Page 25 of 49

4849Zalecany typ oleju silnikowego: Olej silnikowy YAMALUBE 4W lub do silników 4-suwowychSAE 10W-30, 10W-40, 20W-40, 20W-50 Zalecany gatunek oleju silnikowego: API SG, SH, SJ, SL
Dlaczego olej Yamalube Olej YAMALUBE jest oryginalnym pro-duktem YAMAHA zrodzonym z pasji in-
żynierów i przekonania, że olej silnikowy jest ważnym płynnym składnikiem silnika. Tworzymy zespoły specjalistów w dzie-dzinie inżynierii mechanicznej, chemii, elektroniki i testowania torowego, a tak-że opracowujemy silnik wraz z olejem, którego będzie używał. Oleje Yamalube w pełni wykorzystują zalety oleju bazowe-go i łączą idealną równowagę dodatków, aby mieć pewność, że końcowy olej speł-ni nasze standardy wydajności. Tak więc mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne oleje Yamalube mają swoje odrębne cechy i wartość. Doświadczenia Yamaha zdobyte podczas wielu lat badań i rozwoju w dzie-dzinie oleju od lat 60. XX wieku sprawiają, że Yamalube jest najlepszym wyborem dla Twojego silnika Yamaha.
Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego
OSTRZEŻENIE!
Zaraz po wyłączeniu silnika olej silni-kowy jest bardzo gorący. Należy zacho-wać ostrożność, aby się nie poparzyć.
UWAGA:
• Nie wolno uruchamiać silnika przy zbyt dużej lub zbyt małej ilości ole-ju w zbiorniku oleju, gdyż silnik może ulec uszkodzeniu.• Należy uważać, aby do zbiornika oleju nie dostały się nieczystości i woda, które mogłyby spowodo-wać poważne uszkodzenie silnika.
WSKAZÓWKA• Podczas sprawdzania poziomu oleju silnikowego na lądzie silnik musi być uruchomiony, gdy woda jest dostar-czana do kanałów wody chłodzącej (patrz punkt: „Płukanie kanałów wody chłodzącej”). • Podczas sprawdzania poziomu oleju silnikowego na wodzie, zacumować
skuter wodny tak, że nie będzie mógł odpłynąć.
Aby sprawdzić poziom oleju1. Przy wyłączonym silniku ustawić sku-ter wodny na lądzie w pozycji dokład-nie poziomej lub zwodować skuter. 2. Spojrzeć we wszystkie strony, a na-stępnie uruchomić silnik.3. Pozwolić, aby silnik pracował na wol-
nych obrotach co najmniej 6 minut. Jeśli temperatura otoczenia jest po-niżej 20 ° C, silnik powinien praco-wać na wolnych obrotach dodatkowo 5 minut. 4. Wyłączyć silnik.5. Zdjąć siedzisko i schowek siedziska (szczegóły w punktach: „Siedzisko” i „Schowek siedziska”).6. Odkręcić korek wlewu oleju i wyjąć go, a następnie wytrzeć bagnet do pomiaru poziomu oleju.
1. Korek wlewu oleju / bagnet do pomiaru poziomu oleju
7. Wkręcić korek wlewu zbiornika oleju do otworu wlewu, aż się zatrzyma. Zdjąć ponownie korek wlewu zbior-nika oleju i upewnić się, że poziom oleju silnikowego znajduje się między oznaczeniami poziomu minimalnego i maksymalnego.
1. Bagnet do pomiaru poziomu oleju2. Znak poziomu maksymalnego3. Znak poziomu minimalnego
8. Jeśli poziom oleju jest znacznie po-wyżej znaku poziomu maksymalnego, należy skonsultować się z Dealerem Yamaha. Jeśli poziom oleju jest poni-żej znaku poziomu minimalnego, na-
leży powoli dolać oleju.9. Powtórzyć punkty 6 - 8, aż poziom oleju będzie właściwy.10. Założyć korek wlewu oleju i mocno dokręcić go do oporu.11. Zamontować schowek siedziska i sie-dzisko w pozycjach wyjściowych.
Usuwanie wody z zęzy
UWAGA:
Silnik nie może pracować przy pełnym otwarciu przepustnicy, gdy woda zęzo-wa pozostaje w przedziale silnika. Pry-skająca woda mogłaby spowodować poważne uszkodzenie silnika.
