6
Złącza ładowania 1 pozwalają na użycie jednego z trzech typów ładowania:– Ładowanie z instalacji gospodarstwa domowego w trybie 2 przy użyciu domowego gniazda sieciowego i odpowiedniego kabla do ładowania 6.– Przyspieszone ładowanie w trybie 3 przy użyciu modułu do szybkiego ładowania (ładowarka naścienna).
– Bardzo szybkie ładowanie w trybie 4 przy użyciu publicznie dostępnej szybkiej ładowarki.Akumulator trakcyjny 400 V 2 jest akumulatorem litowo-jonowym. Przechowuje on i dostarcza energię wymaganą do działania silnika elektrycznego, klimatyzacji i ogrzewania. Jego poziom energii jest wyświetlany za pomocą wskaźnika i kontrolki rezerwy energii na panelu wskaźników.Akumulator odbiorników 12 V 3 służy do zasilania konwencjonalnych układów elektrycznych pojazdu. Jest ładowany automatycznie przez akumulator trakcyjny za pośrednictwem ładowarki pokładowej.Ładowarka pokładowa 4 obsługuje ładowanie z instalacji gospodarstwa domowego (tryb 2) i ładowanie przyspieszone (tryb 3) akumulatora trakcyjnego, a także doładowywanie akumulatora odbiorników 12 V.Silnik elektryczny 5 napędza samochód zgodnie z wybranym trybem jazdy i warunkami drogowymi. Odzyskuje energię w trakcie hamowania pojazdu i zmniejszania prędkości.
Etykiety
Rozdział Tylne drzwi na bocznych zawiasach.
Rozdział System Smart Cargo.
Rozdział Środki ostrożności dotyczące foteli i kanapy.
Rozdział Chowany stolik przesuwany.
8
Eko jazda
Jazda ekonomiczna definiuje zakres codziennych praktyk, które umożliwiają kierowcy optymalizowanie zużycia energii pojazdu (paliwa i/lub elektryczności) oraz emisji CO2.
Optymalizacja wykorzystania skrzyni biegów
W przypadku manualnej skrzyni biegów, należy
delikatnie ruszać i szybko zmieniać biegi. Przy przyspieszaniu szybko zmieniać biegi.W przypadku automatycznej skrzyni biegów preferowany jest tryb automatyczny. Nie naciskać mocno ani gwałtownie pedału przyspieszenia.Wskaźnik zmiany biegu informuje o najbardziej zalecanym przełożeniu. Kiedy ten wskaźnik jest wyświetlany na panelu wskaźników, natychmiast się do niego stosować.W przypadku automatycznej skrzyni biegów ten wskaźnik pojawia się w trybie manualnym.
Jechać płynnie
Utrzymywać bezpieczną odległość pomiędzy pojazdami, stosować hamowanie silnikiem zamiast pedałem hamulca i stopniowo wciskać pedał przyspieszenia. Takie działania pomagają obniżyć zużycie energii, emisję CO2 i zmniejszyć ogólny hałas jazdy.W przypadku płynnego ruchu włączyć tempomat.
Sterowanie użyciem sprzętu elektrycznego
Przed ruszeniem, jeśli temperatura w przedziale pasażerskim jest zbyt wysoka, przedział należy przewietrzyć, otwierając okna i nawiewy przed włączeniem klimatyzacji.Przy prędkościach powyżej 50 km/godz. zamknąć okna i pozostawić otwarte nawiewy.Należy rozważyć zastosowanie wyposażenia, które obniży temperaturę w kabinie pasażerskiej
(np. osłony przeciwsłoneczne i żaluzje okien).W przypadku braku elektronicznej regulacji klimatyzację należy wyłączyć po osiągnięciu żądanej temperatury.Wyłączyć funkcję usuwania zaparowania i odmrażania, jeśli nie są obsługiwane automatycznie.Możliwie jak najszybciej wyłączyć podgrzewane siedzenia.Z reflektorów przednich oraz/lub świateł przeciwmgielnych należy korzystać stosownie do widoczności, zgodnie przepisami obowiązującymi w danym kraju.Nie zostawiać pracującego silnika na postoju, w szczególności zimą (z wyjątkiem bardzo skrajnych warunków: temperatura poniżej -23°C). Pojazd ogrzeje się znacznie szybciej w trakcie jazdy.Jako pasażer należy unikać podłączania urządzeń multimedialnych (np. filmy, muzyka, wideo gry), aby pomóc obniżyć zużycie energii.Odłączyć wszystkie przenośne urządzenia przed wyjściem z pojazdu.
Ograniczyć przyczyny nadmiernego zużycia.
