71
Proace_pl_Chap02_ouvertures_ed01-2019
Zgubienie kluczy, pilota zdalnego sterowania
Należy udać się do autoryzowanego dealera lub punktu napraw Toyoty bądź innego odpowiednio wykwalifikowanego i wyposażonego fachowca, mając przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu, dokumenty tożsamości i, w miarę możliwości, etykietę z kodem kluczyka.Autoryzowany dealer lub punkt napraw Toyoty bądź inny odpowiednio wykwalifikowany i wyposażony fachowiec będzie mógł odzyskać kod kluczyka i kod transpondera wymagane do zamówienia nowego kluczyka.
Ryglowanie samochodu
Jazda z zaryglowanymi drzwiami może utrudnić akcję ratunkową w kabinie w nagłym wypadku.Ze względów bezpieczeństwa (dzieci pozostające w samochodzie), opuszczając samochód nawet na krótko, należy wyjąć kluczyk ze stacyjki lub zabrać ze sobą pilot zdalnego sterowania.
Podczas zakupu używanego samochodu
Autoryzowany dealer lub punkt napraw Toyoty bądź inny odpowiednio wykwalifikowany i wyposażony fachowiec powinien wprowadzić te kody do pamięci, aby jedynie kluczyki będące w posiadaniu kierowcy mogły uruchomić pojazd.
Zakłócenia elektryczne
Pilot Smart Entry & Start System może nie działać, jeśli będzie w pobliżu niektórych urządzeń elektronicznych: telefonu, laptopa, silnych pól magnetycznych, ...
Zabrudzenie wewnętrznej powierzchni klamki może zakłócić wykrywanie (woda, kurz, błoto, sól...).JJeśli oczyszczenie szmatką powierzchni wewnętrznej klamki nie przywróci detekcji, skontaktować się z autoryzowanym dealerem lub punktem napraw Toyoty bądź innym odpowiednio wykwalifikowanym i wyposażonym fachowcem albo wyspecjalizowanym warsztatem.Nagły napływ wody (strumień wody, myjka ciśnieniowa...) może zostać odczytany jako chęć otwarcia pojazdu.
Pilot zdalnego sterowania
Pilot zdalnego sterowania jest urządzeniem bardzo czułym; należy uważać, by trzymając go w kieszeni, przypadkowo nie odryglować drzwi samochodu.Nie naciskać niepotrzebnie przycisku pilota zdalnego sterowania poza zasięgiem samochodu. Może to spowodować rozsynchronizowanie pilota. W takim wypadku niezbędna jest ponowna synchronizacja.Pilot zdalnego sterowania nie działa, gdy kluczyk znajduje się w stacyjce, nawet przy wyłączonym zapłonie.
Zabezpieczenie antykradzieżowe
Nie dokonywać żadnych zmian w systemie elektronicznej blokady zapłonu, może to spowodować jego nieprawidłowe działanie.Pamietać o przekręceniu kierownicy w celu zablokowania kolumny kierowniczej.
2
O
162
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
System zapobiegający
blokadzie kół (ABS)
i elektroniczny rozdzielacz
hamowania (REF)
W przypadku hamowania awar yjnego wcisnąć bardzo mocno pedał hamulca, nie zmniejszając nawet na chwilę sił y nacisku.
W przypadku wymiany kół (opon i felg) zwrócić uwagę, aby posiadały one homologację zgodną z pojazdem.Normalne działanie układu ABS objawia się lekkimi drganiami pedału hamulca.
Zapalenie się tej kontrolki na stałe sygnalizuje nieprawidłowe działanie systemu ABS.Hamulce w samochodzie działają jak
klasyczny układ hamulcowy. Należy jechać ostrożnie z umiarkowaną prędkością.
Zapalenie się tej kontrolki, sprzężonej z kontrolką STOP oraz kontrolką ABS, oraz towarzyszący temu sygnał dźwiękowy, a także komunikat sygnalizują nieprawidłowe działanie elektronicznego rozdzielacza siły hamowania (REF).Należy koniecznie zatrzymać się w jak najlepszych warunkach
bezpieczeństwa.W obu przypadkach system musi jak najszybciej sprawdzić autoryzowany dealer lub punkt napraw Toyoty bądź inny odpowiednio wykwalifikowany i wyposażony fachowiec.
Inteligentny system kontroli
trakcji
W zależności od wersji pojazd wyposażony jest w układ wspomagający jazdę po śniegu: inteligentny system kontroli trakcji.Ta funkcja wykrywa warunki słabej przyczepności, które mogą utrudniać ruszanie z miejsca oraz jazdę samochodem po świeżym, głębokim lub ubitym śniegu.W tych sytuacjach inteligentny system kontroli trakcji reguluje poślizg przednich kół w celu zapewnienia optymalnej przyczepności i zachowania żądanego toru jazdy samochodu.