Usuwanie wody z zęzy na lądzie
Aby usunąć wodę z zęzy na lądzie1. Odkręcić korki spustowe i wyjąć je.
1. Korek spustowy rufy
2. Podnieść dziób skutera wodnego, na przykład umieszczając skuter wodny na wzniesieniu, aby umożliwić spły-nięcie wody z przedziału silnika przez korki spustowe.
3. Po spuszczeniu wody przez otwory korków spustowych wytrzeć zęzę su-
chą szmatką.4. Sprawdzić, czy korki spustowe i O-rin-gi na korkach nie są uszkodzone i czy nie ma materiałów obcych na gwin-tach lub O-ringach.
UWAGA:
Przed zamontowaniem dokładnie oczyścić z piasku i brudu gwinty kor-
ków spustowych i O-ringi. Niedokład-ne oczyszczenie może spowodować uszkodzenie korków spustowych i do-stanie się wody do przedziału silnika.Przed położeniem skutera wodnego na wodę należy sprawdzić O-ringi i upew-nić się, że korki spustowe zostały pra-widłowo zamontowane. Nieprawidłowe zamontowanie korków spustowych spowoduje dostanie się wody do prze-działu silnika i zalanie skutera wodne-go.
1. O-ring
5. Założyć korki spustowe i wkręcić je do oporu.
WYMOGI W ZAKRESIE EKSPLOATACJI I OBSŁUGI SKUTERA WODNEGOWYMOGI W ZAKRESIE EKSPLOATACJI I OBSŁUGI SKUTERA WODNEGO
Page 26 of 49

5051Usuwanie wody z zęzy na wodzie Po opróżnieniu zęzy na wodzie, resztki wody z zęzy pozostaną w przedziale sil-nika. Aby całkowicie usunąć wodę z zęzy należy przemieścić skuter wodny z wody i usunąć wodę na lądzie.
System podciśnieniowego usuwania wody z zęzySkuter wodny został wyposażony w sys-
tem podciśnieniowego usuwania wody z zęzy. System usuwania wody z zęzy uruchamia się podczas pracy silnika. Je-śli woda w zęzie przekroczy dopuszczal-ny poziom zostanie usunięta przez dyszę rozpylającą, przez wytworzone w pompie podciśnienie.
Aby usunąć wodę z zęzy na wodzieKierować skuterem wodnym w miarę moż-liwości prosto, powyżej prędkości ślizgo-wej przez co najmniej 2 minuty.
UWAGA:
Silnik nie może pracować przy pełnym otwarciu przepustnicy przez co naj-mniej 1 minutę po ponownym urucho-mieniu silnika. Pryskająca woda zęzowa w przedziale silnika może doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika.
Transportowanie skutera wodnego na przyczepieNa czas transportu skutera wodnego na przyczepie należy przymocować linami dziób i rufę skutera do przyczepy.
UWAGA:
Aby przymocować skuter wodny do przyczepy nie należy przewiązywać lin do innych części skutera wodnego niż zaczep dziobowy (kluza) i uchwyt ho-
lowniczy, inaczej skuter wodny może ulec uszkodzeniu. Owinąć liny ręczni-kami lub szmatkami tak, aby nie doty-kały powierzchni skutera wodnego, aby uniknąć zarysowania lub uszkodzenia.EX SPORT: nie transportować skutera wodnego z dźwignią zmiany biegów w położeniu biegu wstecznego. W prze-ciwnym razie pokrywa biegu wstecz-nego może uderzyć w przeszkodę, co może spowodować uszkodzenie.
Docieranie silnika
UWAGA:
Niewłaściwa eksploatacja skutera wod-nego w okresie docierania może skró-cić czas eksploatacji, a nawet spowo-dować uszkodzenie silnika.
Docieranie silnika jest niezbędne, aby
umożliwić różnym elementom silnika do-tarcie się i polerowanie do odpowiednich luzów roboczych.To zapewnia prawidłowe działanie i trwa-łość podzespołów w dalszym okresie eks-ploatacji.
