skaņas signāls brīdina citus satiksmes dalībniekus par automobiļa klātbūtni.
NOTIC E
Vilces akumulatora dzesēšanaUzlādes laikā ieslēdzas dzesēšanas ventilators, lai dzesētu borta uzlādes iekārtu un vilces akumulatoru.
Iekšpusē
Lietošanas laikā iespējams dzirdēt dažus elektroautomobiļiem raksturīgus pilnīgi normālus trokšņus, piemēram:– vilces akumulatora releju, uzsākot kustību;– vakuumsūkni bremzējot;– automobiļa riepu vai aerodinamikas radīto troksni braucot;– grūdienu un klaudzienu troksni uzsākot kustību kalnā.
172
M.Manuālais režīms (manuāla darbība ar secīgu pārnesumu pārslēgšanu).
NOTIC E
Pozīciju N var izmantot satiksmes sastrēgumos un caurbraucamās automazgātavās.
Stūres ratā iebūvētie
vadības elementi
► Pavelciet labās puses "+" vai kreisās puses "-" pārnesumu pārslēgšanas lāpstiņu, lai pārslēgtos uz augstāku vai zemāku pārnesumu.
NOTIC E
Ar stūres ratā iebūvētajiem vadības elementiem nevar pārslēgties neitrālajā pozīcijā un ieslēgt vai izslēgt atpakaļgaitas pārnesumu.
Informācija, kas redzama
instrumentu panelī
Kad tiek pārvietots selektors vai nospiesta poga M, instrumentu panelī parādās attiecīgais pārnesums un indikators.Ja vērtība ir nederīga, parādās simbols "-".► Ja instrumentu panelī parādās ziņojums "Foot on the brake", stingri nospiediet bremžu pedāli.
Kustības uzsākšana
► Turot nospiestu bremžu pedāli, pārslēdziet selektoru pozīcijā P.► Iedarbiniet motoru.
Ja nav izpildīti atbilstošie nosacījumi, atskan skaņas signāls, vienlaikus parādoties ziņojumam instrumentu paneļa ekrānā.► Atlaidiet stāvbremzi, ja vien tā nav iestatīta automātiskajā režīmā (automobiļiem ar elektrisko stāvbremzi).► Pārslēdziet selektoru pozīcijā R, N vai D.
WARNI NG
Uzsākot kustību stāvā nogāzē ar piekrautu automobili, nospiediet bremžu pedāli, pārslēdziet selektoru pozīcijā D, atlaidiet stāvbremzi, ja vien tā nav iestatīta automātiskajā režīmā (automobiļiem ar elektrisko stāvbremzi), un tad atlaidiet bremžu pedāli.
► Pakāpeniski atlaidiet bremžu pedāli.Va i► Laideni spiediet akseleratora pedāli, lai tiktu atlaista elektriskā stāvbremze (ja tā iestatīta automātiskajā režīmā).Automobilis sāk kustību uzreiz.
NOTIC E
Ja instrumentu panelī ir redzams P, bet selektors atrodas citā pozīcijā, pārslēdziet selektoru pozīcijā P, lai varētu iedarbināt motoru.Ja selektors braukšanas laikā nejauši
tiek pārslēgts pozīcijā N, ļaujiet motora apgriezieniem samazināties līdz tukšgaitas
173
Braukšana
6
apgriezienu līmenim un tad pārslēdziet selektoru pozīcijā D, lai palielinātu ātrumu.
WARNI NG
Ja, motoram darbojoties tukšgaitā ar atlaistu bremžu pedāli, selektors tiek pārslēgts pozīcijā R, D vai M, automobilis pārvietojas, pat nespiežot bremžu pedāli.Nekad neatstājiet automobilī nepieskatītus bērnus.Drošības apsvērumu dēļ, atstājot automobili — pat uz īsu brīdi —, vienmēr ņemiet atslēgu vai tālvadības pulti līdzi.Veicot tehniskās apkopes darbus ar iedarbinātu motoru, ieslēdziet stāvbremzi un pārslēdziet selektoru pozīcijā P.
WARNI NG
Ja automobilis ir aprīkots ar automātisko pārnesumkārbu, nekad nemēģiniet iedarbināt motoru, automobili iestumjot.
