10
Maatriksnäidikuga mõõdikupaneel
1.Kiirushoidiku või kiiruspiiraja sätted.
2.Käiguvahetuse näidik.Automaatkäigukasti käik.
3.Digitaalne spidomeeter (km/h või miil/h), LCD-sümbolite ja LCD-tekstiga mõõdikupaneeliga.Maatriksnäidikuga mõõdikupaneeli ekraan: märguanded või funktsiooni olekuteade, teekonnaarvuti, digitaalne spidomeeter (km/h või miil/h) jne.
4.Hooldusnäidik, üldläbisõidu näit (km või miil) ja teekonna näit (km või miil).LCD-tekstiga mõõdikupaneeli ekraan: märguanded või funktsiooni olekuteade, teekonnaarvuti.
5.Mootori jahutusvedeliku temperatuurinäidik.
6.Mootori õlitaseme näidik.
7.Kütusenäidik.
Juhtnupud
LCD-sümbolitega mõõdikupaneel
A.Valgustuse hämardi.Pärast pikka vajutust nupule SET: muutke kellaaja väärtusi ja ühikuid.
B.Meeldetuletus hooldusteabe või läbitava vahemaa ning SCR-süsteemi ja AdBlue® kohta.Valitud funktsiooni nullimine (hooldusnäidik või reisi läbisõiduarvesti).Pärast pikka vajutust: muutke kellaaja väärtusi ja ühikuid.
LCD-tekstiga mõõdikupaneel
Maatriksnäidikuga mõõdikupaneel
A.Ajutine meeldetuletus hooldusteabe või meeldetuletus läbitava vahemaa ning SCR-
süsteemi ja AdBlue® kohta.Sõltuvalt versioonist: viib taseme võrra tagasi ülespoole või tühistab praeguse toimingu.
B.Valgustuse hämardi.Sõltuvalt versioonist: menüü või loendi sirvimine, väärtuse muutmine.
C.Nullib teekonnaarvesti (pikk vajutus).Nullib hooldusnäidiku.Sõltuvalt versioonist: avab häälestusmenüü ja kinnitab valikut (lühike vajutus).
32
WARNI NG
Kui sõidate lukustatud ustega, on õnnetuse korral päästetöötajate autosse sisenemine raskendatud.
NOTIC E
Pikkade või mahukate esemete vedamineKui soovite sõita lahtise pakiruumiga, vajutage uste lukustamiseks kesklukustuse nuppu. Vastasel korral, iga kord, kui sõiduki kiirus ületab 10 km/h (6 miil/), kostab lukkude avanemisheli ning ilmuvad eespool mainitud hoiatused.Kesklukustuse nupu vajutamine avab sõiduki lukustuse.Kiirusel üle 10 km/h (6 miil/h) on lukustuse avanemine ajutine.
Külgmiste hingedega
uksed
Vasakpoolse ukse hoidmine suletuna, kui parempoolne uks on avatud
NOTIC E
Pikkade esemete vedamiseks saab parempoolse ukse jätta sõidu ajaks lahti.Vasakpoolne uks suletakse selleks ettenähtud kollase lukuga, mis asub ukse allosas.Suletud ust ei tohi kasutada koorma
toetamiseks.Sõitmine parempoolse lahtise uksega on erivõimalus. Järgige teiste liiklejate hoiatamiseks ohutusjuhiseid.
Avamine ligikaudu 180° võrra
Kui sõidukile on paigaldatud tõkisrihm, saab uksi avada 90° asendist ligikaudu 180° asendisse.► Tõmmake kollast hooba, kui uks on avatud.Tõkisrihm haakub ukse sulgemisel taas automaatselt.
37
Juurdepääs
2
Tagumiste elektriliste
aknalülitite väljalülitamine
Laste turvalisuse tagamiseks vajutage tagumiste elektriliste aknalülitite väljalülitamiseks nuppu 5 (sõltumata akende asendist).
Nupus süttib punane märgutuli ja ekraanile ilmub kinnitusteade. Märgutuli põleb seni, kuni lülitid taas aktiveeritakse.Tagumisi elektrilisi aknatõstukeid saab endiselt kasutada juhi lülitite abil.
