69
Valdymas
6Efektyvus ir ekovairavimas taupo degalus; greitėkite palengva, numatykite lėtėjimo poveikį ir pritaikykite savo greitį prie situacijos.Apie krypties pasikeitimą informuokite iš anksto, kad jus gerai matytų kiti eismo dalyviai.
Pasirūpinkite
Padangos turi būti pripučiamos bent jau iki tokio slėgio, koks nurodytas etiketėje, ilgoms kelionėms galima netgi viršyti 0,2–0,3 bar.
Važiavimas vandeniu užlietu
keliu
Labai nepatartina važiuoti vandeniu užlietu keliu, nes tai gali rimtai pažeisti jūsų automobilio variklį, pavarų dėžę ir elektros sistemą.
Jei neišvengiamai tenka važiuoti užlietu vandeniu keliu:► patikrinkite, ar vandens gylis nėra didesnis negu 15 cm, atsižvelgdami į bangas, kurias gali sukelti kiti eismo dalyviai,
► išjunkite funkciją „"Stop & Start"“;► važiuokite kiek galima lėčiau, varikliui neužgęstant. Visais atvejais neviršykite 10 km/h,► nesustokite vandenyje ir neišjunkite variklio.
Išvažiavę iš užlietos vietos, kai tik saugos sąlygos leidžia, lengvai keletą kartų pastabdykite, kad nudžiūtų stabdžių diskai ir trinkelės.Jei kyla abejonių dėl automobilio būklės, kreipkitės į CITROËN tinklą arba kvalifikuotas remonto dirbtuves dėl jo patikrinimo.
Velkant
Velkant kokį nors objektą labiau apkraunamas automobilis ir vairuotojas turi būti ypač atidus.
Laikykitės maksimalaus velkamo krovinio apribojimų.Dideliame aukštyje: sumažinkite maksimalią apkrovą 10 % kas 1000 metrų virš jūros lygio, dideliame aukštyje oro tankis mažėja ir variklio galia mažėja.
Naujas automobilis: nevilkite priekabos, kol nenuvažiavote bent 1000 kilometrų.
Kai aplinkos temperatūra yra aukšta, automobiliui sustojus leiskite varikliui 1 ar 2 minutes veikti tuščiąja eiga tam, kad variklis galėtų atvėsti.
Prieš pradedant važiuoti
Grąžulo apkrova
► Krovinius priekaboje išdėstykite taip, kad sunkiausi daiktai būtų padėti arčiausiai ašies, o svoris ant grąžulo (kur jis susijungia su automobiliu) būtų artimas maksimaliam leistinam, bet jo neviršytų.
Padangos
► Patikrinkite oro slėgį velkančiojo automobilio ir priekabos padangose, laikykitės rekomenduojamų oro slėgio normų.
Šviesos
► Patikrinkite priekabos signalinius žibintus ir savo automobilio priekinių žibintų spindulio aukštį.
Naudojant originalų CITROËN prikabinimo įtaisą, galiniai statymo jutikliai bus išjungti automatiškai, norint išvengti garsinio signalo.
Važiuojant
Aušinimas
Važiuojant su priekaba į kalną, kyla aušinamojo skysčio temperatūra. Maksimalus velkamo krovinio svoris priklauso nuo statumo ir lauko oro temperatūros. Ventiliatoriaus aušinimo pajėgumas nedidėja, didėjant variklio greičiui.► Sumažinkite greitį ir variklio apsisukimų skaičių, taip sumažės šildymas.
70
Valdymas
Bet kuriuo atveju stebėkite aušinimo skysčio temperatūrą.Užsidegus pavojaus lemputei ir centrinei pavojaus lemputei STOP, sustokite ir, kai tik galite, išjunkite variklį.
Stabdžiai
Velkant priekabą stabdymo atstumai pailgėja. Siekiant išvengti stabdžių perkaitimo tokiais atvejais rekomenduojama stabdyti varikliu.
Šoninis vėjas
Atsižvelkite į padidėjusį automobilio tenkantį jautrumą vėjui.