Na drogach o słabej przyczepności zalecane jest używanie opon zimowych.
Dynamiczna kontrola stabilności (CDS) i układ zapobiegający poślizgowi kół (ASR)
Włączenie
Te systemy włączane są automatycznie po każdym uruchomieniu silnika.
Z chwilą wykrycia przez nie utraty przyczepności lub niekontrolowanej zmiany toru jazdy, systemy te wpływają na działanie silnika i układu hamulcowego.
Bezpieczeństwo
169
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
Rady
W przypadku zderzenia
W zależności od rodzaju i sił y uderzenia mechanizm pirotechniczny może uruchomić się wcześniej i niezależnie od wyzwolenia poduszek powietrznych. Odpaleniu napinaczy towarzyszy wydobywanie się nieszkodliwego dymu oraz dźwięk wybuchu wkładu pirotechnicznego zabudowanego w systemie.W każdym przypadku zapali się kontrolka poduszki powietrznej.Po uderzeniu, pasy bezpieczeństwa musi sprawdzić autoryzowany dealer lub punkt napraw Toyoty bądź inny odpowiednio wykwalifikowany i wyposażony fachowiec.
Aby pas bezpieczeństwa spełniał swoje zadanie:- powinien być napięty jak najbliżej ciała,- należy go wyciągać przed siebie równomiernym ruchem, sprawdzać przy tym, czy nie jest skręcony,- powinien być wykorzystywany tylko przez jedną osobę,- nie może być przedziurawiony ani poszarpany,- nie może być przerabiany, ponieważ może to pogorszyć jego właściwości.Ze względu na obowiązujące przepisy bezpieczeństwa w celu wykonania dowolnej operacji związanej z pasami bezpieczeństwa pojazdu należy zwracać się do warsztatu specjalistycznego posiadającego kwalifikacje i właściwe wyposażenie, co jest w stanie zapewnić ASO sieci Toyota.Pasy bezpieczeństwa muszą być regularnie kontrolowane przez autoryzowanego dealera lub punkt napraw Toyoty bądź innego odpowiednio wykwalifikowanego i wyposażonego fachowca, szczególnie, jeśli pasy mają ślady zużycia.Pas bezpieczeństwa należy czyścić przy użyciu wody z dodatkiem mydła lub środka do czyszczenia materiału, dostępnego w sieci Toyota.Po złożeniu oparcia lub przesunięciu tylnej kanapy należy sprawdzić, czy pas jest prawidłowo ustawiony i zwinięty.
Zalecenia dotyczące przewożenia dzieci
Używać odpowiednich fotelików dziecięcych do przewożenia dzieci poniżej 12. roku życia lub o wzroście poniżej 150 cm.Nigdy nie używać jednego pasa bezpieczeństwa dla wielu pasażerów.Nigdy nie przewozić dziecka na kolanach.Bardziej szczegółowe informacje dotyczące Fotelików dziecięcych znajdują się
w odpowiedniej rubryce.
Przed rozpoczęciem podróży kierowca powinien upewnić się, że pasażerowie prawidłowo używają pasów bezpieczeństwa oraz że pasy są dobrze zapięte.Niezależnie od miejsca zajmowanego w samochodzie należy bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa, nawet w przypadku krótkich przejazdów.Nie należy obracać klamry, ponieważ może to spowodować nieprawidłowe działanie pasa.Pasy bezpieczeństwa wyposażone są w zwijacz umożliwiający automatyczne dostosowanie długości pasa do budowy ciała. Chowanie pasa odbywa się automatycznie, gdy nie jest już on używany.Przed użyciem pasa i po jego użyciu należy sprawdzić, czy jest on prawidłowo zwinięty.Dolna część pasa musi być położona jak najniżej na biodrach.Górna część pasa musi przebiegać w zagłębieniu ramienia.Zwijacze wyposażone są w mechanizm automatycznej blokady w momencie kolizji, nagłego hamowania lub dachowania. Można odblokować mechanizm, w tym celu pociągnąć szybko za pas i puścić go, aby się
lekko zwinął.