Elektriliste aknatõstukite
lähtestamine
Pärast akuühenduse taastamist või juhul, kui aknaklaasid liiguvad ebatavaliselt, tuleb muljumisvastane funktsioon lähtestada.Muljumisvastane funktsioon ei tööta järgmiste toimingute ajal.Tehke iga akna juures järgmist.► Laske aknaklaas täiesti alla ja tõstke seejärel üles; klaas tõuseb paari sentimeetri võrra iga kord, kui lülitit liigutatakse. Korrake toimingut, kuni aken on täiesti suletud.► Tõmmake lülitit ülespoole veel vähemalt üks sekund pärast aknaklaasi jõudmist suletud asendisse.
WARNI NG
Kui aknaklaas kohtab elektrilise liigutamise ajal takistust, peab klaasi liikumissuund muutuma. Selle jaoks vajutage vastavat lülitit.Kui juht liigutab kaassõitja elektrilise akna lüliteid, peab ta kindlasti veenduma, et akna korralikku sulgumist miski ei takista.Veenduge kindlasti, et reisijad kasutavad elektrilisi aknatõstukeid õigesti.Aknaid liigutades pöörake erilist tähelepanu lastele.Akende sulgemisel võtme või süsteemi "Võtmeta sissepääs ja käivitamine" abil jälgige kindlasti kaassõitjate ja/või teiste inimeste tegevust.
Tagaukse akende
kallutamine
Avamine
► Pöörake hoova väljapoole.► Lükake lõpuni, et aken avatud asendisse fikseerida.
Sulgemine
► Tõmmake hooba, et aken vabastada.
► Tõmmake hoob lõpuni sisse, et aken suletud asendis fikseerida.
38
Üldisi soovitusi istmete
kohta
WARNI NG
Ohutuse tagamiseks on tähtis, et istmeid ei reguleeritaks sõidu ajal.
WARNI NG
Istme seljatuge võib kokku või lahti klappida ainult sõiduki paigal seismise ajal.
WARNI NG
Enne istme tahapoole nihutamist veenduge, et istme taga pole inimest ega eset, mis võiks istme lõpuni tahapoole liikumist takistada.Kui tagaistmetel on reisija või istme taga põrandal on suuri esemeid, tekib istme liigutamisel muljumisoht.
WARNI NG
Ärge asetage lauaks allaklapitud seljatoele kõvasid või raskeid esemeid. Need võivad äkilise pidurdamise või kokkupõrke korral paiskuda ohtlikult ettepoole.– Ärge jätke eemaldatud peatuge lahtiselt; kinnitage see sõidukis vastavasse kohta.– Veenduge, et turvavööd on sõitjatele ligipääsetavad ja neid saab kergelt kinnitada.– Ükski sõitja ei tohi istumisel jätta turvavööd reguleerimata ja kinnitamata.– Kui istute 3. istmereas, ärge jätke oma jalgu 2. istmerea istme alla, kui seda istet kallutatakse.– 3. istmerea istme kokkuklappimisel kinnitage rihm korralikult 2. istmerea seljatoe konksu külge: istme ootamatu kaldumisoht.
WARNI NG
Enne reguleerimist veenduge, et ükski
inimene või ese ei takista osade liikumist või fikseerimist.Ootamatu kokkuklappimise vältimiseks hoidke ja toetage seljatuge, kuni see on horisontaalne.Ärge pange oma käsi istmepadja alla, kui seda alla- või ülespoole liigutate, vastasel korral võite oma sõrmi vigastada. Pange käsi istmepadja peal olevale käepidemele/rihmale (sõltuvalt varustusest).
WARNI NG
NB! Korralikult kinnitamata seljatugi muutub järsu pidurduse või kokkupõrke korral sõitjatele väga ohtlikuks.Pakiruumis olevad esemed võivad paiskuda ettepoole, millega kaasneb tõsine vigastusoht.
Esiistmed
Õige sõiduasend
Enne sõidu alustamist ning mõõdikute ja juhtseadiste ergonoomilise paigutuse maksimaalseks ärakasutamiseks reguleerige oma sõiduasendit järgmises järjekorras:– peatoe kõrgus.– seljatoe kalle.– istmepadja kõrgus.– istme kaugus pedaalidest.– rooli kõrgus ja kaugus.
– tahavaatepeegel ja küljepeeglid.
51
Ergonoomia ja mugavus
3
Põrandalaekad
Tagaistmete jalaruumi all on kaks laegast.► Nende avamiseks lükake sõrmed avasse ja tõstke kaas üles.
Klapplauad
► Laua kohale tagasi asetamiseks tõmmake seda ülespoole.Ohutusabinõuna vabaneb klapplaud iseenesest, kui seda surutakse liiga tugevalt.► Laua hoiule panemiseks tõmmake seda allapoole.