Apsauga nuo vagystės
Elektroninis blokatorius
Raktelyje yra elektroninis blokatoriaus įrenginys.Šis įrenginys blokuoja variklio tiekimo sistemą. Jis automatiškai įsijungia išėmus raktelį iš spynelės.Kai degimas įjungiamas, užmezgamas dialogas
tarp raktelio ir elektroninio blokatoriaus.Ši įspėjamoji lemputė užgęsta atpažinus raktelį, degimas įjungiamas ir variklį galima užvesti.
Jei raktelis neatpažįstamas, variklio užvesti negalima. Naudokite kitą raktelį, o sugedusį leiskite patikrinti CITROËN atstovybei.
Įsidėmėkite raktų numerį; praradimo atveju CITROËN pardavėjo intervencija bus efektyvesnė ir greitesnė, jei pateiksite šį numerį ir asmeninę kortelę.
Nebandykite nieko keisti elektroninėje apsaugos sistemoje.Naudodamiesi nuotolinio valdymo pulteliu, net jei jis yra jūsų kišenėje, galite atsitiktinai užrakinti duris.Jei šalia naudojama kita didelio dažnio įranga (mobilieji telefonai, namų signalizacijos...), nuotolinio valdymo pultelio veikimas laikinai gali sutrikti.Išskyrus pakartotinė iniciaciją, nuotolinio valdymo pultelis neveiks, kol raktelis bus kontakto spynelėje, net jei uždegimo kontaktas išjungtas.
Jei važiuojama užrakintomis durelėmis, prireikus suteikti skubiąją pagalbą gali būti sunku patekti į automobilio saloną.Dėl saugumo (kai automobilyje yra vaikų)
būtinai išimkite raktą iš kontakto spynelės palikdami automobilį net ir trumpam laikui.
Jei perkate naudotą automobilį:– Įsitikinkite, kad kartu gaunate asmeninę kortelę;– gaunate raktus, kurių kodus žino CITROËN tinklo atstovybė, kad būtumėte garantuoti, jog tik jūsų raktais galima užvesti automobilį.
Konfidenciali kortelė
Ji pateikiama jums pristatant transporto priemonę kartu su dviem raktais.Joje nurodytas identifikacijos kodas, reikalingas bet kokiam darbui, kurį atlieka CITROËN atstovybė elektroninėje apsaugos sistemoje. Ši kortelė paslėpta po juosta, kuri turi būti nuplėšta tik, jei reikia.Laikykite kortelę saugioje vietoje, niekada jos nelaikykite transporto priemonėje.Jei keliaujate ilgai, rekomenduojama pasiimti ją ir asmeninius dokumentus kartu su savimi.
Variklio išjungimo pradžia
Degimo kontaktas
STOP padėtis: apsauga nuo vagystės.Degimas išjungtas.MAR padėtis: degimas įjungtas.Galima naudoti tam tikrus priedus.AV V padėtis: starteris.
Veikia starteris.
Stenkitės prie raktelio arba nuotolinio valdymo pultelio nekabinti jokių sunkių objektų, galinčių sverti raktelį degimo spynelėje ir sukelti gedimą.
71
Valdymas
6Variklio išjungimo pradžia
Degimo kontaktas
STOP padėtis: apsauga nuo vagystės.Degimas išjungtas.MAR padėtis: degimas įjungtas.Galima naudoti tam tikrus priedus.AV V padėtis: starteris.
Veikia starteris.
Stenkitės prie raktelio arba nuotolinio valdymo pultelio nekabinti jokių sunkių objektų, galinčių sverti raktelį degimo spynelėje ir sukelti gedimą.
Variklio užvedimas
► Įjungę stovėjimo stabdį ir nustatę neutralią pavarų dėžės padėtį, pasukite raktą į padėtį MAR.► Palaukite, kol ši įspėjamoji lemputė užges, tada įjunkite starterį (AV V padėtis), kol užsives variklis.Įspėjamosios lemputės švietimo trukmė priklauso nuo oro sąlygų. Kai variklis yra įkaitęs, įspėjamoji lemputė trumpam įsižiebia; galite iškart užvesti variklį.► Kai variklis užsiveda, atleiskite raktelį.Imobilizatoriaus įspėjamoji lemputėJei pradeda šviesti šį įspėjamoji lemputė, pakeiskite raktą ir atiduokite sugedusį raktą patikrinti CITROËN tinklo atstovybei.
Variklio užgesinimas
► Sustabdykite automobilį;► Grąžinkite raktą į padėtį STOP.