1. Sprawdzić poziom oleju (szczegóły w punkcie: „Sprawdzenie poziomu oleju”.2. Zwodować skuter wodny i uruchomić silnik (szczegóły w punkcie: „Urucho-mienie silnika”).3. Przez pierwsze 5 minut eksploatować silnik na biegu jałowym.4. Przez następne 30 minut płynąć z prędkością obrotową silnika poniżej 5000 obr./min.5. Przez następną 1 godzinę płynąć z prędkością obrotową silnika poniżej 6500 obr./min.6. Po całkowitym dotarciu silnika można normalnie wykorzystywać moc silnika.
WYMOGI W ZAKRESIE EKSPLOATACJI I OBSŁUGI SKUTERA WODNEGOPIERWSZE GODZINY EKSPLOATACJI
Page 27 of 49

5253
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Czynności kontrolne przed pływaniem
OSTRZEŻENIE!
Zaniechanie wykonania prawidłowej kontroli lub konserwacji zwiększa możliwość wystąpienia wypadku lub uszkodzenia sku-tera wodnego. Nie wolno eksploatować skutera wodnego, jeśli zostanie znaleziona jakaś usterka. Jeśli usterka nie może być naprawiona przez zastosowanie procedur przewidzianych w niniejszej Instrukcji Obsługi, zlecić Dealerowi Yamaha skontrolo-wanie skutera.
Tabela czynności kontrolnych
Przed użyciem skutera wodnego należy wykonać czynności przedstawione w poniższej liście kontrolnej.
POZYCJARUTYNOWE CZYNNOŚCI PRZED ZWODOWANIEM
Przedział silnikaPrzewietrzyć przedział silnika. Sprawdzić, czy przedział silnika nie ma uszkodzeń.
Układ paliwowySprawdzić, czy nie ma wycieków z układu paliwowego.Sprawdzić poziom paliwa w zbiorniku paliwa.
Separator wodySprawdzić, czy w separatorze nie ma wody.
Jednostka silnikaSprawdzić, czy nie ma uszkodzeń z zewnątrz.
Poziom oleju silnikowegoSprawdzić poziom oleju silnikowego.
ZęzaSprawdzić, czy w przedziale silnika nie ma wody.
AkumulatorSprawdzić podłączenia przewodów i poziom elektrolitu.
Układ kierowniczySprawdzić, czy działa prawidłowo.
System biegu wstecznego (EX Sport)Sprawdzić, czy działa prawidłowo.
Dźwignia elektronicznego sterowania RiDE (EX DELUXE / EX LIMITED)Sprawdzić, czy dźwignia działa prawidłowo.
Dźwignia przepustnicySprawdzić, czy dźwignia działa prawidłowo.
Linka zrywkiSprawdzić, czy linka zrywki nie ma uszkodzeń.
PrzełącznikiSprawdzić, czy przełącznik start, wyłącznik silnika i zrywkowy wyłącznik silnika działają prawidłowo.
SchowkiSprawdzić, czy nie mają uszkodzeń i czy nie ma w nich wody.
Uchwyt gaśnicySprawdzić, czy nie ma uszkodzeń.
GaśnicaSprawdzić stan i wymienić w razie potrzeby.
Wyposażenie ratunkoweSprawdzić, czy spełnia wymagania określone przepisami.
Kadłub i podłogaSprawdzić, czy kadłub i podłoga nie są uszkodzone i popękane.
Otwór wlotowy wodySprawdzić, czy nie jest uszkodzony i zatkany.
Dysza sterująca i pokrywa biegu wstecznego (EX SPORT / EX DELUXE / EX LIMITED) Sprawdzić, czy dysza sterująca i pokrywa biegu wstecznego nie mają uszkodzeń.
Korki spustowe rufoweSprawdzić, czy korki spustowe nie są uszkodzone, zatkane i czy są prawidłowo zamontowane.
Maska skutera wodnegoSprawdzić, czy maska skutera wodnego jest dobrze zamknięta.
SiedziskoSprawdzić, czy siedzisko jest prawidłowo zamontowane.
POZYCJARUTYNOWE CZYNNOŚCI PO ZWODOWANIU
Otwór wylotowy wody chłodzącejSprawdzić, czy woda wypływa przez otwór wylotowy w czasie pracy silnika, gdy skuter wodny znajduje się w wodzie.
Zespół wyświetlacza wielofunkcyjnegoSprawdzić, czy zespół wyświetlacza wielofunkcyjnego działa prawidłowo.