Automātiskā darbība
► Izvēlieties pozīciju D, lai pārnesumu pārslēgšana notiktu automātiski.Pārnesumkārba darbojas automātiski adaptīvajā režīmā bez vadītāja iejaukšanas. Tā nepārtraukti izvēlas piemērotāko pārnesumu atkarībā no
braukšanas stila, ceļa profila un automobilī pārvadājamās kravas svara.Lai iegūtu maksimālu paātrinājumu, nepieskaroties selektoram, nospiediet akseleratora pedāli līdz galam ("kick-down" funkcija).Pārnesumkārba automātiski pārslēdzas uz zemāku pārnesumu vai paliek izvēlētajā pārnesumā, līdz sasniegti maksimālie motora
apgriezieni.Bremzēšanas laikā pārnesumkārba automātiski pārslēdzas uz zemākiem pārnesumiem, lai nodrošinātu efektīvu bremzēšanu ar motoru.Ja akseleratora pedālis tiek strauji atlaists, pārnesumkārba drošības apsvērumu dēļ nepārslēdzas uz augstāku pārnesumu.
WARNI NG
Nekad nepārslēdzieties pozīcijā N, kamēr automobilis atrodas kustībā.Nekad nepārslēdzieties pozīcijā P vai R, kamēr automobilis nav pilnībā apstājies.
Īslaicīga manuāla
pārnesumu pārslēgšanas
vadība
Jūs varat īslaicīgi pārņemt pārnesumu pārslēgšanas vadību, izmantojot stūres ratā iebūvētos pārslēgus "+" un "-". Pārnesumu
pārslēgšanas pieprasījums tiks izpildīts, ja to pieļaus motora apgriezieni. Šī funkcija ļauj paredzēt noteiktas situācijas uz priekšu, piemēram, apdzenot citu transportlīdzekli vai tuvojoties ceļa līkumam. Ja ar pārnesumu pārslēgšanas lāpstiņām dažas sekundes nav veiktas nekādas darbības, pārnesumkārba pārslēdzas atpakaļ automātiskās darbības režīmā.
Ļoti lēnas kustības
funkcija (pārvietošanās,
neizmantojot akseleratoru)
Šī funkcija atvieglo manevrēšanu ar automobili ļoti mazā ātrumā (novietojot automobili stāvvietā, satiksmes sastrēgumos u. tml.).Motoram darbojoties tukšgaitā, kad atlaista stāvbremze un pārnesumkārbas selektors atrodas pozīcijā D, M vai R, automobilis sāk ļoti lēni kustēties uz priekšu, tiklīdz atlaists bremžu pedālis (pat nespiežot akseleratora pedāli).
WARNI NG
Drošības apsvērumu dēļ nekad neatstājiet automobili ar iedarbinātu motoru un aizvērtām durvīm.
176
N.Neitrālā pozīcijaLai automobili varētu pārvietot brīvgaitā, kad tam ir izslēgta aizdedze.Lai uzzinātu vairāk par brīvgaitu, skatiet attiecīgo sadaļu.
D.Braukšana (automātiskais priekšupgaitas pārnesums)
B.Bremzēšana (reģeneratīvā bremzēšana)Poga, lai pārslēgtos režīmā "Braukšana / automātiskais priekšupgaitas pārnesums ar reģeneratīvās bremzēšanas funkciju" (poga tiek izgaismota, lai norādītu, ka tā ir aktivizēta).
Informācija, kas redzama
instrumentu panelī
Kad ieslēgta aizdedze, instrumentu panelī tiek rādīts braukšanas selektora statuss:P: stāvēšana.R: atpakaļgaita.N: neitrālā pozīcija.D: braukšana (automātiskais priekšupgaitas pārnesums).B: bremzēšana (aktivizēts automātiskais priekšupgaitas pārnesums ar reģeneratīvās bremzēšanas funkciju).
Darbība
► Pārvietojiet selektoru, spiežot to uz priekšu (N vai R) vai uz aizmuguri (N vai D) vienu vai divas reizes, vajadzības gadījumā pārvarot pretestības punktu.Piemēram, lai pārslēgtos no P uz R (turot nospiestu bremžu pedāli), piespiediet selektoru uz priekšu divreiz, nepārvarot pretestības punktu, vai vienreiz, pārvarot pretestības punktu.