Esant žemoms temperatūromsKalnuotose ir (arba) šaltose srityse
patariama naudoti „žieminio“ tipo degalus, tinkamus žemoms arba neigiamoms temperatūroms.
Akumuliatoriaus budėjimo
režimo sistema
Jei jūsų automobilis bus ilgą laiką nenaudojamas, pvz., bus per žiemą saugomas,
primygtinai rekomenduojama nustatyti akumuliatoriaus budėjimo režimą, kad jis būtų apsaugotas ir būtų pailginta jo eksploatavimo trukmė.
Norėdami nustatyti akumuliatoriaus budėjimo režimą, atlikite toliau nurodytus veiksmus.► Išjunkite variklį (padėtis STOP).
► Paspauskite raudoną mygtuką, tada pasukite raktelį į padėtį BATT.Praėjus maždaug 7 minutėms akumuliatoriuje perjungiamas budėjimo režimas.
Šis laikas reikalingas siekiant:– leisti naudotojui išlipti iš automobilio ir užrakinti duris nuotolinio valdymo pulteliu;
73
Valdymas
6Jeigu automobilyje įrengti, įjungus atbulinės eigos pavarą įsijungia statymo jutikliai; girdimas garsinis signalas.Norėdami sužinoti daugiau apie statymo jutiklius, skaitykite atitinkamą skyrių.
Pavarų perjungimo
indikatorius
Priklausomai nuo versijos arba variklio, ši sistema sumažina degalų sąnaudas, rekomenduodama perjungti aukštesnę pavarą.Pavarų perjungimo rekomendacijos nėra privalomos. Tiesą sakant, kelio būklė, eismo intensyvumas ir saugumas išlieka tinkamiausios pavaros pasirinkimą lemiančiais veiksniais. Vairuotojas išlieka atsakingas dėl savo sprendimo, ar laikytis sistemos pateikiamų patarimų.Sistemos išjungti negalima.
Naudojimas
Informacija pateikiama prietaisų skydelio ekrane „SHIFT“ indikatoriaus pavidalu, kartu su rodykle į viršų, pranešančia, kad vairuotojas gali įjungti aukštesnę pavarą.
Sistema pritaiko pavarų perjungimo rekomendacijas pagal važiavimo sąlygas (įkalnė, apkrova ir kt.) ir vairuotojo
reikalavimus (galios poreikį, greitinimą, stabdymą ir kt.).Sistema niekada nerekomenduoja įjungti pirmos arba atbulinės pavaros ir įjungti žemesnės pavaros.
„Stop & Start“
„Stop & Start“ funkcija laikinai įjungia variklio budėjimo režimą (režimas „STOP“ (stabdymas)), kai automobilis sustabdomas (prie raudono šviesoforo signalo, eilėje ir pan.). Kai vairuotojas vėl nori važiuoti, variklis automatiškai užsiveda – režimas „START“ (paleidimas).Pagrinde skirta naudojimui mieste, funkcija skirta sumažinti degalų sąnaudas ir išmetamųjų dujų emisijas, taip pat triukšmo lygį automobiliui stovint.Funkcija nedaro įtakos automobilio veikimui, ypač stabdymui.
Išjungimas / pakartotinis įjungimas
Funkcija įjungiama pagal numatytuosius nustatymus, kai įjungiamas degimas.Jei norite išjungti arba pakartotinai įjungti funkciją:
► Paspauskite mygtuką.Prietaisų skydelyje rodomas pranešimas patvirtina būsenos pokytį.Kai funkcija išjungta, šviečia indikatoriaus lemputė; jei variklis veikė budėjimo režimu, jis iškart užsiveda.
Norėdami įjungti nepertraukiamą oro kondicionieriaus veikimą, išjunkite funkciją „„Stop-Start““
Variklio dangčio atidarymasPrieš atlikdami bet kokį darbą po variklio dangčiu, išjunkite „„Stop-Start““ sistemą, kad
išvengtumėte sužalojimo rizikos, kylančios dėl automatinio variklio užsivedimo.
74
Valdymas
įjungiama nenuspaudžiant sankabos pedalo iki galo, užvedimas iš naujo gali neįvykti.Indikatoriaus lemputė ir (arba) pranešimas rodomas prietaisų skydelyje, prašantis iki galo nuspausti sankabos pedalą, kad būtų galima užvesti iš naujo.