Rozłożyć obciążenie w pojeździe. Umieścić najcięższe rzeczy w bagażniku, jak najbliżej tylnych siedzeń.Ograniczyć obciążenia przewożone w pojeździe i minimalizować opór wiatru (np. relingi dachowe, bagażnik dachowy, bagażnik na rowery, przyczepa). Najlepiej zastosować boks dachowy.
Zdjąć relingi lub bagażniki dachowe po użyciu.Pod koniec zimy zdemontować opony zimowe i zamontować opony letnie.
Przestrzegać instrukcji dotyczących serwisowania.
Sprawdzać regularnie ciśnienie w oponach na zimnych oponach, korzystając z wartości podanych w tabeli we wnęce drzwi po stronie kierowcy.W szczególności kontrolę należy wykonać:– przed długa podróżą;– przy każdej zmianie pory roku;– po długim okresie użytkowania.Nie należy pomijać sprawdzenia koła zapasowego, jeśli dotyczy, opon w przyczepie towarowej lub campingowej.Należy regularnie serwisować pojazd (np. wymieniać olej silnikowy, filtr powietrza, filtr kabinowy itd.). Przestrzegać harmonogramu obsługi podanego w harmonogramie serwisowym producenta.W przypadku siników Diesla, jeśli system SCR jest uszkodzony, pojazd będzie emitował
16
Alert o zagrożeniu zderzeniem/Active Safety BrakeMiga.System jest aktywowany i na chwilę włączane są hamulce, aby ograniczyć prędkość zbliżania się do pojazdu poprzedzającego.Świeci ciągle, wyświetlany jest komunikat i emitowany sygnał dźwiękowy.Usterka systemu.
Wykonaj czynności z punktu (3).Świeci ciągle, wyświetlany jest komunikat.System został wyłączony z poziomu menu konfiguracji pojazdu.Więcej informacji można znaleźć w rozdziale Jazda.
System dynamicznej kontroli stabilności (DSC) i system zapobiegający poślizgom (ASR)Miga.Regulacja DSC/ASR jest aktywna w razie utraty przyczepności lub toru jazdy.Świeci ciągle.Usterka systemu DSC/ASR.Wykonaj czynności z punktu (3).
Usterka hamulca awaryjnego (w przypadku elektrycznego hamulca postojowego)Świeci ciągle, towarzyszy jej komunikat „Parking brake fault” (Awaria hamulca postojowego).Hamowanie awaryjne nie jest wystarczająco skuteczne.
Jeśli automatyczne zwalnianie nie jest dostępne, należy użyć zwalniania ręcznego lub wykonać czynności z punktu (3).
Asystent ruszania pod góręŚwieci się ciągle, towarzyszy jest komunikat „Anti roll-back system fault” (Awaria systemu zapobiegania zsuwaniu się w dół).Usterka systemu.
Wykonaj czynności z punktu (3).
System dynamicznej kontroli stabilności (DSC) i system zapobiegający poślizgom (ASR)Świeci ciągle.System jest dezaktywowany.Naciśnij przycisk, aby włączyć go ponownie.System DSC/ASR jest aktywowany automatycznie po uruchomieniu pojazdu oraz po osiągnięciu prędkości około 50 km/godz.
Niskie ciśnienie powietrza w oponachŚwieci ciągle, wyświetlany jest komunikat i emitowany sygnał dźwiękowy.Ciśnienie powietrza w oponie co najmniej jednego koła jest zbyt niskie.Sprawdź jak najszybciej ciśnienie powietrza w oponach.Po wyregulowaniu ciśnienia zainicjuj system.Kontrolka układu wykrywania zbyt niskiego ciśnienia opon miga, a następnie pali się światłem ciągłym, kontrolka
ostrzegawcza serwisu świeci się światłem ciągłym.System monitorowania ciśnienia w oponach jest uszkodzony.Wykrywanie zbyt niskiego ciśnienia opon przestało działać.Należy jak najszybciej sprawdzić ciśnienie w oponach i wykonać czynności z punktu (3).
Ogrzewanie postojowe silnika (silnik
wysokoprężny)Świeci tymczasowo(maksymalnie około 30 sekund w przypadku bardzo niskiej temperatury otoczenia)Świeci po włączeniu zapłonu, jeśli warunki pogodowe i temperatura silnika tego wymagają.Przed uruchomieniem silnika poczekaj, aż kontrolka ostrzegawcza zgaśnie.Gdy kontrolka ostrzegawcza zgaśnie, silnik zostanie uruchomiony niezwłocznie po naciśnięciu i przytrzymaniu:– pedału sprzęgła w przypadku ręcznej skrzyni biegów,– pedału hamulca w przypadku automatycznej skrzyni biegów.Jeśli silnik nie uruchomi się, ponownie spróbuj uruchomić silnik, naciskając pedał stopą.