System zmiany biegów (EX DELUXE / EX LIMITED) Sprawdzić, czy system zmiany biegów działa prawidłowo.
Prędkość obrotowa silnika na biegu jałowymSprawdzić prędkość obrotową silnika na biegu jałowym.
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Page 28 of 49

5455WSKAZÓWKAAby zapewnić bezpieczeństwo i nieza-wodność działania, czynności kontrolne należy wykonać za każdym razem, gdy skuter wodny jest używany.
Czynności kontrolne przed rozpoczę-ciem eksploatacji
Czynności kontrolne przed zwodowa-
niem skutera wodnegoNależy wykonać czynności podane w ta-beli czynności kontrolnych, podczas gdy skuter wodny jest na lądzie.
Wykonać poniższe czynności kontrolne przed zwodowaniem skutera wodnego1. Zdjąć siedzisko, schowek siedzi-ska i uchwyt na gaśnicę (szczegóły w punktach: „Siedzisko”, „Schowek siedziska” i „Uchwyt na gaśnicę”).2. Wykonać czynności kontrolne i upew-nić się, że nie ma wadliwych elemen-tów lub innych nieprawidłowości.3. Po wykonaniu czynności kontrolnych zamontować schowek siedziska, uchwyt na gaśnicę i siedzisko w ich pozycjach wyjściowych.
Sprawdzenie przedziału silnika
OSTRZEŻENIE! Zaniechanie przewietrzenia przedziału
silnika może doprowadzić do pożaru lub eksplozji. Nie wolno uruchamiać silnika, gdy jest wyciek paliwa.
Przed każdym pływaniem przewietrzyć przedział silnika. Przedział silnika należy otworzyć na kilka minut, aby przewietrzyć z oparów benzyny. Ponadto sprawdzić, czy przedział silnika nie ma uszkodzeń.
Sprawdzenie układu paliwowego
OSTRZEŻENIE! Wyciek paliwa może spowodować po-żar lub eksplozję.• Należy regularnie sprawdzać szczelność układu paliwowego.• W przypadku wykrycia jakichkol-
wiek wycieków paliwa, naprawę układu paliwowego należy zlecić Dealerowi Yamaha. Silnik może stać się źródłem zagrożeń, jeśli zo-
stał nieprawidłowo naprawiony.
Upewnić się, że układ paliwowy nie ma żadnych uszkodzeń, wycieków lub innych nieprawidłowości.
Punkty kontroli:• Sprawdzić, czy korek wlewu paliwa i uszczelka nie są uszkodzone.• Sprawdzić, czy zbiornik paliwa nie jest uszkodzony.• Sprawdzić, czy przewody paliwowe
i złącza nie są popękane lub w inny sposób uszkodzone.• Sprawdzić, czy przewód odpowietrza-jący nie jest uszkodzony i czy nie ma wycieków.
Sprawdzenie poziomu paliwaSprawdzić, czy w zbiorniku jest dostatecz-na ilość paliwa. Uzupełnić paliwo w razie potrzeby (szczegóły w punkcie: „Wymogi przy tankowaniu paliwa”).
Sprawdzenie separatora wodySprawdzić, czy w separatorze nie ma wody. Jeśli woda zebrała się w separato-rze wody, należy ją usunąć (szczegóły w punkcie: „Aby opróżnić separator wody”).
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
1. Separator wody
Sprawdzenie jednostki silnikaSprawdzić, czy silnik nie ma zewnętrznych uszkodzeń i innych nieprawidłowości.
Sprawdzenie poziomu oleju silnikowegoUpewnić się, że poziom oleju na bagnecie do pomiaru poziomu oleju jest pomiędzy znakiem minimum i maksimum (szczegóły w punkcie: „Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego”).
1. Korek wlewu oleju / bagnet do pomiaru poziomu oleju
1. Bagnet do pomiaru poziomu oleju 2. Znak poziomu maksymalnego3. Znak poziomu minimalnego
Sprawdzenie zęzyUpewnić się, że żadna woda zęzowa nie zebrała się w przedziale silnika. Jeśli woda zęzowa zebrała się w przedziale silnika, opróżnić ją (szczegóły w punkcie: „Usuwa-nie wody z zęzy”).
Sprawdzenie akumulatoraUpewnić się, że zaciski akumulatora nie są uszkodzone, a przewody przyłączeniowe akumulatora są prawidłowo podłączone.