Varikliui esant sustabdytam „STOP“ režime, jei vairuotojas atsisega saugos diržą ir atidaro priekines dureles, variklį galima užvesti iš naujo tik naudojant raktelį. Girdimas garsinis signalas, lydimas šios mirksinčios indikacinės lemputės ir rodomo pranešimo.
Veikimo sutrikimai
Jei atsiranda sistemos gedimas, „Stop-Start“ sistema išjungiama ir įsijungia įspėjamoji kontrolinė lemputė, o kartu prietaisų skydelio ekrane rodomas pranešimas.Leiskite patikrinti CITROËN tinklo atstovybei arba kvalifikuotoms remonto dirbtuvėms.Jei gedimas įvyksta sistemai veikiant STOP režimu, variklį galima perleisti iki galo nuspaudus
sankabos pedalą, o pavaros svirtį perjungus į neutralią padėtį.
Pajudėjimo į įkalnę
pagalba
Sistema trumpai sustabdo jūsų automobilį (maždaug 2 sekundėms) prieš pajudant į įkalnę, kol perkeliate pėdą nuo stabdžio pedalo ant akceleratoriaus pedalo.
Važiavimas vandeniu užlietu keliuPrieš važiuojant užtvindyta zona, griežtai rekomenduojama išjungti „„Stop-Start““ sistemą.Norėdami daugiau sužinoti apie vairavimo rekomendacijas, ypač apie apsemtus kelius, žr. atitinkamą skyrių.
Perėjimas į variklio režimą
STOP (sustabdyta)
Automobiliui stovint pavarų perjungimo svirtimi įjunkite neutralią pavarą ir atleiskite sankabos pedalą.Ši indikacinė lemputė įsižiebia prietaisų skydelyje ir variklis pradeda veikti parengties režimu.
Automatinis variklio išjungimas galimas tik tada, kai automobilio greitis viršija 10 km/h, kad variklis nebūtų nuolat išjungiamas, kai automobilis juda lėtai.
Niekada nepalikite automobilio prieš tai neišjungę degimo raktu.
Niekada nepildykite bako, kai automobilis veikia režimu STOP, privalote išjungti degimą raktu.
Specialūs atvejai: „STOP“
režimas neprieinamas
Režimas STOP (sustabdyta) nėra įjungiamas, kai:– sistema inicijuojama,– vairuotojo durys yra atidarytos;– vairuotojo saugos diržas neužsegtas;– įjungtas oro kondicionierius,– įjungtas galinio stiklo aprasojimo nudžiovinimas,– priekinio stiklo valytuvai veikia dideliu greičiu,– statymo manevrui įjungta atbulinės eigos pavara,– yra tam tikros sąlygos (akumuliatoriaus įkrova, variklio temperatūra, dalelių filtro regeneravimas, stabdymo pagalba, išorės temperatūra ir kt.), kurioms esant variklis turi užtikrinti sistemos valdymą.– intensyviai naudojant „Stop-Start“, jis gali būti išjungtas, norint išsaugoti užvedimo galimybę; kreipkitės į CITROËN atstovybę, norėdami iš naujo įjungti funkciją.
Ši indikacinė lemputė prietaisų skydelyje mirksi kelias sekundes, vėliau užgęsta.Šis veikimas yra visiškai normalus.
Režimo START įjungimas
Įjungus pavarą, automatinis variklio paleidimas iš naujo galimas tik visiškai nuspaudus sankabos pedalą.Ši indikacinė lemputė užgęsta ir variklis užsiveda.
Jeigu automatiškai iš naujo paleidus režimą START vairuotojas 3 minutes jokių veiksmų automobiliu neatlieka, sistema visiškai sustabdo variklį. Tada variklį vėl užvesti galima tik degimo rakteliu.