Reģeneratīvā bremzēšana
Ar funkciju "Bremzēšana" un ātruma samazināšanas laikā
Funkcija "Bremzēšana" līdzinās bremzēšanai ar motoru, samazinot automobiļa ātrumu bez nepieciešamības spiest bremžu pedāli. Automobiļa ātrums samazinās straujāk, kad vadītājs atlaiž akseleratora pedāli.Enerģija, kas tiek reģenerēta, kad tiek atlaists akseleratora pedālis, pēc tam tiek izmantota, lai daļēji uzlādētu vilces akumulatoru, tādējādi palielinot automobiļa nobraucamo attālumu.
WARNI NG
Šāda automobiļa palēninājuma laikā neiedegas bremžu lukturi.
► Lai funkciju aktivizētu/deaktivizētu, kad aktivizēts režīms D, nospiediet pogu B (kad funkcija aktivizēta, poga ir izgaismota).
Indikatoru D instrumentu panelī aizstāj indikators B.Izslēdzot aizdedzi, sistēmas statuss tiek saglabāts.
WARNI NG
Dažās situācijās (piem., akumulators pilnībā uzlādēts, ekstrēmās temperatūrās) reģeneratīvā bremzēšana var tikt īslaicīgi ierobežota, kā rezultātā automobiļa ātrums samazinās lēnāk.Vadītājam modri jāseko līdzi satiksmes apstākļiem un vienmēr jābūt gatavam lietot bremžu pedāli.
Ar bremžu pedāli
Kad tiek nospiests bremžu pedālis, inteliģentā bremzēšanas sistēma automātiski reģenerē daļu no enerģijas un izmanto to vilces akumulatora uzlādei.Šī enerģijas reģenerācija arī samazina bremžu kluču lietojumu, tādējādi ierobežojot to nodilumu.
NOTIC E
Spiežot bremžu pedāli, vadītāja sajūtas var atšķirties, salīdzinot ar automobili, kas nav aprīkots ar reģeneratīvās bremzēšanas funkciju.
177
Braukšana
6
Braukšanas režīmi
(elektroautomobilis)
Braukšanas režīmus atlasa, izmantojot šo vadības elementu:
Nospiežot vadības elementu, režīmi tiek parādīti instrumentu panelī un, atkarībā no versijas, ekrānā — automobiļiem, kas aprīkoti ar sistēmu TOYOTA Pro Touch ar navigācijas sistēmu.Režīmu nevar atlasīt, ja nedeg indikators READY.Kad ziņojums pazūd, atlasītais režīms ir aktivizēts un tā indikācija ir pastāvīgi redzama instrumentu panelī (izņemot režīmu Normal).Ikreiz, kad tiek ieslēgta aizdedze, pēc noklusējuma tiek atlasīts režīms Normal.
Normal
Tas optimizē nobraucamo attālumu un dinamiskumu.Lai iegūtu maksimālu griezes momentu un jaudu, nospiediet akseleratora pedāli līdz galam.
Eco
Optimizē enerģijas patēriņu, samazinot apsildes un gaisa kondicionēšanas sistēmu jaudu (bet
tās nedeaktivizējot) un ierobežojot gan motora griezes momentu, gan tā jaudu.
Power
Nodrošina pilnībā piekrautam automobilim (transportlīdzekļa pilna masa) tādu pašu veiktspēju kā nepiekrautam automobilim režīmā Normal.
Stop & Start
Stop & Start funkcija īslaicīgi pārslēdz motoru gaidstāves režīmā — STOP režīmā —, kad automobilis ir īslaicīgi apturēts (stāvot pie luksofora sarkanā signāla, stāvot rindās u. tml.). Motors tiek atkal automātiski iedarbināts — START režīmā —, tiklīdz vadītājs vēlas turpināt ceļu.
Šīs funkcijas, kas galvenokārt paredzēta izmantošanai pilsētas satiksmē, uzdevums ir samazināt degvielas patēriņu un izplūdes gāzu emisijas, kā arī trokšņa līmeni, automobilim stāvot uz vietas.Funkcija neietekmē automobiļa funkcionalitāti, jo īpaši bremzēšanu.