OSTRZEŻENIE!
Nie wolno korzystać ze skutera wodne-go, jeśli akumulator nie ma wystarcza-jącej mocy, aby uruchomić silnik lub je-śli występują jakiekolwiek inne objawy zmniejszonej mocy.
1. Zacisk ujemny (-): przewód czarny2. Zacisk dodatni (+): przewód czerwony
Upewnić się, że akumulator jest mocno zamocowany.
Sprawdzenie układu kierowniczegoPoruszać kierownicą w lewą i prawą stro-nę, aby sprawdzić, czy w całym zakresie pracy kierownica porusza się bez oporu i zacięć. Upewnić się, że kierownica nie ma nadmiernego luzu.
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Page 29 of 49

5657Obracać kierownicą w lewą i prawą stronę, aby upewnić się, że podczas skrętu kie-rownicy, dysza sterująca również zmienia położenie wraz z obrotem kierownicy i że między pozycjami pełnego obrotu dyszy w prawo i w lewo nie ma różnicy.
Różnica pomiędzy pozycjami pełnego otwarcia dyszy sterującej (odległość A i B):maksymalnie 5 mm
Kontrola systemu biegu wstecznego (EX Sport)
OSTRZEŻENIE!
Nie wolno dotykać pokrywy biegu wstecznego podczas działania dźwigni zmiany biegów.
Obracać dźwignią zmiany biegów kilka razy, aby upewnić się, że w całym za-kresie pracy działa bez zacięć. Ponadto upewnić się, że pokrywa biegu wsteczne-go przemieszcza się w górę i w dół, zgod-nie z pracą dźwigni zmiany biegów i doty-ka stoperów (patrz punkt: „System biegu wstecznego”).
1. Stoper
Sprawdzenie dźwigni elektronicznego sterowania RiDE (EX DELUXE / EX LI-MITED)Pociągnąć dźwignię kilka razy, aby upew-nić się, że działa bez zacięć w całym za-kresie pracy. Upewnić się także, że po zwolnieniu dźwignia elektronicznego ste-rowania RiDE automatycznie powróci do pozycji całkowitego zamknięcia.
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Sprawdzenie dźwigni przepustnicyPociągać i zwalniać dźwignię kilka razy, aby upewnić się, że dźwignia działa bez zacięć w całym zakresie pracy. Upewnić się także, że po zwolnieniu dźwignia prze-pustnicy automatycznie powróci do pozycji wyjściowej.
Sprawdzenie linki zrywkiSprawdzić, czy linka zrywki nie jest po-strzępiona lub pęknięta. Uszkodzoną linkę zrywki należy wymienić.
OSTRZEŻENIE!
Nigdy nie naprawiać lub związywać
linki wyłącznika odcinającego zapłon silnika (linki zrywki). Uszkodzona linka nie zadziała w sytuacji awaryjnej, np., gdy sternik wypadnie ze skutera wod-nego pozwalając, aby skuter wodny po-płynął dalej.
Sprawdzenie przełączników
UWAGA:
Silnik nie może pracować na lądzie na obrotach wyższych niż 4000 obr./min. Ponadto nie wolno uruchamiać silnika na dłużej niż 15 sekund bez dopływu wody, gdyż silnik może się przegrzać.
Sprawdzić prawidłowe działanie przełącz-nika start, wyłącznika silnika i zrywkowego wyłącznika silnika. Szczegóły dotyczące prawidłowego działania przełączników zostały przedstawione w punktach opisu-
jących działanie poszczególnych przełącz-ników.
1. Przełącznik start2. Wyłącznik silnika3. Zrywkowy wyłącznik silnika4. Zacisk blokujący 5. Linka zrywkowego wyłącznika silnika (linka zrywki)
Aby sprawdzić działanie przełączników1. Wcisnąć przełącznik start, aby spraw-dzić, czy silnik zapala.2. Zaraz po uruchomieniu silnika, naci-snąć przycisk wyłącznika silnika, aby sprawdzić, że silnik natychmiast wy-łączy się.3. Ponownie uruchomić silnik, następnie pociągnąć linkę zrywki, aby wycią-gnąć zacisk blokujący. Sprawdzić, czy
silnik natychmiast wyłączy się.