Ypatingi atvejai: režimas
„START“ (paleidimas)
išsijungia automatiškai
„START“ (paleidimas) režimas gali įsijungti automatiškai šiomis aplinkybėmis:– automobilis juda laisva eiga nuokalnėje,– priekinio stiklo valytuvai veikia dideliu greičiu,– įjungtas oro kondicionierius,– variklis buvo sustabdytas maždaug 3 minutėms su „Stop-Start“,– yra tam tikros sąlygos (akumuliatoriaus įkrova, variklio temperatūra, stabdymo pagalba, oro kondicionavimo nustatymai...), kurioms esant variklis turi užtikrinti sistemos arba automobilio valdymą.Šiuo atveju prietaisų skydelio ekrane
pasirodo pranešimas kartu su šia indikacine lempute, kuri mirksi kelias sekundes, paskui užgęsta.Šis veikimas yra visiškai normalus.
„STOP“ (sustabdyta) režime su mechanine pavarų dėže, jei pavara
75
Valdymas
6įjungiama nenuspaudžiant sankabos pedalo iki galo, užvedimas iš naujo gali neįvykti.Indikatoriaus lemputė ir (arba) pranešimas rodomas prietaisų skydelyje, prašantis iki galo nuspausti sankabos pedalą, kad būtų galima užvesti iš naujo.
Varikliui esant sustabdytam „STOP“ režime, jei vairuotojas atsisega saugos diržą ir atidaro priekines dureles, variklį galima užvesti iš naujo tik naudojant raktelį. Girdimas garsinis signalas, lydimas šios mirksinčios indikacinės lemputės ir rodomo pranešimo.
Veikimo sutrikimai
Jei atsiranda sistemos gedimas, „Stop-Start“ sistema išjungiama ir įsijungia įspėjamoji kontrolinė lemputė, o kartu prietaisų skydelio ekrane rodomas pranešimas.Leiskite patikrinti CITROËN tinklo atstovybei arba kvalifikuotoms remonto dirbtuvėms.Jei gedimas įvyksta sistemai veikiant STOP režimu, variklį galima perleisti iki galo nuspaudus
sankabos pedalą, o pavaros svirtį perjungus į neutralią padėtį.
Pajudėjimo į įkalnę
pagalba
Sistema trumpai sustabdo jūsų automobilį (maždaug 2 sekundėms) prieš pajudant į įkalnę, kol perkeliate pėdą nuo stabdžio pedalo ant akceleratoriaus pedalo.
Ši sistema (taip pat vadinama HHC – Sulaikymo įkalnėje valdymas), integruota su dinamine stabilumo valdymo sistema, įjungiama šiomis sąlygomis:– automobilis turi stovėti, variklis veikti, koja turi būti ant stabdžių pedalo,– kelio įkalnė turi būti statesnė, nei 5 %,– įkalnėje pavarų dėžė turi būti neutralioje padėtyje arba kitoje pavaroje, nei atbulinėje,– nuokalnėje turi būti įjungta atbulinė pavara.
Pajudėjimo įkalnėje sistema yra vairavimo pagalba. Tai nėra automatinė automobilio pastatymo funkcija arba automatinis stovėjimo stabdys.
Veikimas
Kai stabdžių ir sankabos pedalai nuspausti, nuo stabdžių pedalo atleidimo nenaudojant stovėjimo
stabdžio turite maždaug 2 sekundes pajudėti, kol automobilis pradės riedėti atgal.Pajudėjimo fazėje funkcija automatiškai išjungiama palaipsniui atleidžiant stabdžius. Šios fazės metu galima išgirsti tipinį mechaninį stabdžių atleidimo garsą, pranešantį apie artėjantį automobilio pajudėjimą.
Nepalikite pajudėjimo į įkalne pagalbos sulaikyto automobilio įkalnėje, kad ir trumpam.Jei jums reikia išlipti iš automobilio esant užvestam varikliui, rankiniu būdu įjunkite stovėjimo stabdį ir įsitikinkite, kad dega stovėjimo stabdžio indikacinė lemputė.
Pajudėjimo įkalnėje pagalba išjungiama šiose situacijose:– atleidus sankabos pedalą;– įjungus stovėjimo stabdį;– išjungus variklį;– varikliui užgesus.
Veikimo sutrikimai
Jei sistemoje įvyksta gedimas, užsidega ši įspėjamoji kontrolinė lemputė, o kartu skleidžiamas garso signalas ir ekrane rodomas patvirtinimo pranešimas. Patikėkite sistemą patikrinti CITROËN tinklo atstovybei arba kvalifikuotoms remonto dirbtuvėms.