WARNI NG
Braukšana pa applūdušiem ceļiemBraucot pa applūdušām vietām, ir stingri ieteicams deaktivizēt Stop & Start sistēmu.Lai uzzinātu vairāk par braukšanas ieteikumiem, jo īpaši attiecībā uz pārplūdušiem ceļiem, skatiet attiecīgo sadaļu.
197
Braukšana
6
– ja priekšā braucošais transportlīdzeklis samazina ātrumu pārāk daudz vai pārāk strauji un vadītājs nebremzē;– ja starp jūsu automobili un priekšā braucošo transportlīdzekli iespraucas cits transportlīdzeklis;– ja sistēma nesamazina automobiļa ātrumu pietiekami, lai turpinātu ieturēt drošu distanci, piemēram, braucot lejup pa stāvu nogāzi.
Objekti, ko radars neuztver:– stāvoši transportlīdzekļi (satiksmes sastrēgumi, avārijas u. tml.).– pretējā virzienā braucoši transportlīdzekļi.Situācijas, kad vadītājam jāaptur kruīza kontroles sistēmas darbība:
– sekojot šauram transportlīdzeklim;
– transportlīdzekļi, kas nepārvietojas pa joslas vidu;
– transportlīdzekļi iebrauc līkumā;– transportlīdzekļi pēdējā brīdī maina
braukšanas joslu.Aktivizējiet sistēmu no jauna, kad to atļauj apstākļi.Gadījumi, kad vadītājam stingri ieteicams nekavējoties pārņemt vadību:– starp jūsu automobili un priekšā braucošo transportlīdzekli strauji iespraucas cits transportlīdzeklis;– priekšā braucošais transportlīdzeklis pārāk strauji samazina ātrumu.
NOTIC E
Adaptīvās kruīza kontroles sistēma darbojas gan dienā, gan naktī, tostarp miglā un vidēji stipra lietus laikā.
WARNI NG
Sistēma neiedarbojas uz bremžu sistēmu, bet darbojas tikai, izmantojot motora bremzējošo efektu.Regulēšanas diapazons ir ierobežots: ātruma regulēšana vairs nenotiek, ja ir pārāk liela atšķirība starp ieprogrammēto ātruma iestatījumu un priekšā braucošā
transportlīdzekļa ātrumu.
WARNI NG
Ja atšķirība starp ieprogrammēto ātruma iestatījumu un priekšā braucošā transportlīdzekļa ātrumu ir pārāk liela, ātruma regulēšana nav iespējama: kruīza kontrole tiek automātiski deaktivizēta.
Darbības traucējumi
Adaptīvās kruīza kontroles darbības traucējumu gadījumā, jūs tiksiet brīdināts, atskanot skaņas signālam un parādoties ziņojumam "Braukšanas palīgfunkciju kļūme".Lieciet to pārbaudīt pie jebkura oficiālā Toyota mazumtirgotāja vai Toyota pilnvarota remontētāja, vai cita uzticama remontētāja.
198
Active Safety Brake
ar Sadursmes riska
brīdinājums un Inteliģentā
ārkārtas bremzēšanas
palīgfunkcija
WARNI NG
Skatiet sadaļu Vispārīgi ieteikumi par braukšanas un manevrēšanas palīglīdzekļu izmantošanu.
Šī sistēma:– brīdina vadītāju par sadursmes risku starp viņa automobili un priekšā braucošo transportlīdzekli;– samazina automobiļa ātrumu, lai novērstu sadursmi vai mazinātu tās smagumu.Šī sistēma ietver trīs funkcijas:– Sadursmes riska brīdinājums;– Inteliģentā ārkārtas bremzēšanas palīgfunkcija (iEBA).– Active Safety Brake (automātisko ārkārtas bremzēšanu).
Automobilis ir aprīkots ar kameru, kas atrodas priekšējā stikla augšdaļā, un — atkarībā no versijas — priekšējā buferī iebūvētu radaru.
W ARNI NG
Šī sistēma neatbrīvo vadītāju no nepieciešamības būt modram.Šīs sistēmas uzdevums ir palīdzēt vadītājam un uzlabot satiksmes drošību.Vadītāja pienākums ir pastāvīgi pārraudzīt satiksmi, ievērojot spēkā esošos ceļu satiksmes noteikumus.