WARNI NG
Ärge pange laua peale kõvasid või raskeid esemeid. Need võivad järsu aeglustuse korral suurel kiirusel ettepoole paiskuda.
Külgrulood
Kinnitatakse külgmiste liuguste akendele (sõltuvalt versioonist).
► Ruloo tõstmiseks või langetamiseks tõmmake
seda käepidemest.
NOTIC E
Ruloo kahjustamise vältimiseks toimige järgmiselt.– Juhtige rulood tõstmise või langetamise ajal
aeglaselt, kasutades käepidet.– Enne ukse avamist veenduge, et käepide on korralikult kinnitatud.
Kõrge koorma kinnitusvõrk
Ülemiste kinnituste ja alumiste rõngaste või kõrvade külge kinnitatav võrk võimaldab kogu kaubaruumi mahu kuni laeni ära kasutada.– Esiistmete taga (1. istmerida), kui tagaistmed on kokku klapitud.– Tagaistmete taga (2. istmerida).
NOTIC E
Võrgu paigaldamisel kontrollige, kas rihma aasad on pakiruumis nähtavad; siis on nende lõdvendamine või pingutamine lihtsam.
WARNI NG
Eemaldage pagasikatte riiul või rull (sõltuvalt
versioonist).
65
Tuled ja nähtavus
4
NOTIC E
Välismaal sõitmine Kui kasutate sõidukit riigis, kus sõidetakse tee teisel poolel, tuleb esitulesid reguleerida, et need ei pimestaks vastutulevaid juhte.Pöörduge TOYOTA esindusse või kvalifitseeritud töökoda poole.
WARNI NG
Selge ja vihmase ilmaga on eesmiste ja tagumiste udutulede kasutamine nii päeval kui öösel keelatud. Selge ilmaga võivad udutuled teisi juhte pimestada. Udutulesid tohib kasutada ainult uduse ilmaga või lumesajus.Sellistes ilmastikuoludes peate udutuled ja lähituled käsitsi sisse lülitama, sest päikesesensor võib leida, et valgust on piisavalt.Lülitage eesmised ja tagumised udutuled
välja, kui neid pole enam vaja.
WARNI NG
Ärge kunagi vaadake lähedalt otse LED-esitulede valgusallikasse – tõsine silmade kahjustamisoht.
Suunatuled
► Vasak või parem: lükake tulede lülitushooba üle takistusasendi alla- või ülespoole.
Vilgutamine kolm korda
► Lükake hooba üles või alla, ületamata takistusasendit; suunatuled vilguvad 3 korda.
Esitulede automaatne
süttimine
Kui päikesevalguse sensor avastab, et väljas
on hämar, lülituvad küljetuled ja lähituled automaatselt sisse, ilma et juht peaks midagi tegema. Lähituled süttivad ka vihma korral, samal ajal kui vihmasensor aktiveerib automaatselt klaasipuhastid.Kohe kui väljas on taas piisavalt valge või kui klaasipuhastid välja lülituvad, kustuvad ka tuled automaatselt.
► Keerake võru asendisse "AUTO". Funktsiooni aktiveerimisel kuvatakse ka teade.► Keerake võru mõnda teise asendisse. Ekraanile kuvatakse teade, et funktsioon on välja lülitatud.
Tõrge
Päikesevalguse sensori tõrke korral sõiduki tuled süttivad ja mõõdikupaneelil süttib hoiatustuli, millega kaasneb helisignaal ja/või kuvatav teade.Pöörduge TOYOTA esindusse või kvalifitseeritud töökoda poole.
WARNI NG
Udu või lumesaju korral võib päikesevalguse sensor leida, et valgust on piisavalt. Sel juhul
ei lülitu tuled automaatselt sisse.Vältige armatuurlaual või esiklaasi ülaosas (sõltuvalt sõiduki varustusest) oleva päikesevalguse sonsori kinnikatmist, kuna see takistaks vastavate funktsioonide juhtimist.
108
Mõõdikupaneelil kuvatav
teave
Kui liigutate käigukangi või vajutate nuppu M, kuvatakse mõõdikupaneelile vastav käik ja süttib märgutuli.Kui väärtus on sobimatu, kuvatakse sümbol "-".► Kui mõõdikupaneelile kuvatakse tekst "Foot on the brake" (Pidurdage), vajutage tugevalt pidurit.