5
Bezpieczeństwo
173
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
Przyjmować normalną i pionową pozycję siedzącą.Zapinać właściwie wyregulowane pasy bezpieczeństwa.Nie trzymać niczego między pasażerami
i poduszkami powietrznymi (dzieci, zwierząt, przedmiotów...), nie mocować i nie naklejać niczego ani w pobliżu, ani na drodze rozkładania poduszek powietrznych, mogłoby to spowodować obrażenia podczas ich uwalniania.Nigdy nie modyfikować pier wotnej konfiguracji posiadanego samochodu, zwłaszcza w bezpośrednim otoczeniu poduszek powietrznych.W przypadku gdy pojazd uległ wypadkowi lub został skradziony, należy sprawdzić system poduszek powietrznych.Wszystkie prace przy poduszkach powietrznych musi wykonywać autoryzowany dealer lub punkt napraw Toyoty bądź inny odpowiednio wykwalifikowany i wyposażony fachowiec.Nawet przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności wymienionych powyżej, w momencie rozwinięcia poduszki powietrznej
nie można wykluczyć ryzyka zranienia lub niewielkich oparzeń głowy, klatki piersiowej czy ramion.
Boczne poduszki powietrzne
Na fotele zakładać wyłącznie pokrowce homologowane, które nie zakłócają działania bocznych poduszek powietrznych. Informacje na temat asortymentu pokrowców na fotele odpowiednie dla danych pojazdów, można uzyskać kontaktując się z autoryzowanym dealerem lub punktem napraw Toyoty bądź innym odpowiednio wykwalifikowanym i wyposażonym fachowcem.Aby uzyskać więcej informacji na temat Akcesoriów, patrz odpowiednia rubryka.Nigdy niczego nie mocować i nie przyklejać na oparciach siedzeń (ubrania...), ponieważ mogłoby to spowodować okaleczenia klatki piersiowej lub ramion w razie zadziałania bocznej poduszki powietrznej.Nie zbliżać się do drzwi bardziej, niż jest to konieczne.
Poduszka napełnia się prawie natychmiast (w kilka milisekund), następnie opróżnia się, uwalniając gorący gaz przez specjalne otwory.
Czołowe poduszki powietrzne
Nie prowadzić pojazdu, trzymając kierownicę za jej ramiona lub opierając ręce na jej środku.Pasażer nie powinien trzymać nóg na desce rozdzielczej.Powstrzymać się od palenia (papieros, fajka), ponieważ uruchomienie poduszki w tym czasie mogłoby spowodować oparzenia lub obrażenia ciała.Nie demontować, nie przekłuwać i nie uderzać poduszki.Niczego nie mocować i nie przyklejać na kole kierownicy ani na desce rozdzielczej, aby w chwili zadziałania poduszek powietrznych zapobiec zranieniu osób jadących z przodu.
Rady
Aby zapewnić w pełni skuteczne działanie poduszek powietrznych, należy zachować podane poniżej środki ostrożności.
W panelach przednich drzwi samochodu zamontowane są czujniki uderzeń bocznych.Uszkodzone drzwi lub nieprawidłowo wykonana inter wencja (zmiana lub naprawa) w obrębie przednich drzwi lub ich wewnętrznej okładziny może zakłócić działanie tych czujników - ryzyko nieprawidłowego działania bocznych poduszek powietrznych!Takie prace musi wykonać autoryzowany dealer lub punkt napraw Toyoty bądź inny odpowiednio wykwalifikowany i wyposażony fachowiec.
5
Bezpieczeństwo
193
Proace_pl_Chap05_securite_ed01-2019
Foteliki dziecięceInstalacja podstawki
podwyższającej
Zalecenia
Przepisy dotyczące przewozu dzieci na miejscu pasażera z przodu różnią się w zależności od kraju. Należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju, w którym Państwo się poruszają.Należy wyłączyć czołową poduszkę powietrzną pasażera w momencie instalacji fotelika dziecięcego na przednim siedzeniu pasażera w położeniu "tyłem do kierunku jazdy". W przeciwnym razie dziecko narażone będzie na poważne obrażenia ciała lub śmierć w momencie wystrzelenia poduszki powietrznej.
Przy prawidłowo zainstalowanym foteliku "przodem do kierunku jazdy" jego oparcie powinno znajdować się jak najbliżej oparcia fotela, a nawet stykać się z nim, jeżeli to możliwe.Należy zdemontować zagłówek przed
zamontowaniem fotelika dziecięcego z oparciem na miejscu pasażera.Zagłówek należy schować lub zabezpieczyć w taki sposób, by w sytuacji nagłego hamowania nie stwarzał zagrożenia.Zamontować ponownie zagłówek po zdjęciu fotelika dziecięcego.