Przednia poduszka powietrzna pasażera (ON)Świeci ciągle.Przednia poduszka powietrzna pasażera jest włączona.
34
Wskazówka
WARNI NG
Pilot zdalnego sterowaniaPilot zdalnego sterowania jest wrażliwym urządzeniem wysokiej częstotliwości; należy unikać operowania nim w kieszeni ze względu na możliwość niezamierzonego odblokowania zamków pojazdu.Należy unikać naciskania przycisków pilota, będąc poza zasięgiem pojazdu, ze względu na niebezpieczeństwo unieruchomienia zdalnego sterowania. W takim przypadku konieczne będzie wykonanie resetu.Pilot nie działa , gdy kluczyk znajduje się w stacyjce, nawet przy wyłączonym zapłonie.
WARNI NG
Zabezpieczenie przeciwkradzieżoweNie modyfikować elektronicznego immobilizera pojazdu ze względu na możliwość nieprawidłowego działania.W przypadku pojazdów ze stacyjką na kluczyk należy pamiętać, aby wyjąć kluczyk i obrócić koło kierownicy w celu zamknięcia blokady kierownicy.
WARNI NG
Blokowanie zamków pojazduJazda z zamkniętymi zamkami drzwi mogłaby bardziej utrudniać wejście służb ratunkowych podczas sytuacji awaryjnej.Jako środek bezpieczeństwa należy wyjmować kluczyk ze stacyjki lub zabierać ze sobą klucz elektroniczny przy opuszczaniu
pojazdu nawet na chwilę,
NOTIC E
Zakup używanego pojazduZleć zapis w pamięci kodów klucza autoryzowanemu dealerowi Toyota lub serwisowi Toyota albo innemu wykwalifikowanemu warsztatowi, aby zapewnić, że posiadane kluczyki są jedynymi, którymi można uruchomić pojazd.
WARNI NG
Aby oszczędzić naładowanie baterii w kluczyku elektronicznym i akumulatora pojazdu po 21 dniach bezczynności, funkcja bezkluczykowego dostępu i rozruchu
przechodzi w tryb hibernacji. W celu przywrócenia tej funkcji, należy nacisnąć
jeden z przycisków pilota lub uruchomić silnik z kluczykiem elektronicznym w czytniku.Więcej informacji na temat uruchamiania systemu Smart Entry & Start można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
NOTIC E
Zakłócenia elektryczneKluczyk elektroniczny może nie działać, jeśli znajduje się w pobliżu określonych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony (włączone lub w stanie czuwania), komputerów przenośnych, silnych pól magnetycznych itd. Jeśli tak się stanie, wyjmij kluczyk elektroniczny z urządzenia elektronicznego.
WARNI NG
Nagromadzenie (wody, pyłu, lepkiego brudu, soli itp.) na wewnętrznej powierzchni klamki drzwi może mieć wpływ na wykrywanie.Jeżeli oczyszczenie wewnętrznej powierzchni klamki drzwi za pomocą szmatki nie rozwiąże problemów z wykrywaniem, należy skontaktować się z autoryzowanym dealerem Toyota lub serwisem Toyota albo innym
wykwalifikowanym warsztatem.Gwałtowne chlapnięcie wody (strumień wody, strumień wody pod wysokim ciśnieniem itd.) może być zidentyfikowany przez system jako żądanie otwarcia pojazdu.
38
NOTIC E
Fakt odblokowania jest sygnalizowany szybkim miganiem kierunkowskazów przez kilka sekund.
Blokowanie
Za pomocą klucza
► Aby w pełni zamknąć zamek centralny pojazdu, obróć kluczyk w zamku lewych drzwi przednich w kierunku tyłu pojazdu.Jeśli pojazd jest wyposażony w alarm, nie zostanie on włączony.
Za pomocą pilota
► Aby otworzyć w pełni zamek centralny pojazdu, naciśnij ten przycisk.
Z Smart Entry & Start przy
sobie
Aby zamknąć zamek centralny pojazdu, pilot musi być w strefie rozpoznawania A.
► Aby zamknąć zamek centralny, naciśnij oznaczenia na klamce jednych z drzwi (drzwi przednie, ręcznie przesuwane drzwi boczne lub lewe drzwi na bocznych zawiasach).