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Page 30 of 49

5859Sprawdzenie schowkówUpewnić się, że schowki nie są uszko-dzone i nie zgromadziła się w nich woda (zapoznaj się ze szczegółami opisującymi poszczególne schowki).
Sprawdzenie uchwytu na gaśnicęUpewnić się, że uchwyt na gaśnicę jest za-montowany we właściwym kierunku i nie jest uszkodzony (zapoznaj się ze szczegó-
łami opisującymi uchwyt na gaśnicę).
Sprawdzenie gaśnicySprawdzić, czy na pokładzie skutera wod-nego znajduje się napełniona gaśnica.
Aby sprawdzić gaśnicę, należy zapoznać się z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta gaśnicy. Gaśnicę należy za-wsze przechowywać w uchwycie. Na pokładzie zawsze należy mieć gaśnicę. Gaśnica nie jest standardowym wyposa-żeniem tego skutera wodnego. W przy-padku braku gaśnicy należy skontaktować
się z Dealerem Yamaha lub sprzedawcą gaśnic, aby nabyć taką, która spełnia od-powiednie wymagania.
Sprawdzenie wyposażenia ratunkowegoSprawdzić, czy wyposażenie ratunkowe, znajdujące się na pokładzie skutera wod-nego, spełnia odpowiednie przepisy w tym zakresie.
Kadłub i podłogaSprawdzić, czy kadłub i podłoga nie są uszkodzone.
Sprawdzenie wlotu wody chłodzącejSprawdzić, czy wlot wody chłodzącej nie jest uszkodzony i zatkany przez wodorosty i nieczystości.
Sprawdzenie dyszy sterującej i pokry-wy biegu wstecznego (EX SPORT / EX DELUXE / EX LIMITED)Sprawdzić, czy dysza sterująca i pokrywa biegu wstecznego nie są uszkodzone.
Sprawdzenie korków spustowychOdkręcić korki spustowe, a następnie wy-jąć je, aby upewnić się, że korki nie są uszkodzone i nie mają nieczystości na po-wierzchni gwintów i O-ringów.
UWAGA:
Przed wkręceniem korków spustowych
należy dokładnie oczyścić powierzch-nie gwintów i O-ringów z zanieczysz-czeń lub piasku. W przeciwnym razie korki spustowe mogą zostać uszkodzo-ne, co umożliwi dostanie się wody do przedziału silnika. Sprawdzić O-ringi na rufowych korkach spustowych i przed zwodowaniem skutera upewnić się, że korki są mocno dokręcone. W przeciw-nym razie woda może zalać przedział
silnika i spowodować zanurzenie sku-tera.
1. Korek spustowy2. O-ring
Prawidłowo zamontować korki spustowe, a następnie dokręcić je do oporu.
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
1. Korek spustowy
Sprawdzenie maski skutera wodnegoNacisnąć zatrzask maski skutera wodne-go i upewnić się, że maska jest prawidło-wo zamknięta.
1. Zatrzask maski skutera
Czynności kontrolne po zwodowaniu skutera wodnegoWykonać kontrole po zwodowaniu skutera
wodnego zgodnie z tabelą czynności kon-trolnych, gdy skuter wodny jest w wodzie
i silnik pracuje.
Przeprowadzić czynności kontrolne po zwodowaniu skutera wodnego1. Zwodować skuter wodny (szczegó-ły w punkcie: „Zwodowanie skutera wodnego”).2. Przeprowadzić czynności kontrolne i upewnić się, że nie ma elementów uszkodzonych i innych nieprawidło-
wości.
Sprawdzenie otworu wylotowego wody chłodzącejUruchomić silnik na wodzie i sprawdzić, czy woda wypływa z kontrolnego otworu wylotowego (szczegóły w punkcie: „Wylot wody chłodzącej”).
Sprawdzenie zespołu wyświetlacza wielofunkcyjnego
Upewnić się, że zespół wyświetlacza wie-lofunkcyjnego działa prawidłowo (szcze-
góły w punkcie: „Zespół wyświetlacza wie-lofunkcyjnego”).
Sprawdzenie systemu zmiany biegów Pociągnąć dźwignię przepustnicy i dźwi-gnię elektronicznego sterowania RiDE i sprawdzić, czy skuter wodny przemiesz-cza się lub nie przemieszcza zgodnie z wyświetlonym wskaźnikiem biegu (szczegóły w punkcie: „System zmiany biegów”).