Liikumahakkamine
► Hoidke jalga piduril ja valige käigukangi asend P.► Käivitage mootor.Kui nõutavad tingimused ei ole täidetud, kostab helisignaal ja mõõdikupaneeli ekraanile kuvatakse teade.► Vabastage seisupidur.► Valige käigukangi asend R, N või D.
WARNI NG
Koormatud sõidukiga järsul kallakul liikuma hakkamiseks vajutage piduripedaali, valige käigukangi asend D, vabastage seisupidur ja seejärel piduripedaal.
► Vabastage pidur pikkamisi.Sõiduk hakkab kohe liikuma.
NOTIC E
Kui mõõdikupaneelil on kuvatud P, kuid käigukang on teises asendis, seadke käigukang mootori käivitamiseks asendisse P.Kui valite sõidu ajal kogemata asendi N, laske mootori pöörded tühikäigule ning valige seejärel asend D, et kiirendada.
WARNI NG
Kui mootor töötab tühikäigul ja pidur on vabastatud, siis käigukangi asendi R, D või M valimisel hakkab sõiduk liikuma isegi gaasipedaali vajutamata.Ärge kunagi jätke lapsi sõidukis järelevalveta.Ohutuse huvides on tähtis, et võtate sõidukist isegi lühiajaliselt lahkudes võtme või kaugjuhtpuldi endaga kaasa.
Töötava mootoriga sõidukit hooldades rakendage seisupidur ja valige käigukangi asend P.
WARNI NG
Kui sõidukil on automaatkäigukast, ärge üritage mootorit käivitada sõiduki lükkamise teel.
Automaatrežiim
► Valige asend D käikude automaatseks vahetamiseks.Käigukast hakkab tööle kohandatud automaatrežiimis ning juht ei pea enam ise käike vahetama. Käigukast valib alati kõige sobivama käigu sõltuvalt juhi sõidumaneerist, tee profiilist ja sõiduki koormusest.Maksimaalseks kiirendamiseks ilma käigukangi puudutamata vajutage gaasipedaal põhja (sunnitud allavahetus). Käigukast vahetab käike automaatselt alla ja hoiab valitud käiku, kuni saavutatakse maksimaalsed mootori pöörded.Pidurdamise ajal vahetab käigukast käike automaatselt alla, et mootoriga tõhusalt
pidurdada.Kui gaasipedaal järsult vabastada, ei vaheta käigukast käike ülespoole, et lisada ohutust.
11 5
Juhtimine
6
Valits
1.Sees.
2.Väljas (pikk vajutus).
3.Ereduse reguleerimine
4.Kuva kõrguse reguleerimine
Aktiveerimine/väljalülitamine
► Kui mootor töötab, vajutage nuppu 1, et süsteem aktiveerida ja projektor esile tuua.
► Hoidke nuppu 2 allavajutatuna, et süsteem välja lülitada ja projektor tagasi sisse tõmmata.Süsteemi olek salvestatakse mootori väljalülitamisel ja taastatakse, kui mootor taas käivitatakse.
Kõrguse reguleerimine
► Kui mootor töötab, reguleerige näidiku kuva
sobivale kõrgusele, kasutades nuppe 4:• üles, et nihutada näidikut ülespoole;• alla, et nihutada näidikut allapoole.
Ereduse reguleerimine
► Kui mootor töötab, reguleerige infokuva eredust nuppudega 3:• "päikese" suunas, et eredust suurendada;• "kuu" suunas, et eredust vähendada.
W ARNI NG
Seismise või sõidu ajal ei tohi projektori ümber (või selle süvendisse) asetada esemeid, kuna need võivad takistada projektori liikumist ja toimimist.
NOTIC E
Teatud äärmuslikes ilmastikutingimustes (vihma-/lumesadu, ere päike jne) ei pruugi esiklaasinäidik olla loetav ning selle näit võib olla ajutiselt häiritud.Teatud liiki päikeseprillid võivad näitude lugemist takistada.Projektori puhastamiseks kasutage puhast pehmet lappi (näiteks prillipuhastuse või mikrokiudlapp). Ärge kasutage kuiva või abrasiivset lappi, pesuainet ega lahusteid, mis võivad projektorit kriimustada ja selle mittepeegeldavat katet kahjustada.
NOTIC E
Süsteem töötab mootori töötamise ajal ja süüte väljalülitamisel sätted salvestatakse.