Nieprawidłowa instalacja fotelika dziecięcego w samochodzie nie gwarantuje bezpieczeństwa dziecka w razie kolizji.Sprawdzić, czy pod fotelikiem dziecięcym nie ma pasa bezpieczeństwa albo klamry pasa bezpieczeństwa – grozi to
destabilizacją fotelika.Należy zapiąć pasy bezpieczeństwa lub pasy fotelika dziecięcego, tak aby ograniczyć maksymalnie luz względem ciała dziecka, nawet w przypadku krótkich pr zeja zdów.Aby zainstalować fotelik dziecięcy z pasem bezpieczeństwa, należy sprawdzić, czy pas jest dobrze napięty na foteliku dziecięcym i czy mocno trzyma fotelik dziecięcy na fotelu samochodu. Jeżeli fotel pasażera jest regulowany, w razie potrzeby przesunąć go do przodu.Na tylnych siedzeniach należy zawsze pozostawić wystarczająco dużo miejsca pomiędzy przednim fotelem i:- fotelikiem dziecięcym "tyłem do kierunku ja zdy ",- stopami dziecka siedzącego w foteliku "przodem do kierunku jazdy".W tym celu przesunąć przedni fotel do przodu, a w razie potrzeby wyprostować także jego oparcie.
Dzieci z przodu
Część piersiowa pasa bezpieczeństwa powinna spoczywać na ramionach dziecka i nie dotykać szyi.Należy upewnić się, że część brzuszna pasa bezpieczeństwa spoczywa na udach dziecka.To y o t a zaleca stosowanie podstawek podwyższających z oparciem, wyposażonych w prowadnicę pasa na poziomie ramion.
Ze względów bezpieczeństwa nie należy pozostawiać:- dziecka/dzieci bez opieki w samochodzie,- dziecka lub zwierzęcia w samochodzie na słońcu przy zamkniętych szybach,- kluczy w zasięgu dzieci wewnątrz samochodu.Aby uniknąć przypadkowego otwarcia drzwi, włączyć funkcję "Bezpieczeństwo dzieci".Należy zwracać uwagę, by nie otwierać tylnych szyb bardziej niż o 1/3.Aby ochronić młodsze dzieci przed promieniami słonecznymi, należy wyposażyć
szyby w żaluzje boczne.
5
Bezpieczeństwo
196
Proace_pl_Chap06_conduite_ed01-2019
Zalecenia dotyczące jazdy
Przestrzegać kodeksu drogowego i zachować czujność bez względu na warunki ruchu drogowego.Należy koncentrować uwagę na ruchu drogowym i trzymać ręce na kierownicy, aby być gotowym do reakcji w każdym momencie i na każdą ewentualność.W przypadku długiej podróży zaleca się krótką przer wę co dwie godziny.W przypadku złych warunków atmosferycznych należy przyjąć elastyczny styl jazdy, przewidywać hamowanie i zwiększyć bezpieczną odległość.
Nigdy nie jeździć z zaciągniętym hamulcem postojowym – grozi to przegrzaniem i uszkodzeniem układu hamulcowego!Zagrożenie pożarowe!Ponieważ układ wydechowy
samochodu jest bardzo gorący nawet po upływie wielu minut po wyłączeniu silnika, nie należy parkować ani pozostawiać pracującego silnika w miejscach albo nad miejscami, w których występują materiały łatwopalne: trawa, liście itp.
Nigdy nie pozostawiać bez nadzoru samochodu z pracującym silnikiem. Jeżeli muszą Państwo opuścić samochód, gdy silnik pracuje, należy zaciągnąć hamulec postojowy i ustawić skrzynię biegów na luzie albo w położeniu N lub P, w zależności od typu skrzyni biegów.
Jazda po zalanej drodze
Zaleca się, aby nie jechać po zalanej drodze, gdyż może to spowodować poważne uszkodzenie silnika, skrzyni biegów, jak również układów elektrycznych samochodu.
Ważne!Jeżeli jednak muszą Państwo koniecznie przejechać zalaną drogą:
- sprawdzić, czy głębokość wody nie przekracza 15 cm, w tym przy uwzględnieniu fal, które mogą wytworzyć inni użytkownicy,- wyłączyć funkcję Stop & Start,- jechać możliwie jak najwolniej bez gaszenia silnika; w żadnym wypadku nie przekraczać prędkości 10 km/h,- nie zatrzymywać się ani nie wyłączać silnika.Po opuszczeniu zalanej drogi, gdy tylko warunki bezpieczeństwa na to pozwolą, wykonać wielokrotne lekkie hamowanie, aby osuszyć tarcze i klocki hamulcowe.W razie niepewności co do stanu pojazdu, skontaktować się z autoryzowanym
dealerem lub punktem napraw Toyoty bądź innym odpowiednio wykwalifikowanym i wyposażonym fachowcem.