NOTIC E
Tiklīdz sistēma konstatē potenciālu šķērsli, tā sagatavo bremžu sistēmu gadījumam, ja būs nepieciešama automātiskā bremzēšana. Šajā laikā var būt dzirdams neliels troksnis un jūtama neliela ātruma samazināšanās.
Darbības nosacījumi un
ierobežojumi
Automobilis pārvietojas uz priekšu.VSC sistēma ir darba kārtībā.Visi pasažieri ir piesprādzējušies ar drošības jostām.Stabils ātrums, braucot pa ceļiem, kas nav ļoti līkumaini.
Tālāk minētajos gadījumos ieteicams sistēmu deaktivizēt, izmantojot automobiļa konfigurācijas izvēlni:– velkot piekabi;– pārvadājot garus priekšmetus uz jumta šķērsstieņiem vai uz jumta bagāžnieka;– ja automobilim uzstādītas sniega ķēdes;– pirms automātiskās automazgātavas izmantošanas ar iedarbinātu motoru;– autoservisā, pirms automobiļa novietošanas uz veltņu stenda;– ja automobilis tiek vilkts ar iedarbinātu motoru;– ja bojāts priekšējais buferis;– pēc trieciena, kas skāris priekšējo stiklu uztveršanas kameras atrašanās vietas tuvumā.
WARNI NG
Braukt ar automobili, kura bremžu lukturi nav ideālā darbā kārtībā, var būt bīstami.
203
Braukšana
6
NOTIC E
Noteiktos braukšanas apstākļos (slikts ceļa seguma stāvoklis vai stiprs vējš) sistēma var dot brīdinājumus neatkarīgi no vadītāja modrības līmeņa.
WARNI NG
Tālāk minētās situācijas var ietekmēt sistēmas darbību vai padarīt to neiespējamu:– nav braukšanas joslas marķējuma līniju, vai arī tās ir nodilušas, nosegtas (ar sniegu, dubļiem) vai vairākas (ceļa remonta laikā u. tml.);– braucot tuvu priekšā braucošajam transportlīdzeklim (braukšanas joslas marķējuma līnijas nav saskatāmas);– ceļi, kas ir šauri, līkumaini u. tml.
Aklo zonu pārraudzības
sistēma
WARNI NG
Skatiet sadaļu Vispārīgi ieteikumi par braukšanas un manevrēšanas palīglīdzekļu izmantošanu.
Šī sistēma ietver sensorus, kas atrodas bufera malās, un tā brīdina vadītāju par cita potenciāli bīstama transportlīdzekļa (vieglā vai smagā automobiļa, motocikla) klātbūtni automobiļa aklajās zonās (zonās, ko vadītājs nepārredz).
Vadītāju brīdina attiecīgās puses durvju spogulī iebūvētās brīdinājuma signāllampas pastāvīga iedegšanās:– uzreiz, ja jūsu automobili kāds apdzen;– ar aptuveni vienas sekundes pauzi, ja jūs lēni apdzenat citu transportlīdzekli.
Darbība
Priekšējā un aizmugurējā buferī iebūvēti sensori
pārrauga aklās zonas.Brīdinājums tiek dots kā oranžas brīdinājuma signāllampas iedegšanās attiecīgās puses durvju spogulī, tiklīdz tiek uztverts kāds transportlīdzeklis — vieglais vai smagais automobilis, velosipēds.Lai tas notiktu, jābūt šādiem priekšnosacījumiem:– visi transportlīdzekļi pārvietojas vienā un tajā pašā virzienā un blakus esošās joslās;– jūsu automobiļa kustības ātrumam jābūt robežās no 12 līdz 140 km/h;– kad apdzenat citu transportlīdzekli, ātrumu atšķirība ir mazāka 10 km/h;– kad cits transportlīdzeklis apdzen jūs, ātruma atšķirība ir mazāka par 25 km/h;– satiksmes plūsma ir normāla;– cita transportlīdzekļa apdzīšana ilgst noteiktu laiku, kurā apdzenamais transportlīdzeklis paliek aklajā zonā;– jūs braucat pa taisnu vai nedaudz līkumainu ceļu;– jūsu automobilis nevelk piekabi, treileri u. tml.