86
Valdymas
Išjungimas / pakartotinis įjungimas
► Paspauskite mygtuką, norėdami įjungti (išjungti) šią funkciją.Apie išjungimą informuoja užsidegusi mygtuko indikacinė lemputė.Įjungus iš naujo, dvi prietaisų skydelio indikacinės lemputės lieka šviesti, kol pasiekiamas 60 km/h greitis.Sistemos būklė liks įrašyta atmintyje ir jums išjungus degimą.
Aptikimas
Jeigu kairėje arba dešinėje pastebimas nukrypimas nuo trajektorijos, atitinkamoje prietaisų skydelio pusėje pradeda mirksėti indikacinė lemputė ir girdimas garsinis signalas.Joks įspėjimas nepateikiamas, kol posūkių rodiklis yra aktyvus, ir apytiksliai 20 sekundžių po posūkio rodiklio išjungimo.Įspėjimas gali būti pateikiamas kirtus krypties
ženklinimą (rodyklę) arba nestandartinį ženklinimą (grafiti).
Nustatymas gali suprastėti:– jei kelio ženklinimas yra nusidėvėjęs,– jei mažas kontrastas tarp kelio ženklinimo ir kelio paviršiaus.
Sistema automatiškai išjungiama, jei veikia funkcija „„Stop-Start““. Užvedus automobilį, sistema paleidžiama iš naujo ir vėl įjungiamas eksploatavimo sąlygų atpažinimas.
Sistemoje gali atsirasti trukdžių arba ji gali veikti netinkamai:– kai automobiliu vežama per didelė apkrova (dar labiau, kai ji yra netinkamai subalansuota);– prasto matomumo sąlygomis (lietus, rūkas, sniegas ir kt.);– esant prastam apšvietimui (akinanti saulė, tamsa ir kt.);– jeigu šalia vaizdo kameros priekinis stiklas yra nešvarus arba pažeistas;– jei neveikia ABS, DSC, ASR arba
elektroninė traukos kontrolės sistema.
Gedimas
Kai įvyksta gedimas, įsižiebia ši įspėjamoji lemputė, pasigirsta garsinis signalas ir ekrane parodomas pranešimas.Atlikite sistemos patikrą CITROËN tinklo atstovybėje arba kvalifikuotose remonto dirbtuvėse.
95
Praktinė informacija
7Degalai
Degalų bako talpa – apie 90 litrų.Priklausomai nuo variklio, gali būti sumontuoti skirtingų talpų degalų bakai, 60 ir 120 litrų.
Mažas degalų lygis
Pasiekus E (Tuščia) lygį, užsidega šis įspėjamasis indikatorius.Tuomet turite maždaug 10–12 litrų priklausomai nuo bako talpos ir variklio.Papildykite degalus kiek įmanoma greičiau, kad nepritrūktumėte degalų.
Degalų papildymas
Pildant degalų baką, variklis turi būti išjungtas.► Atidarykite degalų pildymo dureles.► Laikykite degalų pildymo kamštį viena ranka.► Kita ranka įkiškite raktą ir pasukite prieš laikrodžio rodyklę.
► Nuimkite juodą degalų bako kamštį ir užkabinkite jį ant kabliuko degalų pildymo durelių viduje.Ant vidinės degalų pildymo durelių pusės esančioje etiketėje nurodoma, kokio tipo degalus naudoti.Po 3-io degalų pistoleto atjungimo nebandykite pilti toliau, nes gali atsirasti gedimų.► Pripildę degalų baką, užrakinkite kamštį ir uždarykite dureles.
Automobilyje su sistema „„Stop-Start““, niekada nepildykite bako, kai automobilis veikia režimu STOP; privalote išjungti degimą raktu.
Degalų sistemos atjungimas
Smūgio atveju įrenginys automatiškai atjungia degalų tiekimą į variklį ir automobilio energijos tiekimą.Jis įjungia avarinius žibintus ir plafonus, taip pat atrakina duris.
Po smūgio ir prieš atkurdami šį energijos tiekimą, patikrinkite, ar nėra degalų nuotėkio arba kibirkščių, kad išvengtumėte gaisro pavojaus.
► Norėdami atkurti degalų tiekimą, paspauskite pirmąjį mygtuką, kuris yra priekyje dešinėje pusėje.