OSTRZEŻENIE!
Aby uniknąć kolizji, pływać skuterem wod-nym z bezpieczną prędkością i zachować bezpieczną odległość od ludzi, obiektów i innych jednostek pływających.
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Page 31 of 49

6061
1. Wskaźnik biegu2. „F” (pozycja do przodu)3. „N” (pozycja neutralna)4. „R” (pozycja do tyłu)
Sprawdzenie prędkości obrotowej silni-ka na biegu jałowymUruchomić silnik i rozgrzać go, aby pra-cował równo. Użyć obrotomierza na ze-spole wyświetlacza wielofunkcyjnego, aby upewnić się, że prędkość obrotowa biegu jałowego jest zgodna ze specyfikacją po-daną poniżej.
Prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym:1500 ± 100 obr./min
RUTYNOWA KONTROLA PRZED ROZPOCZĘCIEM EKSPLOATACJI
Prowadzenie skutera wodnego
OSTRZEŻENIE!
Przed rozpoczęciem eksploatacji sku-tera wodnego należy zapoznać się ze wszystkimi elementami sterującymi. W przypadku istnienia jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z Dealerem Yamaha. Nieprawidłowa
eksploatacja skutera wodnego może doprowadzić do wypadku.
Informacje wstępne o skuterze wodnymProwadzenie skutera wodnego wymaga umiejętności nabytych poprzez praktykę przez jakiś czas. Poświęć trochę czasu, aby nauczyć się podstawowych technik, przed przystąpieniem do trudniejszych manewrów.Pływanie skuterem wodnym może być bardzo przyjemną formą aktywności, za-pewniającą Ci godziny przyjemności. Jednak istotne jest, aby zapoznać się z funkcjonowaniem skutera, aby osiągnąć poziom niezbędnych umiejętności oraz aby cieszyć się bezpieczną jazdą.Przed uruchomieniem skutera wodnego, przeczytaj niniejszą Instrukcję Obsługi, oraz wszystkie etykiety umieszczone na skuterze. Zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące bezpieczeństwa. In-formacje te pomogą poznać skuter i jego działanie.
Pamiętaj: skuter wodny przeznaczony jest do przewozu 1 prowadzącego i maksymal-nie 2 pasażerów. W czasie pływania na skuterze wodnym nie może znajdować się większa liczba osób niż określono.
Maksymalne obciążenie:225 kg (Obciążenie to łączna masa ładunku, prowadzącego i pasażerów)
Nauka pływania skuterem wodnymPrzed rozpoczęciem eksploatacji sku-tera wodnego, zawsze należy wykonać czynności wymienione w tabeli czynności kontrolnych. Takie sprawdzenie zajmuje mało czasu, a z pewnością zwiększa bez-pieczeństwo i niezawodność elementów skutera. Przed rozpoczęciem pływania skuterem wodnym, sprawdź lokalne przepisy. Pływaj z bezpieczną prędkością i zacho-waj bezpieczną odległość od ludzi, obiek-tów i innych jednostek pływających. Do nauki wybierz szeroki obszar, gdzie jest dobra widoczność i oświetlony ruch łodzi.
Jeśli odpływasz daleko od brzegu, naj-lepiej, aby asystowała Ci druga osoba
w pobliżu. Stosuj system asekuracyjny, dwójkowy. Bacznie obserwuj innych użyt-kowników akwenu, uważaj na przeszkody, bądź czujny na zmianę warunków pływa-nia. Uważaj na warunki, które ograniczają widoczność lub blokują widzenie innych.W czasie pływania, prowadzący sku-ter wodny powinien trzymać kierownicę dwoma rękami, a stopy opierać na pod-nóżkach. Nie zabieraj ze sobą pasażera, dopóki całkowicie nie opanowałeś technik prowadzenia skutera wodnego.
PROWADZENIE SKUTERA WODNEGO
Page 32 of 49

6263Pozycje pływania
Pozycja pływania prowadzącegoProwadzący skuter wodny powinien chwy-cić kierownicę obiema rękami i siedzieć okrakiem na siedzeniu, opierając obie sto-py na podłodze.