Wersja z elektrycznymi bocznymi
drzwiami przesuwnymi
► Aby w pełni zamknąć zamek centralny pojazdu, z urządzeniem Smart Entry & Start przy
sobie naciśnij oznaczenia na jednej z klamek drzwi przednich.
Z klapą tylną
► Aby zamknąć zamek centralny, mając przy sobie urządzenie Smart Entry & Start, naciśnij klamkę klapy.
NOTIC E
W zależności od wersji przytrzymanie elementów sterujących zamka centralnego powoduje zamknięcie okien. Zwolnienie elementu sterującego spowoduje zatrzymanie szyby w bieżącej pozycji.
WARNI NG
Należy dopilnować, aby nikt i nic nie przeszkadzało w prawidłowym zamknięciu szyb.Podczas sterowania szybami należy zwracać szczególną uwagę na dzieci.
NOTIC E
Jeśli pojazd nie jest wyposażony w alarm, zamknięcie zamka centralnego jest sygnalizowane stałym świeceniem kierunkowskazów przez około dwie sekundy. W zależności od wersji rozkładają się lusterka na drzwiach.
WARNI NG
Jazda z zamkniętymi zamkami drzwi mogłaby bardziej utrudniać wejście służb ratunkowych podczas sytuacji awaryjnej.Ze względów bezpieczeństwa, nigdy nie należy zostawiać pojazdu bez zabrania ze sobą pilota.
44
NOTIC E
Przy zamykaniu centralnego zamka od wewnątrz lusterka na drzwiach się nie składają.Zamykanie zamka centralnego od wewnątrz nie jest możliwe, jeżeli jedne z drzwi są otwarte (sygnalizowane mechanicznym odgłosem z zamków).
Jeżeli otwarte są klapa tylna lub drzwi na bocznych zawiasach, zamykane są tylko zamki pozostałych drzwi (przycisk nie świeci).
Automatyczne
(zabezpieczenia
zapobiegające wtargnięciu)
Drzwi i klapa tylna lub drzwi na bocznych zawiasach mogą się blokować automatycznie podczas jazdy (z prędkością przekraczającą 10 km/godz.).Aby dezaktywować/ponownie aktywować tę funkcję (aktywna domyślnie):► Naciśnij przycisk i przytrzymaj go, aż zostanie wyemitowany sygnał dźwiękowy i/lub na ekranie zostanie wyświetlony komunikat.
Blokowanie/odblokowanie
przestrzeni bagażowej
NOTIC E
Przycisk jest niedostępny, jeśli pojazd został zablokowany lub zablokowany z włączeniem blokady przeciwwłamaniowej z zewnątrz (za pomocą kluczyka, pilota lub Smart Entry & Start, w zależności od wyposażenia) lub jeśli jedne z drzwi są nadal otwarte.
Tryb automatyczny
Przestrzeń bagażowa podczas jazdy jest zawsze zablokowana.
NOTIC E
Aby wyłączyć to automatyczne zamykanie zamka centralnego, należy skontaktować się z autoryzowanym dealerem Toyota lub serwisem Toyota albo innym wykwalifikowanym warsztatem.
Ręczny
► Przy aktywnym pełnym odblokowaniu nacisnąć ten przycisk, aby zablokować (kontrolka zaświeca się) / odblokować (kontrolka gaśnie) pojazd.► Przy aktywnym wybiórczym odblokowaniu nacisnąć ten przycisk, aby zablokować (kontrolka zaświeca się) / odblokować (kontrolka gaśnie) przestrzeń bagażową.
WARNI NG
Jazda z zablokowanymi drzwiami mogłaby bardziej utrudniać wejście służb ratunkowych podczas sytuacji awaryjnej.
NOTIC E
Kontrolka również wyłącza się po odblokowaniu jednych lub więcej drzwi przestrzeni bagażowej.Przy wyłączonym zapłonie i w pełni
zamkniętym zamku centralnym pojazdu, kontrolka gaśnie w celu oszczędzania energii.
93
Łatwość obsługi i komfort
3
WARNI NG
Przed przesunięciem stolika lub przestawieniem foteli do przodu lub do tyłu należy upewnić się, że oparcia foteli są pionowo, a stolik złożony.
WARNI NG
Podczas składania blatów stolika nigdy nie wkładać dłoni w obszar przesuwania. Istnieje ryzyko przytrzaśnięcia palców. Należy użyć rączki.