Jazda
200
Proace_pl_Chap06_conduite_ed01-2019
F Przekręcić kluczyk do położenia 2 (włączenie stacyjki) w celu włączenia świec żarowych.
F Zaczekać aż ta kontrolka zgaśnie w zestawie wskaźników, następnie włączyć rozrusznik, przekręcając kluczyk do położenia 3 do momentu uruchomienia silnika, bez przyspieszania. Gdy tylko silnik ruszy, puścić kluczyk.
Kontrolka nie zapala się, jeżeli silnik jest już rozgrzany. W pewnych warunkach klimatycznych zaleca się postępowanie zgodnie z poniższymi zaleceniami:- Przy umiarkowanej temperaturze otoczenia nie rozgrzewać silnika na postoju, ale ruszyć natychmiast i jechać z umiarkowaną prędkością.- W warunkach zimowych po włączeniu stacyjki czas świecenia kontrolki świec żarowych się wydłuża; zaczekać, aż kontrolka zgaśnie, i wtedy uruchomić silnik.- W bardzo ostr ych warunkach zimowych (przy temperaturze poniżej -23°C), aby zapewnić prawidłowe działanie i tr wałość mechanicznych elementów samochodu, silnika i skrzyni biegów, należy pozostawić silnik pracujący na wolnych obrotach przez 4 minuty przed ruszeniem z miejsca.
Nigdy nie uruchamiać silnika w zamkniętym pomieszczeniu bez dostatecznej wentylacji: silniki spalinowe wydzielają toksyczne spaliny, jak np. tlenek węgla. Grozi to zatruciem i śmiercią.
Jeżeli silnik nie rusza od razu, wyłączyć stacyjkę.Zaczekać kilka sekund przed ponowną próbą rozruchu. Jeżeli po kilku próbach silnik nie rusza, nie nalegać: mogłoby to spowodować uszkodzenie rozrusznika i silnika.Wezwać autoryzowanego dealera lub przedstawiciela punktu napraw Toyoty bądź innego odpowiednio wykwalifikowanego i wyposażonego fachowca.
Jazda
211
Proace_pl_Chap06_conduite_ed01-2019
Tryb automatyczny
Nigdy nie wybierać położenia N w trakcie jazdy.Nigdy nie wybierać położenia P ani R przed całkowitym zatrzymaniem się samochodu.
Napęd niezależny (jazda bez
naciskania pedału przyspieszenia)Funkcja ta umożliwia bardziej elastyczne manewrowanie samochodem przy niewielkiej prędkości (parkowanie, korki…).Gdy silnik pracuje na biegu jałowym, hamulec jest zwolniony i wybrane jest położenie D, M lub R, samochód rusza w momencie zwolnienia pedału hamulca (nawet bez naciskania pedału przyspieszenia).
Ze względów bezpieczeństwa (dzieci na pokładzie), nigdy nie pozostawiać samochodu z pracującym silnikiem i zamkniętymi drzwiami.
Skrzynia biegów pracuje w takim wypadku w trybie samodostosowującym się, bez inter wencji kierowcy. W sposób ciągły dobiera najlepsze przełożenie dla danego stylu jazdy, profilu drogi oraz obciążenia samochodu.
Aby uzyskać maksymalne przyspieszenie bez zmiany biegu, należy do końca wcisnąć pedał przyspieszenia (kick down). Skrzynia
biegów automatycznie zredukuje lub utrzyma wybrany bieg aż do momentu uzyskania maksymalnego momentu obrotowego silnika.W trakcie hamowania skrzynia biegów automatycznie redukuje biegi w celu wykorzystania hamowania silnikiem.W momencie nagłego zdjęcia nogi z pedału
przyspieszenia skrzynia biegów zmieni przełożenie na wyższe w celu zwiększenia bezpieczeństwa.
F Należy wybrać pozycję D dla automatycznej zmiany sześciu/ośmiu biegów.
Można tymczasowo przejąć kontrolę zmiany biegów za pomocą dźwigienek "+" i "-" przy kierownicy. Jeżeli obroty silnika na to pozwalają, żądanie zmiany biegu zostaje uwzględnione.Funkcja ta umożliwia przewidywanie pewnych sytuacji, jak np. wyprzedzania albo zbliżania się do zakrętu.Po kilku sekundach bez używania sterowania skrzynia biegów powraca do automatycznej
zmiany biegów.
Jednorazowa zmiana biegów
6
Jazda