Pozycja pływania pasażeraPasażerowie powinni mocno trzymać się, albo osób siedzących przed nimi, albo uchwytów i opierać stopy na podłodze. Nie wolno pozwolić, aby pasażer siedział przed prowadzącym skuter wodny.
Zwodowanie skutera wodnegoPrzed zwodowaniem skutera wodnego należy upewnić się, że za skuterem wod-nym nie znajdują się żadne przeszkody. Jeśli skuter wodny jest zwodowany z przy-
czepy, należy upewnić się, że fale nie ze-pchną skuter pod przyczepę.
Uruchomienie silnika na wodzie
OSTRZEŻENIE! Nie wolno pociągać dźwigni przepust-nicy, gdy ktokolwiek znajduje się za skuterem wodnym. W takiej sytuacji na-
leży wyłączyć silnik lub pozostawić na biegu jałowym. Woda lub zanieczysz-czenia wydostające się pod dużym ci-śnieniem z dyszy sterującej, mogą spo-wodować poważne obrażenia ciała.
1. Zwodować skuter wodny na wodę o głębokości co najmniej 60 cm od dołu skutera wodnego, w miejscu gdzie nie ma gałęzi i żwiru.
OSTRZEŻENIE!
Nie wolno pływać skuterem wodnym po płytkiej wodzie. Pływanie po wodzie o głębokości mniejszej niż 60 cm od dołu skutera wodnego zwiększa ryzy-ko uderzenia w przeszkody ukryte pod wodą i może doprowadzić do wypadku. Jeśli woda jest zbyt płytka, kamienie i piasek mogą być zasysane do otworu wlotowego wody, co mogłoby doprowa-dzić do uszkodzenia pompy i przegrza-nia silnika.
2. Zapiąć linkę zrywki na lewym nad-garstku i zamontować zacisk blokują-cy pod przyciskiem zrywkowego wy-łącznika silnika.
OSTRZEŻENIE!
Sprawdzić, czy linka zrywkowego wyłącznika silnika (linka zrywki) jest prawidłowo zamontowana. Jeśli linka zrywki nie jest zamontowana prawidło-wo, nie zadziała w sytuacji awaryjnej, np., gdy sternik wypadnie ze skutera wodnego, pozwalając aby skuter wod-
ny płynął dalej.
1. Zacisk blokujący2. Zrywkowy wyłącznik silnika3. Linka zrywkowego wyłącznika silnika (linka zrywki)
PROWADZENIE SKUTERA WODNEGOPROWADZENIE SKUTERA WODNEGO
3. Przy zwolnionej dźwigni przepustni-cy, wcisnąć przełącznik start (zielony przycisk) i zwolnić go, jak tylko silnik zacznie pracować (szczegóły w punk-cie: „Przełącznik start”).
Zatrzymanie pracy silnikaZwolnić dźwignię przepustnicy, a następ-nie nacisnąć wyłącznik silnika (czerwony przycisk), aby wyłączyć silnik.
Do sterowania skuterem wodnym nie-zbędna jest moc silnika. Nagłe wyłą-czenie silnika może doprowadzić do wypadku. Skuter wodny może uderzyć w przeszkodę, którą zamierzaliśmy ominąć. Kolizja może zakończyć się poważnymi obrażeniami ciała, a nawet śmiercią.
Pozostawienie skutera wodnego na brzeguPrzed pozostawieniem skutera wodnego na brzegu należy zdjąć zacisk blokujący ze zrywkowego wyłącznika silnika, aby za-bezpieczyć skuter wodny przed niepożą-danym użytkowaniem lub kradzieżą.
Prowadzenie skutera wodnego EX:Gdy silnik pracuje, skuter będzie płynął do przodu z prędkością trollingową, nawet, jeśli dźwignia przepustnicy jest w pozycji całkowicie zamkniętej (stan spoczynku).
EX Sport:Gdy dźwignia zmiany biegów znajduje się w pozycji ”do przodu”, a silnik pracuje, sku-ter będzie płynął do przodu z prędkością trollingową, nawet, jeśli dźwignia gazu jest w pozycji całkowicie zamkniętej (stan spo-czynku). (Szczegóły w punkcie: „Dźwignia zmiany biegów”, aby uzyskać informacje na temat obsługi dźwigni zmiany biegów).
1. Dźwignia zmiany biegów2. Pozycja ”do przodu”