Ogrzewanie i wentylacja
Wskazówka
NOTIC E
Korzystanie z układu wentylacji i klimatyzacji► Aby zapewnić równomierny rozdział powietrza, należy utrzymywać zewnętrzną kratkę poboru powietrza u podstawy szyby przedniej, dysze i otwory nawiewów, wyloty powietrza oraz wylot powietrza w bagażniku wolną od blokad.► Nie zakrywać czujnika nasłonecznienia zlokalizowanego na desce rozdzielczej, czujnik ten służy do automatycznego regulowania układu klimatyzacji automatycznej.► Uruchomić klimatyzację na 5 do 10 minut jeden raz lub dwa razy w miesiącu, aby utrzymać idealną sprawność działania.► Jeśli układ nie wytwarza zimnego powietrza, należy go wyłączyć i skontaktować się z autoryzowanym dealerem Toyota lub serwisem Toyota albo innym wykwalifikowanym warsztatem.W przypadku holowania przyczepy o
maksymalnym ładunku na stromej pochyłości w wysokich temperaturach wyłączenie klimatyzacji zwiększa dostępną moc silnika, zwiększając zdolność do holowania.
WARNI NG
Należy unikać zbyt długiej jazdy z wyłączoną wentylacją lub dłuższym okresem jej pracy w trybie wewnętrznej recyrkulacji powietrza. Zagrożenie zaparowaniem szyb i osłabieniem jakości powietrza!
Jeśli po postoju pojazdu na słońcu temperatura wnętrza jest bardzo wysoka, należy przewietrzyć przedział pasażerski przez kilka chwil.Ustawić sterowanie powietrzem na ustawienie wystarczająco wysokie, aby szybko wymienić powietrze w przedziale pasażerskim.
NOTIC E
Wykraplanie, które ma miejsce w układzie klimatyzacji powoduje wyrzut wody pod samochodem. Jest to całkowicie normalne.
102
Baterii pilota nie wolno wyrzucać do śmieci, ponieważ zawierają metale szkodliwe dla środowiska. Należy je oddać do autoryzowanego punktu odbierającego tego typu odpady.
NOTIC E
Jeśli układ zostanie włączony za pomocą pilota dalekiego zasięgu, maksymalny czas trwania ogrzewania wynosi około 45 minut.
NOTIC E
Wentylacja jest włączana pod warunkiem wystarczającego naładowania akumulatora. Ogrzewanie jest włączane pod warunkiem, że: – akumulator jest wystarczająco naładowany, a poziom paliwa jest również wystarczający,– silnik został uruchomiony od momentu poprzedniego cyklu ogrzewania,– upłynęło 60 minut pomiędzy dwoma żądaniami uruchomienia ogrzewania.
WARNI NG
Działanie programowalnego ogrzewania powoduje zużycie paliwa ze zbiornika paliwa pojazdu. Przed użyciem należy upewnić się, że dostępna jest wystarczająca ilość paliwa. Jeśli poziom zbiornika paliwa jest na rezerwie, nie zaleca się programowania ogrzewania.
Dodatkowe ogrzewanie należy zawsze wyłączać przed tankowaniem, aby zapobiec niebezpieczeństwu wybuchu.
WARNI NG
Aby zapobiec niebezpieczeństwu otrucia lub uduszenia, programowalnego ogrzewania nie wolno stosować, nawet przez bardzo krótki okres w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak garaż lub warsztat, niewyposażonych w system wyciągu spalin.Nie parkować pojazdu ani nie zostawiać go z włączonym silnikiem na powierzchniach łatwopalnych (sucha trawa, uschłe liście, papier itd.) – niebezpieczeństwo pożaru!
WARNI NG
Powierzchnie przeszklone, takie jak tylna lub przednia szyba mogą czasem nagrzewać się miejscami do bardzo wysokiej temperatury.Nigdy nie stawiać żadnych przedmiotów na tych powierzchniach – niebezpieczeństwo poparzenia.
Niezależne ogrzewanie
dodatkowe
W zależności od kraju sprzedaży to jest dodatkowy i niezależny układ, który służy do ogrzewania obwodu gorącej wody silnika wysokoprężnego, aby poprawić komfort i podnieść temperaturę zimnego silnika. Umożliwia on znacznie lepsze usuwanie zaparowania i odszranianie. Gdy silnik pracuje na biegu jałowym lub pojazd stoi nieruchomo, może być słyszalne przenikliwe gwizdanie i z układu może wydobywać się dym lub zapach.Temperatura w pobliżu układu ogrzewania nie może przekraczać 120°C. Wyższa temperatura (np. w kabinie lakierniczej) może spowodować uszkodzenie obwodów elektronicznych.Działanie dodatkowego ogrzewania powoduje zużycie paliwa ze zbiornika paliwa pojazdu. Upewnij się, że kontrolka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa nie świeci.